خیر،تاریخ انقضاء، مدت زمان مصرف لنز نیست بلکه مدت زمانی است که کارخانه سازنده از استاندارد استریل بودن آنها پشتیبانی کرده و آنرا  به مصرف کننده پیشنهاد می کند. همچنین منظور از تاریخ انقضا لنز فاسد شدن محلولی است که لنز در آن قرار گرفته و خود لنز را میتوان پس از باز شدن بر اساس مدت استفاده آن استفاده کرد

لنزها بسته به ماده سازنده و تکنولوژی ساخت آن مدت استفاده متفاوتی دارند.لطفا دقت کنید که روی کاتالوگ برگه ای موجود در داخل جعبه لنز و یا در سایت کمپانی سازنده لنز، مدت استفاده از لنز رنگی یا مدت استفاده از لنز طبی قید شده است.
به طور کلی لنزها به پنج دسته تقسیم می گردند.

 • دسته اول: لنزهای روزانه (لنزطبی روزانه ایراپتیکس – لنزطبی روزانه اکسل – لنزطبی روزانه مورنینگ کیو)
 • دسته دوم: لنزهای دو هفته ای
 • دسته سوم: لنزهای ماهیانه
 • دسته چهارم: لنزهای سه ماهه (لنزطبی فصلی ایراپتیکس – لنزطبی فصلی بایوفینیتی – لنزرنگی فصلی فرشلوک)
 • دسته پنجم: لنزهای سالانه (لنز طبی سالانه رینبو – لنز رنگی سالانه کلیرویژن – لنز رنگی سالانه لورنس)

گاها از دوستان به نقل از مراکز فروش نامعتبر لنز می شنویم که لنز دائمی خریداری نموده اند و یا لنز ۱۰۰ ساعته و گاهی هم اذعان میدارند که اگر از لنزشان خوب استفاده کنند لنزشان ۲ ساله است.
تمامی این عبارات غلط و باعث بروز مشکل در استفاده از لنز می شوند.

بسیاری از عزیزان از ما می پرسند که لنز رنگی مارک خوب کدام است،برای کسانی که به دنبال لنز رنگی خوب هستند پیشنهاد میکنم به برند لنز و کمپانی سازنده لنز بسیار دقت کنند. لنزهای رنگی اروپایی و لنزهای رنگی امریکایی به دلیل نظارت شدید سازمان FDA در اروپا  امریکا برای ساخت لنز استاندارد های بالایی را رعایت  می کنند.

همچنین یک لنز رنگی مناسب میبایست شرایط زیر را ذاشته باشد

 • رنگ بندی متنوع
 • پوشش دهی بالا
 • ضخامت و نازکی لنز
 • کیفیت مناسب و آبرسانی خوب

*با توجه به شرایط فوق لنزهایی رنگی که کیفیت متناسب را دارا میباشند

۱- لنز رنگی و طبی رنگی ایراپتیکس کالر

۲- لنز رنگی و طبی رنگی فرشلوک

۳- لنز رنگی و طبی رنگی سولکو

۴-لنز رنگی و طبی رنگی آیسکالر

۵- لنز رنگی و طبی رنگی سافلنز

در ابتدا پس از این که اطلاعاتی درباره لنز خود از جمله برند و رنگ آن یافتید باید این اطلاعات را محدودتر کنید.

باید لنز را در نورپردازی های مختلف آزمایش و نتیجه را بررسی کرد.

باید در انتخاب لنز رنگی به رنگ پوست، مو و رنگ اصلی چشم هم توجه کرد چرا که لنزهای رنگی تأثیر زیادی در چهره وفرم صورت خواهد داشت بنابراین نباید ساده از کنار آن گذشت.

لنزهای تماسی در افراد مختلف تأثیرات متفاوتی خواهد داشت.

باید این نکته را در نظر گرفت که می خواهید لنز را به چه منظور و در چه بازه زمانی استفاده کنید. اگر برای استفاده روزانه قصد خرید لنز رنگی را دارید باید از رنگی طبیعی تر استفاده کنید ولی برای استفاده کوتاه مدت لنز در یک مهمانی یا عروسی می توان از رنگ های خاص تر، روشن تر و فانتزی تر استفاده کرد.

در انتخاب لنز به تن پوست خود نیز توجه کنید. برای تشخیص تن پوست باید به رنگ های  رگ های روی ساعد توجه کرد. اگر رگ های روی ساعد به رنگ آبی است تن پوست شما سرد است و در مقابل اگر رگ های روی ساعد شما سبز رنگ است تن پوستتان گرم می باشد

با توجه به این نکات می توانید به یک انتخاب درست در مورد لنز رنگی مناسب برای خود برسید.

بله. لنزهای توریک برای اصلاح آستیگماتیسم طراحی شده اند. این لنزها به صورت یکنواختی سطح قرنیه را به حالت کروی بازمی گرداند. لنزهای توریک دارای سه مشخصه نمره چشم- نمره آستیگمات چشم و محوری که آستیگمات یا همان نامنطمی قرنیه در آن بوجود آمده است، می باشد.

در حال حاضر در اکثر کشورهای اروپایی از لنز یک روزه استفاده میگردد، بدین صورت که بیمار، در ابتدای روز لنز را در چشم خود می گذارد و در هنگام خواب آنها را از چشم خود درآورده و دور می اندازد.

علت استفاده از لنزهای روزانه، نازکی و وجود ضخامت مرکزی بسیار کم، بالا بودن اکسیژن رسانی و آبرسانی می باشد.

از نظر مصرف كنندگان، لنزی مناسب است که علاوه بر اینکه کاملا راحت باشد، از آبرسانی و اکسیژن رسانی خوبی برخوردار باشد. همچنین ديد مناسبي را برای مصرف کننده فراهم  كند و گذاشتن و برداشتن آن آسان باشد.

برند بوش اند لومب سری پیورویژن۲ و اولترا و لنز روزانه بایوترو

برند آلکان سری ایراپتیکس

برند کوپرویژن سری بایوفینیتی

برند اکسل سری extreme H2O

تمامی برندهای ذکر شده دارای فناوری سیلیکون هایدروژل می باشند و دارای اکسیژن رسانی بسیار بالا و پروفیل بسیار نرم هستند و باعث بهبود خشکی چشم می شوند.

لنزهای طبی که دارای قدرت عبور دهی اکسیژن بالا (استاندارد FDA امریکا برای عبوردهی اکسیژن در لنز طبق آخرین تحقیقات ۱۲۵ می باشد) و همچنین از مواد سیلیکون هایدروژل هستند، قابل خوابیدن هستند.
لنز هایی که DK/t) قدرت عبوردهی اکسیژن) بالای ۱۲۵ را دارند این امکان را به شما می دهند که لنز را تا یک هفته بر روی چشم خود نگه دارید.البته اکثر متخصصان خوابیدن با لنز را به بیماران خود توصیه نمی کنند.

این لنزها بروی قرنیه قرار می گیرند و به عنوان محافظ برای کسانی که عمل های جراحی بروی قرنیه انجام داده اند و یا دچار زخم قرنیه هستند به کار گرفته می شوند و مانع از سایش قرنیه با پلک ها می شوند.

هنگام خواب چشم در یک محیط بسته، تاریک و مرطوب قرار میگیرد که محیطی مناسب برای رشد انواع میکروب ها، قارچ هاو آمیب هاست. از آنجا که قرنیه رگ ندارد و اکسیژن لازم خود را مستقیما از هوا میگیرد، اگر مانعی مانند لنز تماسی در چشم قرار بگیرد این اکسیژن رسانی کمتر خواهد شد و بسته به شدت عوامل فوق ممکن است قرنیه دچار تورم، التهاب، عفونت و یا حتی کدورت شود.

بستگی به نوع لنز انتخابی دارد. این موضوع درباره لنزهای رنگی صادق نیست یعنی به هیچ عنوان نباید در هنگامی که لنز رنگی بر روی چشمان شماست با آن بخوابید، چرا که باعث عفونت های شدید چشمی خواهد شد. دلیل این موضوع هم این است که لنز های رنگی دارای لایه ی رنگی میباشند که اکسیژن به خوبی از آنها عبور نمیکند.

*نکته: در حال حاضر تنها لنز رنگی که قابلیت عبور اکسیژن از خود را به خوبی داراست لنز رنگی ایراپتیکس کالر با اکسیژن رسانی ۱۳۸ واحد  میباشد که میتوان با این لنز خوابید.
اما لنزهای طبی که دارای قدرت عبور دهی اکسیژن بالا (استاندارد FDA امریکا برای عبوردهی اکسیژن در لنز طبق آخرین تحقیقات ۱۲۵ می باشد) و همچنین از مواد سیلیکون هایدروژل هستند، قابل خوابیدن هستند.
لنز هایی که DK/t) قدرت عبوردهی اکسیژن) بالای ۱۲۵ را دارند این امکان را به شما می دهند که لنز را تا یک هفته بر روی چشم خود نگه دارید.البته اکثر متخصصان خوابیدن با لنز را به بیماران خود توصیه نمی کنند.

*نکته: لنز های طبی از قبیل رینبو – مورنینگ کیو – بونو – کلیرویژن – هرا – فرشکن و برخی دیگر به دلیل عدم عبور اکسیژن کافی از لنز و رسیدن اکسیژن کافی به سطح قرنیه به هیچ وجه مناسب جهت خوابیدن نمیباشند.

در لنزهای هایدروژل مشکل اصلی آبدوست بودن لنز می اشد و فردی که از این دسته لنزها استفاده می کند گاها دچار خشکی می شود. اما لنز سیلیکون هایدروژل دارای محیطی کاملا آب گریز می باشد و به هیچ عنوان فرد دچار خشکی چشم نمی شود، همچنین درصد عبور اکسیژن در این لنزها بسیار بالاست و کاملا نرم می باشد و در نتیجه فرد احساس کاملا راحتی خواهد داشت.

در ابتدا پس از این که اطلاعاتی درباره لنز خود از جمله برند و رنگ آن یافتید باید این اطلاعات را محدودتر کنید.

باید لنز را در نورپردازی های مختلف آزمایش و نتیجه را بررسی کرد.

باید در انتخاب لنز رنگی به رنگ پوست، مو و رنگ اصلی چشم هم توجه کرد چرا که لنزهای رنگی تأثیر زیادی در چهره وفرم صورت خواهد داشت بنابراین نباید ساده از کنار آن گذشت.

لنزهای تماسی در افراد مختلف تأثیرات متفاوتی خواهد داشت.

باید این نکته را در نظر گرفت که می خواهید لنز را به چه منظور و در چه بازه زمانی استفاده کنید. اگر برای استفاده روزانه قصد خرید لنز رنگی را دارید باید از رنگی طبیعی تر استفاده کنید ولی برای استفاده کوتاه مدت لنز در یک مهمانی یا عروسی می توان از رنگ های خاص تر، روشن تر و فانتزی تر استفاده کرد.

در انتخاب لنز به تن پوست خود توجه کنید. برای تشخیص تن پوست باید به رنگ های روی ساعد توجه کرد. اگر رگ های روی ساعد به آبی است تن پوست شما سرد است و در مقابل اگر رگ های روی ساعد شما سبز است تن پوستتان گرم می باشد

با توجه به این نکات می توانید به یک انتخاب درست در مورد لنز رنگی مناسب برای خود برسید.

خیر- در صورتی که چشم شما هیچ نمره ای ندارد و قصد خرید لنز رنگی دارید نیازی به دانستن شماره چشم نیست و شماره لنز به طور پیشفرض صفر ۰ در نظر گرفته می شود. در صورتی که می خواهید لنز طبی رنگی بخرید پیش از خرید باید شماره چشم راست و شماره چشم چپ شما توسط معاینات پزشکی مشخص شده باشد.

اکثر لنزهای رنگی که در ایران با مجوز رسمی وارد می شوند دارای نوع طبی هم هستند.اکثر این لنزها تا شماره منفی ۶ و گاهی تا شماره منفی ۱۰ در ایران موجود است.برای شماره های بالاتر نیز بعضی از شرکتها سفارش قبول می کنند.

*نکته: در مورد لنز های طبی ساده و بی رنگ برای افراد نزدیک بین تا شماره ۲۵- و برای افراد دوربین تا شماره ۲۵+ میباشد

همچنین در مورد لنز های آستیگمات نیز نمرات به صورت خاص معرفی میشوند و بازه های مختلفی دارند.

اگر قصد خرید لنز طبی دارید را باید بدانید حداقل سن استفاده از لنزهای طبی ۱۳ سال می باشد. اما اگر خواهان استفاده از لنزهای رنگی هستید باید بدانید که این لنزها بدلیل وجود یک لایه رنگی بروی لنز، اکسیژن رسانی پایین تری را دارا هستند و حداقل سنی که می توان از این دسته از لنزها استفاده کرد ۱۸ سال می باشد.

 • شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر
 • توانایی فرد در نگهداری لنز مهم است
 • شغل فرد و محیط کاری فرد در استفاده از لنز تماسی اهمیت دارد
 • محل سکونت فرد و دسترسی وی به تجویز کننده لنز در مواقعی که مشکل حادی برای فرد ایجاد شده باشد

بله. با استفاده از دستگاه تشخیص نمره عینک می توان نمره چشم را درآورد و با کمک جدول تبدیل نمره عینک به لنز، این کار را انجام داد.

با ماساژ دادن لنز با دست می توان لنز را تمیز کرد به این صورت که لنز را در وسط دست خود قرار دهید و مایع لنز تمییز بروی آن بریزید سپس  به صورت دورانی لنز را پولیش می کنیم. فقط نکته مهم در این باره این است که لنزهای تماسی بسیار نازک و حساس هستند و براحتی پاره می شوند، پس باید در انجام این کار نهایت دقت را به کار بگیرید. همچنین میتوانید با استفاده از دستگاه لنز شور براحتی رسوبات روی لنز را از بین ببرید.

از سرم شستشو ، آب اشامیدنی و قطره های چشمی به عنوان محلول نگهداری لنز خودداری کنید.

از مصرف همزمان داروهای چشمی و محلول شستشوی لنز جدا خودداری کنید.

در صورت احساس سوزش و قرمزی چشم پس از استفاده از محلول شستشوی لنز از استفاده مجدد محلول خودداری نموده و بلافاصله مارک محلول خود را تغییر دهید.

به تاریخ انقضای روی جعبه محلول دقت کنید.

در صورتی که از لنزهای سیلیکون هایدروژل (شبانه روزی) استفاده می کنید میبایست از محلول مناسب با همان لنز استفاده نمائید.

از قرار دادن محلول در جای گرم اکیدا خودداری کرده و محلول را در دمای اتاق نگهداری کنید.

اگر به طور اتفاقی لنز نرم در داخل جالنزی خشک شده بود (به علت عدم تعویض  به موقع مایع لنز) ابتدا سرم فیزیولوژی را بروی آن بریزید اجازه دهید تا لنز به مدت ۲۴ ساعت درون سرم بماند سپس بعد از گذشت این مدت لنز را به آرامی برداشته و با شامپوی لنز به آرامی لنز را ماساژ دهید تا چروک لنز باز شود.

در غیر این صورت دست زدن به لنز نرمی که خشک شده است باعث پودر شدن آن میشود.

خیر. شستشوی لنز با سرم شستشو  نه تنها باعث از بین رفتن رسوبات نمی شود بلکه باعث تثبیت این رسوبات و در نتیجه کاهش دید نیز می شود. استفاده از محلول های چندمنظوره به کاهش حداکثری رسوبات کمک شایانی می کند.

بعضی مواقع خشکی های چشمی ناشی از لنز را می توان به کمک قطره های چشمی برطرف کرد. از جمله قطره های چشمی می توان به اویزور، مویست دراپ و رنیو اشاره کرد.

کسانی که استفاده از لنزهای تماسی را به تازگی شروع کرده اند ممکن آن را پشت و رو در چشم بزارند و تشخیص صحیح بودن لنز برایشان کمی دشوار است. در این صورت این افراد پس از گذشت چند دقیقه دچار چشم درد شدید خواهند شد.

بهترین راهکار جهت تشخیص صحیح قرار دادن لنز در چشم این است که لنز را روی نوک انگشتان خود بگذارید و سپس به شکل آن نگاه کنید اگر مطابق شکل به مانند یک نیم کره بود، درست است، اما اگر لبه های آن ناصاف بود، یعنی لنز شما پشت و رو است.

جا لنزی خود را هر یک ماه یکبار حتما با آب گرم و صابون بشوئید و اجازه دهید به صورت طبیعی در معرض هوای آزاد خشک شود.

همچنین جالنزی خود را مرتبا هر ۳ ماه یکبار حتما تعویض نمایید تا از خطرات احتمالی ناشی از آلودگی جالنزی پیشگیری نمایید.

پیشنهاد می کنیم مایع لنز خود را هر شب تعویض نمایید اما اگر برایتان مقدور نبود حتما هر ۳ شب یکبار مایع لنز جالنزی را تعویض کنید.

لازم به ذکر است که تا حد امکان از محلول های سایز کوچک و مطابق با نیازتان استفاده کنید. نکته مهم در استفاده از محلول شستشوی لنز تاریخ مصرف آن بعد از باز شدن درب آن است. جالب است بدانید که تمامی محلول های شستشوی لنز در همه سایزها بین سه ماه تا شش ماه بعد از باز شدن درب آن قابل استفاده می باشند.

اگر از لنزهایی مانند ایراپتیکس(airoptix)-بایوفینیتی(biofinity)-بوش اند لومب(Bausch & lomb)-زایس(zeiss) و … که دارای فناوری سیلیکون هایدروژل میباشند استفاده میکنید میبایست از مایع لنز هایی مانند اپتی فری-مولتی آپشن-زایس-آل کلین و …. که مختص این لنز ها هستند استفاده کنید.

همچنین اگر از لنزهایی مانند مورنینگ کیو(morning-q)-آرین(Aryan)-رینبو(rainbow)-فرشکن(freshkon) و … که دارای فناوری هایدروژل میباشند استفاده میکنید میبایست از مایع لنزهایی مانند آیکر-نئوپلاس-هرا-زیروسون و …. که مختص این لنزها هستند استفاده کنید.

خير. لنزهای رنگی بدلیل اینکه هیچ نمره ای ندارند و تاثیری در میدان دید فرد ایجاد نمی کنند، مشکلی نخواهند داشت. به شرطی که اصول انتخاب لنز را در نظر گرفته باشند.

بله. در صورتی که ترمیم پس از عمل تکمیل شده باشد و پزشک مربوطه اجازه استفاده از لنز را به فرد موردنظر داده باشد. همچنین ممکن است فرد به دلیل در انحنای قرنیه بدلیل جراحی، لنز را برای مدت کمتری بتواند تحمل کند.

لنز رنگی نامرعی: به این لنز، رنگ های آبی کم رنگ و سبز اضافه می شود تا زمان گزاشتن و برداشتن لنز بهتر دیده شود ولی روی رنگ لنز هیچ تأثیری ندارد و کاملا بی رنگ محسوب می شود. هم چنین زمانی که به زمین می افتد بتوان راحت آن را پیدا کرد چراکه رنگ لنز بسیارکم رنگ می باشد.این نوع لنز رنگ تنها در میان لنزهای طبی وجود دارد.

لنز رنگی مات: این لنزهای رنگی به طور قابل توجهی رنگ چشم شما را تغییر می دهند و طیف وسیعی از رنگ ها را شامل می شود. این لنزها همان لنزهای رنگی معروفی است که به وفور در بازار یافت می شود. روی این لنز خط ها و نقطه های رنگی ایجاد می کنند تا طبیعی تر دیده شود.

خيـر. نسخه لنزهاي تماسي حاوي اطلاعات بیشتری مانند انحنا و شکل کره مي باشد. همچنین در صورتي که چشمان شما آستيگماتيسم نيز داشته باشد، در نسخه لنز تماسی علاوه بر نمره چشم و شدت آستیگمات، محوری که قرنیه دچار انحرافات و اعوجاج شده نیز نوشته شده است.

خیر. پارگی لنز همیشه در اثر یک عامل خارجی به مانند برخورد ناخن بلند با لنز، گیر کردن بین در جالنزی و نحوه برخورد با لنز رخ می دهد.

خانم ها اغلب در دوران بارداری دچار تغییرات هورمونی شدیدی می شوند. ترشح هورمون استروژن باعث تحریک چشم ها و گاهی اوقات خشکی چشم را بوجود می آورد. همچنین تغییرات هورمونی در سطح دید و بینایی خانم ها تغییراتی را ایجاد می کند.

بله. شما می توانید با استفاده از لنزهایی با فناوری سیلیکون هایدروژل که تثبیت بهتری بروی عنبیه دارند به فعالیت ورزشی خود بپردازید. فقط این نکته را فراموش نکنید که امکان استفاده از لنزهای تماسی در ورزش های آبی مثل شنا وجود ندارد.

بله. درمایع مخاط اشکی چشم انسان بسیاری پروتئین، چربی و املاح وجود دارد که ممکن است بروی لنز رسوب کنند و در نتیجه باعث تاری و کاهش دید شوند.

طریقه گداشتن لنز: لنز خود را با سرم شستشو و يا محلول هاي چند منظوره بشوييد. سر خود را بالا بگيريد و مستقيما به جلو نگاه کنيد. لنز را بر روي نوک انگشت سبابه بگذاريد. با انگشت مياني پلک زيرين خود را به سمت پايين بکشيد. به يک نقطه در بالاي سر خود خيره شويد. ( بالا را نگاه کنيد). لنز را در قسمت سفيدي پايين چشم خود جاي دهيد. انگشت خود را از روي آن برداريد و پلک چشم را آزاد کنيد. به پايين نگاه کنيد. براي يک لحظه چشم خود را ببنديد تا لنز در مرکز چشم قرار بگيرد.

طريقه برداشتن لنز : ابتدا مستقيم به آينه نگاه كرده لبه پلك پائين را با انگشت وسط دست راست از لبه مژه ها به سمت پائين كشانده ،لبه پلك بالائي را با انگشت نشانه دست چپ از لبه مژه ها (قسمت وسط)به سمت بالا ميكشيم و با نرمي انگشتهاي شست و نشانه دست است،لنز را گرفته و در مي آوريم .براي چشم چپ هم به همين طريق عمل ميكنيم .

هرگز حتی در مواقع خاص و در هر زمان، از لنزهاي ديگران استفاده نکنيد و حتی لنزهاي خود را به کسي قرض ندهيد. زیرا لنز هر شخص فقط به چشمان او عادت کرده و در صورت استفاده شخص دیگری از لنز امکان بروز عفونت های شدید چشمی ایجاد خواهد شد.

افرادی که دچار بیماری های چشمی مانند بلفاریت، گل مژه و آب سیاه و یا خشکی چشم شدید، عفونت های شدید، قرمزی ، چسبندگی پلک ها و درد و تورم هستند، به هیچ عنوان نباید از لنزهای تماسی حتی با بهترین کیفیت استفاده کنند. همچنین کسانی که توانایی نگهداری و یا استفاده از ابزار های لازم در جهت مراقبت و سلامت چشم را ندارند و یا در محیط های کاری بسیار آلوده و غبار آلود هستند، نیز نمیتوانند از لنز های تماسی استفاده کنند.

مهم ترین دلیل تاری دید با لنز، ایجاد رسوب بروی سطح لنز است. وجود پروتئین و چربی های موجود در مایع مخاط اشکی چشم و همچنین رسوبات ناشی از گذاشتن و برداشتن لنز با دست های آلوده مهم ترین علل ایجاد رسوبات بروی سطح لنز می باشند.

معمولا این عارضه در اثر عدم رعایت موارد بهداشتی لنز و یا مایع لنز نامناسب رخ می دهد. همچنین استفاده از لنز برای مدت طولانی(حدود ۱۲ ساعت) می تواند عامل دیگری در قرمزی چشم باشد.

هنگامی که قصد تهیه لنز تماسی داریم می بایست برای گرفتن نمره چشم نزد چشم پزشک برویم. همچنین هر ساله بدلیل تغییرات نمره چشم و یا در مواقعی خاص که واکنش های غیر طبیعی مانند سوزش، خارش، تورم قرنیه ویا عفونت(درد یا قرمزی غیر طبیعی) رخ داد، سریعا به چشم پزشک مراجعه نمایید.

در صورتي که لنزهاي تماسي در اثر عوامل فیزیکی مانند دست آلوده و یا آلودگی جالنزی، براي چشمان شما آزار دهنده شدند، فورا به دنبال درمان باشيد. اگر شما هر علامت عفونی در حین استفده از لنز، مانند تاري ديد، درد، ترشح ، تورم، سوختگي يا حساسيت به نور را مشاهده نمودید، فورا لنز تماسي خود را خارج کنيد و ديگر درون چشم قرار ندهيد و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

خير. در صـورتـي کـه شما تمامی نکات و دستورالعمل هاي ارائه شده توسط پزشک و یا بروشور موجود در بسته لنز را که شامل اطلاعاتی از قبیل طـريـقـه نـگـهـداري صـحيـح و نحوه استفاده از لنزها می باشد را بخوبي مطالعه و پيروي کنيد مشکلات ناشی از لنز بوجود نخواهد آمد. مشکلات نادري هم که اتفاق مي افتند معمولا بدلیل الرژیک بودن محلول شستشوي لنز است.

خیر، استفاده از یک لنز مشترک باعث انتشار آلودگی و بیماری می شود. شاید به دلیل شیوع این عمل در میان فروشندگان لنز کمتر کسی به خطرات وحشتناک تست کردن لنز آکاه باشد .بسیاری از بیماریهای واگیردار از طریق چشم قابل انتقال است .در کشورهای غیر از ایران تریال ست تنها برای نشان دادن رنگ لنز استفاده می شود و به هیچ عنوان درب تریال ست باز نمی شود. باز هم تاکید می کنم از عمل وحشتناک تست لنز رنگی بر روی چشم خود اجتناب کنید.

خیر. چون احتمال وجود عوامل میکروبی در آب وجود دارد بایستی از انجام این عمل حتی برای مدت کوتاه خودداری نمایید.

بله- تنها مراقب باشید مواد آرایشی با لنز شما تماس پیدا نکند. همیشه پس  از گذاشتن لنز آرایش کنید و پیش از پاک کردن آرایش لنز را بردارید. اگر چشم حساس دارید، از مواد آرایشی خاصی که برای چشم های حساس تهیه می شوند استفاده کنید، همچنین در صورت استفاده از لنز از ریمل واترپروف استفاده کنید.اگر هم از محصولات دور چشم استفاده میکنید حنما از مرطوب کننده های با پایه آب که از نوع کم حساسیت باشند استفاده کنید

لنز ها غالبا از مواد هایدروژل به اضافه آب تشکیل شده اند که میزان درصد اب موجود در لنزها با یکدیگر متفاوت است. زمانی که لنز برای طولانی مدت بر روی چشم شما میماند و یا در زمستان در معرض هوای سرد و خشک و یا در تابستان در معرض هوای گرم قرار می گیرد، آب موجود در خود را از دست می دهد و برای حفظ شکل خود، مانند اسفنج آب را از چشم شما که مستقیم با آن در تماس است می گیرد که در نتیجه آن شما احساس خشکی چشم و به دنبال آن سوزش و قرمزی خواهید داشت.

*برای بهبود وضعیت خشکی چشم هایتان  توصیه میکنیم از لنزهای تماسی با آبرسانی کمتر از ۴۰% به عنان مثال(مورنینگ کیو ۳۸% – آرین ۴۰% – رینبو ۳۸%) استفاده کنید و یا از لنزهایی با فناوری سیلیکون هایدروژل به عنوان مثال(ایراپتیکس – بایوفینیتی – پیورویژن۲ – زایس) استفاده کنید

*یکی از بهترین و اصولی ترین کارها در این رابطه استفاده از قطره(اویزور – مویست دراپ – رنیو) همراه لنز است.این قطره ها را میتوانید هر دو ساعت، دو یا سه قطره روی لنز بریزید.

*همچنین برای کاهش میزان خشکی چشم هایتان به صورت مدام و منظم پلک بزنیدو از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید.

آ ت خ به ترتیب  مخفف کلمات آلودگی تحریک و خشکی میباشد که هر کدام از آنها میتواند بینایی شمارا به خطر بیندازد، و به چشم هایتان آسیب برساند و یا لنز های تماسی نرم شمارا خراب کند.

*آلودگی از ۳ منبع اصلی بدست می آید

 • رسوبات اشکی مانند چربی ها- روغن ها- پروتئیین ها- نمک ها-
 • رسوبات انگشت مانند روغن- باکتری ها- نیکوتین
 • رسوبات اتفاقی مانند دود- ریمل- اسپری مو- سایه چشم

*تحریک غالبا در نتیجه تراکم مواد زائد ایجاد میشود که باعث بسته شدن روزنه های لنز تماسی نرم میشود.

*خشکی هنگامی رخ می دهد که اشک طبیعی و مایعات چشمی دیگر از لنز تبخیر میشود.

بله. به طور کلی خشکی چشم در نتیجه کمبود لایه آب بوجود می آید. لنزهای تماسی که دارای آبرسانی بالا هستند به دلیل آبدوست بودن مایع مخاط اشکی چشم را به مانند اسفنج می گیرند تا میزان آب موجود در آنها کم نشود، بنابراین استفاه از لنزهای سیلیکون هایدروژل که دارای آبرسانی پایین(زیر۴۰%) و  خاصیت آب گریز بودن (نیازی به تامین آب از مخاط اشکی چشم ندارند)، می توانند براحتی بروی چشم های خشک قرار  بگیرند و گاها تسلی بخش چشمان خشک نیز خواهند بود.

ابتدا در مقابل آینه بایستید. سپس در ابتدا قطعات بزگ تر را از چشمتان خارج کنید بعد با حرکن دادن عنبیه چشم به دنبال قطعات ریزتر بگردید. در تمام مراحل خارج سازی لنز شکسته از قطره های چشمی استفده کنید.

لنزتماسی اگر شکاف و یا ترک داشته باشد و قسمتی از اون کنده شده باشد، دچار مشکلاتی مثل ریزش اشک، دید تار و نامطلوب و احساس وجود شن ریزه در چشم را می کند. معمولا در لنزهای آستیگمات خرابی لنز بیشتر به چشم می خورد.

بله البته در شرایط خاص. در مواقع سرماخوردگی به دلیل اینکه از مواد آنتی بیوتیک استفاده می شود، چشم ها دچار خشکی چشم می شوند و در نتیجه التهاب، خارش و قرمزی چشم را بدنبال خواهند داشت، پس پیشنهاد می کنیم پس از بهبودی کامل و یا در مواقع ضروری از لنز تماسی استفاده کنید.

لنزهای تماسی بر اساس برندهای مختلف دارای مقداری آب متفاوتی در خود می باشند و اگر سطح آب آنها از میزان مشخصی کمتر شود از اطراف خود آب از دست رفته را تامین می کنند. کسانی که خشکی چشم دارند بایستی از لنزهایی با آبرسانی کمتر از ۴۰ درصد استفده کنند زیرا اگر این مقدار بالاتر باشد(به عنوان مثال ۵۵%) هنگامی که لنز را در چشم خود می گذارند سریع تر سطح آب آنها تبخیر شده و به مانند اسفنج شروع به تامین آب از دست رفته از مایع اشکی چشم می کنند و در نتیجه فرد دچار خشکی چشم شدیدتری می شود

عامل بسیار مهم در چسبندگی لنز، فاسد شدن محلول شستشوی آن است. اغلب استفاده کنندگان لنز و حتی فروشندگان به این نکته توجه ندارند که از زمان باز شدن هر نوع محلول شستشوی لنز، تنها شش ماه می توان از آن محلول استفاده نمود. این موضوع به سایز محلول خریداری شده بستگی نداشته و در مورد تمامی محلول های شستشوی لنز صادق است.

لازم به ذکر است خیس بودن دست ها نیز موجب چسبندگی لنزها میشوند

0/5 ( 0 نظر )