لنزهای تماسی شبانه برای درمان میوپیا

لنزهای تماسی شبانه برای درمان میوپیا

لنزهای تماسی شبانه برای درمان میوپیا

عالی نیست اگر بتوانید بینایی خود را درمان کنید و وابستگی خود را به عینک یا لنزهای تماسی کاهش دهید، بدون اینکه تحت عمل جراحی چشم قرار بگیرید؟
این ممکن است دور از ذهن به نظر برسد، اما برای بسیاری از مردم واقعیت دارد و آن را لنزهای تماسی ارتوکراتولوژی یا Ortho-K می نامند.

در اینجا ۱۰ مورد برتر که باید درباره لنزهای تماسی Ortho-K بدانید وجود دارد:

۱- لنزهای تماسی Ortho-K چیست؟

Ortho-K عبارت است از تعبیه لنزهای تماسی با نفوذپذیر بنزینی که بطور خاص طراحی شده اند و در طول شب استفاده می شود. در حالی که شما در خواب هستید، لنزها به آرامی از سطح جلوی چشم (قرنیه) تغییر شکل می دهند تا بتوانید روز بعد، هنگام بیدار شدن توسط لنزها واضح ببینید.
به لنزهای تماسی با تغییر شکل قرنیه یا لنزهای تماسی یک شبه برای درمان یا کنترل نزدیک بینی، لنزهای Ortho-K نیز گفته می شود.

لنزهای Ortho-K برای دو هدف تجویز می شوند:

الف) برای درمان خطاهای انکساری (در درجه اول نزدیک بینی، آستیگماتیسم و ​​دوربینی).

ب) در بعضی موارد، از لنزهای Ortho-K نیز برای درمان پیرچشمی استفاده می شود.

۲- درمان انکسار کننده قرنیه (CRT) چیست؟

Paragon CRT Vision Science یک مارک خاص از لنزهای تغییر شکل قرنیه است که دارای یک روش طراحی مناسب و طراحی لنز اختصاصی است، به نام انکسار قرنیه. اگرچه از لحاظ فنی متفاوت از ارتوکراتولوژی است، CRT برای اهداف مشابه استفاده می شود و نتایج قابل مقایسه ای را ایجاد می کند.

۳- اثر Ortho-K چقدر طول می کشد؟

باید بتوانید یک یا دو روز، گاهی طولانی تر، بدون عینک و لنزهای تماسی به طور قابل قبول ببینید. برای بهترین نتیجه، شما باید هر شب از لنزهای Ortho-K استفاده کنید.

۴- کدام یک از مشکلات بینایی می توانند با لنزهای Ortho-K درمان شوند؟

ارتوکراتولوژی اغلب برای درمان موقت نزدیک بینی (میوپیا) استفاده می شود. به طور کلی، Ortho-k می تواند از بالا ۶٫۰۰- قطر (D) نزدیک بینی را درمان کند.
لنزهای تماسی ارتوکراتولوژی، همچنین می تواند درجات کمتری از آستیگماتیسم، دوربینی و پیرچشمی را درمان کند.

۵- چه کسی کاندیدای خوبی برای لنزهای ارتوکراتولوژی است؟

بیشتر افراد مبتلا به نزدیک بینی خفیف تا متوسط (با یا بدون آستیگماتیسم خفیف) کاندیداهای خوبی برای لنزهای Ortho-k هستند.
از آنجا که اثر تغییر شکل قرنیه موقتی است، خطر اندکی درگیر است و شما می توانید هر زمان که بخواهید از لنزهای تماسی استفاده کنید یا استفاده از آن را قطع کنید. به شرط آنکه بخواهید هنگام بازگشت بیماری نزدیک بینی، دوباره شروع به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی کنید.

كودكان و بزرگسالان جوان كه می خواهند بدون عینک باشند، اما برای لیزیك خیلی كوچك هستند یا به دلایل دیگر (برای مثال خشكی چشم) نامزدهای مناسبی برای جراحی انكساری نیستند، اغلب كاندیداهای خوبی برای استفاده از لنزهای Ortho-k هستند.

افرادی که فعالیت ورزشی می کنند یا در محیط های گرد و غبار شرکت می کنند که می توانند مشکلی برای استفاده از لنزهای تماسی ایجاد نکنند نیز می توانند کاندیداهای خوبی باشند.

لنزهای تماسی شبانه برای درمان میوپیا

۶- لنزهای Ortho-K را چه کسانی باید توصیه کنند؟

در ایالات متحده، پزشکان چشم اکثرا لنزهای ارتوکراتولوژی را پیشنهاد می کنند. در بعضی موارد، Ortho-K ممکن است توسط یک تکنسین لنز تماسی تحت نظارت اپتومتریست یا چشم پزشک انجام شود.
این مهم است که بدانید ارتوکراتولوژی نوعی لنزهای تماسی بسیار تخصصی است. اگر ارتوکراتولوژی شما را مورد علاقه خود قرار داده است، به دنبال خدمات یک پزشک چشم باشید که در نصب این لنزها تخصص دارد.

۷- چه نتیجه ای را می توان از Ortho-K انتظار داشت؟

متخصصان مراقبت از چشم معمولاً از لنزهای Ortho-K، چشم انداز ۲۰/۲۰ را انتظار دارند، اما دید ۲۰/۴۰ اغلب نتیجه قابل قبولی در نظر گرفته می شود.

۸- هنگامی که لنزهای Ortho-K را داخل چشم گذاشتید چه انتظاری دارید؟

هنگامی که شروع به گذاشتن لنزهای Ortho-K می کنید، تا زمان خوابیدن احتمالاً از لنزهای روی چشم خود آگاهی خواهید داشت. با گذشت زمان، لنزها معمولاً بلافاصله پس از گذاشتن راحت تر می شوند.

۹- حداکثر تأثیر Ortho-K چقدر طول می کشد؟

این به عوامل زیادی بستگی دارد، به خصوص میزان نزدیک بینی و احتمالاً آستیگماتیسم.

برخی از افراد بعد از یک یا دو روز از شبانه روز بعد از استفاده می توانند دید عالی داشته باشند. اما برای تجویزهای بالاتر برای درمان، حداکثر دو هفته یا بیشتر طول می کشد.

تا زمانی که چشمان شما به طور کامل درمان نشود، ممکن است متوجه تاری دید و تابش خیره کننده و هاله نور در اطراف چراغ ها شوید. در بعضی موارد، ممکن است در طول روند Ortho-K نیاز به استفاده از عینک با نسخه کمتر، داشته باشید. همچنین، در برخی موارد، تابش خیره کننده خفیف و هاله نور حتی پس از درمان حداکثر Ortho-K ممکن خواهد بود.

۱۰- لنزهای تماسی Ortho-K چقدر هزینه دارد؟

لنزهای Ortho-K یک فرآیند وقت گیرتر است و نیاز به تخصص بیشتری نسبت به لنزهای تماسی معمولی دارد.
هر پزشک مراقبت از چشم، هزینه های مربوط به ارتوکراتولوژی خود را تعیین می کند، که بخشی از آن بر اساس تخصص پزشک، زمان مورد نیاز و هزینه های لنز است.

هزینه لنزهای Ortho-K، از جمله مراقبت های پیگیری مرتبط با گذاشتن لنزها، بسته به نوع و میزان خطای انکسار شما و اینکه آیا شما برای کنترل طولانی مدت نزدیک بینی، لنزهای Ortho-K را انتخاب می کنید، می تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد.
هزینه ها همچنین می توانند بسته به منطقه کشور، مناطق شهری در مقابل مناطق روستایی و… متفاوت باشند.

در آخر این نکته را بخاطر بسپار که مانند تمام لنزهای تماسی، عوارض جانبی و عوارض استفاده از لنزهای Ortho-K نیز وجود دارد. جزییات مربوط را از پزشک مراقبت از چشم خود یا کارشناسان لنزهای تماسی ما بخواهید.

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *