پرسش و پاسخ

همه چیز در مورد لنز های طبی و رنگی

پر تکرارترین پرسش ها

1آيا لنزهاي تماسي باعث عوارض چشمي ميگردند؟

خير. در صـورتـي کـه شما تمامی نکات و دستورالعمل هاي ارائه شده توسط پزشک و یا بروشور موجود در بسته لنز را که شامل اطلاعاتی از قبیل طـريـقـه نـگـهـداري صـحيـح و نحوه استفاده از لنزها می باشد را بخوبي مطالعه و پيروي کنيد مشکلات ناشی از لنز بوجود نخواهد آمد. مشکلات نادري هم که اتفاق مي افتند معمولا بدلیل الرژیک بودن محلول شستشوي لنز است.

2آ ت خ چیست؟

آ ت خ به ترتیب  مخفف کلمات آلودگی تحریک و خشکی میباشد که هر کدام از آنها میتواند بینایی شمارا به خطر بیندازد، و به چشم هایتان آسیب برساند و یا لنز های تماسی نرم شمارا خراب کند.

*آلودگی از 3 منبع اصلی بدست می آید

  1. رسوبات اشکی  مانند چربی ها- روغن ها- پروتئیین ها- نمک ها-
  2. رسوبات انگشت مانند روغن- باکتری ها- نیکوتین
  3. رسوبات اتفاقی مانند دود- ریمل- اسپری مو- سایه چشم

*تحریک غالبا در نتیجه تراکم مواد زائد ایجاد میشود که باعث بسته شدن روزنه های لنز تماسی نرم میشود.

 *خشکی هنگامی رخ می دهد که اشک طبیعی و مایعات چشمی دیگر از لنز تبخیر میشود         

3چه نکاتی را در انتخاب رنگ لنز لحاظ کنیم؟

در ابتدا پس از این که اطلاعاتی درباره لنز خود از جمله برند و رنگ آن یافتید باید این اطلاعات را محدودتر کنید.

 باید لنز را در نورپردازی های مختلف آزمایش و نتیجه را بررسی کرد.

باید در انتخاب لنز رنگی به رنگ پوست، مو و رنگ اصلی چشم هم توجه کرد چرا که لنزهای رنگی تأثیر زیادی در چهره وفرم صورت خواهد داشت بنابراین نباید ساده از کنار آن گذشت.

لنزهای تماسی در افراد مختلف تأثیرات متفاوتی خواهد داشت.

باید این نکته را در نظر گرفت که می خواهید لنز را به چه منظور و در چه بازه زمانی استفاده کنید. اگر برای استفاده روزانه قصد خرید لنز رنگی را دارید باید از رنگی طبیعی تر استفاده کنید ولی برای استفاده کوتاه مدت لنز در یک مهمانی یا عروسی می توان از رنگ های خاص تر، روشن تر و فانتزی تر استفاده کرد.

در انتخاب لنز به تن پوست خود نیز توجه کنید. برای تشخیص تن پوست باید به رنگ های  رگ های روی ساعد توجه کرد. اگر رگ های روی ساعد به رنگ آبی است تن پوست شما سرد است و در مقابل اگر رگ های روی ساعد شما سبز رنگ است تن پوستتان گرم می باشد

با توجه به این نکات می توانید به یک انتخاب درست در مورد لنز رنگی مناسب برای خود برسید.

4چه نکاتی را بایستی در مورد مایع لنز لحاظ کنیم؟

از سرم شستشو ، آب اشامیدنی و  قطره های چشمی به عنوان محلول نگهداری لنز خودداری کنید.

از مصرف همزمان داروهای چشمی و محلول شستشوی لنز جدا خودداری کنید.

در صورت احساس سوزش و قرمزی چشم پس از استفاده از محلول شستشوی لنز از استفاده مجدد محلول خودداری نموده و بلافاصله مارک محلول خود را تغییر دهید.

به تاریخ انقضای روی جعبه محلول دقت کنید.

 در صورتی که از لنزهای سیلیکون هایدروژل (شبانه روزی) استفاده می کنید میبایست از محلول مناسب با همان لنز استفاده نمائید.

 از قرار دادن محلول در جای گرم اکیدا خودداری کرده و محلول را در دمای اتاق نگهداری کنید.

5منظور از لنز پانسمانی چیست؟

این لنزها بروی قرنیه قرار می گیرند و به عنوان محافظ برای کسانی که عمل های جراحی بروی قرنیه انجام داده اند و یا دچار زخم قرنیه هستند به کار گرفته می شوند و مانع از سایش قرنیه با پلک ها می شوند.

6با کدام لنزها می توان خوابید؟

هنگام خواب چشم در یک محیط بسته، تاریک و مرطوب قرار میگیرد که محیطی مناسب برای رشد انواع میکروب ها، قارچ هاو آمیب هاست. از آنجا که قرنیه رگ ندارد و اکسیژن لازم خود را مستقیما از هوا میگیرد، اگر مانعی مانند لنز تماسی در چشم قرار بگیرد این اکسیژن رسانی کمتر خواهد شد و بسته به شدت عوامل فوق ممکن است قرنیه دچار تورم، التهاب، عفونت و یا حتی کدورت شود.

بستگی به نوع لنز انتخابی دارد. این موضوع درباره لنزهای رنگی صادق نیست یعنی به هیچ عنوان نباید در هنگامی که لنز رنگی بر روی چشمان شماست با آن بخوابید، چرا که باعث عفونت های شدید چشمی خواهد شد. دلیل این موضوع هم این است که لنز های رنگی دارای لایه ی رنگی میباشند که اکسیژن به خوبی از آنها عبور نمیکند.

*نکته: در حال حاضر تنها لنز رنگی که قابلیت عبور اکسیژن از خود را به خوبی داراست لنز رنگی ایراپتیکس کالر با اکسیژن رسانی 138 واحد  میباشد که میتوان با این لنز خوابید.
اما لنزهای طبی که دارای قدرت عبور دهی اکسیژن بالا (استاندارد FDA امریکا برای عبوردهی اکسیژن در لنز طبق آخرین تحقیقات 125 می باشد) و همچنین از مواد سیلیکون هایدروژل هستند، قابل خوابیدن هستند.
لنز هایی که DK/t) قدرت عبوردهی اکسیژن) بالای 125 را دارند این امکان را به شما می دهند که لنز را تا یک هفته بر روی چشم خود نگه دارید.البته اکثر متخصصان خوابیدن با لنز را به بیماران خود توصیه نمی کنند.

*نکته: لنز های طبی از قبیل رینبو – مورنینگ کیو – بونو – کلیرویژن – هرا – فرشکن و برخی دیگر به دلیل عدم عبور اکسیژن کافی از لنز و رسیدن اکسیژن کافی به سطح قرنیه به هیچ وجه مناسب جهت خوابیدن نمیباشند.

7در چه سنی می توان از لنز استفاده نمود؟

اگر قصد خرید لنز طبی دارید را باید بدانید حداقل سن استفاده از لنزهای طبی 13 سال می باشد. اما اگر خواهان استفاده از لنزهای رنگی هستید باید بدانید که این لنزها بدلیل وجود یک لایه رنگی بروی لنز، اکسیژن رسانی پایین تری را دارا هستند و حداقل سنی که می توان از این دسته از لنزها استفاده کرد 18 سال می باشد.

8کدام دسته از لنزها را می توان به صورت مداوم استفاده نمود؟

لنزهای طبی که دارای قدرت عبور دهی اکسیژن بالا (استاندارد FDA امریکا برای عبوردهی اکسیژن در لنز طبق آخرین تحقیقات 125 می باشد) و همچنین از مواد سیلیکون هایدروژل هستند، قابل خوابیدن هستند.
لنز هایی که DK/t) قدرت عبوردهی اکسیژن) بالای 125 را دارند این امکان را به شما می دهند که لنز را تا یک هفته بر روی چشم خود نگه دارید.البته اکثر متخصصان خوابیدن با لنز را به بیماران خود توصیه نمی کنند.

9کدام دسته لنزها از نظر دوره زمانی بهتر است؟

در حال حاضر در اکثر کشورهای اروپایی از لنز یک روزه استفاده میگردد، بدین صورت که بیمار، در ابتدای روز لنز را در چشم خود می گذارد و در هنگام خواب آنها را از چشم خود درآورده و دور می اندازد.

علت استفاده از لنزهای روزانه، نازکی و وجود ضخامت مرکزی بسیار کم، بالا بودن اکسیژن رسانی و آبرسانی می باشد.

10چطور میتوانم رمز عبور خود را تغییر دهم؟

با وارد کردن ایمیل (یا شماره ی همراه ) وارد حساب کاربری خود شوید.روی گزینه "پروفایل " کلیک کرده و در بخش‏" تغییر رمز ورود" رمز خود را تغییر دهید در نهایت روی “تغییر رمز ورودی پنل " کلیک کنید.

11چطور میتوانم نسخه چشم خود را برای شما ارسال نمایم؟

شما میتوانید نسخه چشم خود را از طریق اپلیکیشن واتس آپ به شماره 09397811922 برای ما ارسال نمایید

12چطور میتوانم سفارش خود را بصورت اینترنتی پرداخت کنم ؟

هنگام ثبت سفارش میتوانید پرداخت اینترنتی را انتخاب نمایید و بعد از وارد شدن به درگاه ،اطلاعات پرداخت خود را وارد کنید.

برای پرداخت اینترنتی شما نیاز دارید به ;

شماره کارت (شماره 16 رقمی روی عابر بانک )

رمز دوم کارت (رمز پویا)

(CCV2) کد ۳ یا ۴ رقمی است که روی کارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانکی درج شده

تاریخ انقضاء مندرج روی عابر بانک

13روند رسیدگی به درخواست مرجوعی کالا چگونه است؟

پس از بررسی علت مرجوعی توسط کارشناسان خدمات پس از فروش هماهنگی لازم با شما جهت عودت وجه، صورت میگیرد. لازم بذکر است که امکان تعویض کالا در این مرحله وجود دارد.

14آیا در استخر و حمام می توان از لنز اسنفاده کرد؟

خیر. چون احتمال وجود عوامل میکروبی در آب وجود دارد بایستی از انجام این عمل حتی برای مدت کوتاه خودداری نمایید.

15تفاوت لنز هایدروژل با سیلیکون هایدروژل در چیست؟

در لنزهای هایدروژل مشکل اصلی آبدوست بودن لنز می اشد و فردی که از این دسته لنزها استفاده می کند گاها دچار خشکی می شود. اما لنز سیلیکون هایدروژل دارای محیطی کاملا آب گریز می باشد و به هیچ عنوان فرد دچار خشکی چشم نمی شود، همچنین درصد عبور اکسیژن در این لنزها بسیار بالاست و کاملا نرم می باشد و در نتیجه فرد احساس کاملا راحتی خواهد داشت.

16چطور میتوانم سفارشم را لغو کنم ؟

شما میتوانید با مراجعه به پروفایل خود سفارش یا مرسوله ایی که از ارسال آن منصرف شدید را لغو نمایید.

17چطور میتوانم کلمه عبور ( رمز ) خود را بازیابی کنم؟

روی گزینه "بازیابی رمز عبور" کلیک کنید. جهت یادآوری کلمه ی عبور ایمیل یا شماره موبایل خود را وارد نمایید. پس از دریافت پیامک و یا  لینک بازیابی می توانید رمز عبور جدید وارد نمایید.

18چطور میتوانم مشخصات کاربری خود را ویرایش کنم؟

با وارد کردن ایمیل (یا شماره ی همراه ) وارد حساب کاربری خود شوید.روی گزینه "پروفایل " کلیک کرده و در بخش‏" تنظیمات" اطلاعات خود را ویرایش کرده و در نهایت روی “ویرایش پروفایل " کلیک کنید.

19از چه روشهایی میتوانم سفارش خود را پرداخت کنم ؟

به سه صورت پرداخت در محل (کارتخوان سیار) که ویژه شهر تهران میباشد - پرداخت آنلاین و پرداخت به صورت کارت به کارت  میتوانید سفارش خود را پرداخت نمایید.

20بعد از اینکه سفارشم ثبت نهایی شد ، چه زمانی میتوانم آن را تحویل بگیرم؟

اگر ساکن شهر تهران هستید و سفارش خود را تا قبل از ساعت 15 نهایی کنید، میتوانید مرسوله خود را همان روز تحویل بگیرید. در غیر اینصورت مرسوله شما در اولین ساعات روز آتی خدمت شما ارسال خواد شد.

اما در صورتی که دریکی از شهرهای اکسپرس غیر از تهران هستید، سفارش شما از طریق پست هوایی برای شما عزیزان ارسال میگردد و در بازه یک روزه بدست شما میرسد.

و اگر در شهرستان هایی که جزو اکسپرس دیالنز نمی باشند هستید، سفارش شما از طریق اداره پست ارسال میگردد و در بازه زمانی 3 الی 5 روزه بدست شما عزیزان خواهد رسید.

21برای خرید لنز رنگی باید شماره چشمم معلوم باشد؟

خیر- در صورتی که چشم شما هیچ نمره ای ندارد و قصد خرید لنز رنگی دارید نیازی به دانستن شماره چشم نیست و شماره لنز به طور پیشفرض صفر 0 در نظر گرفته می شود. در صورتی که می خواهید لنز طبی رنگی بخرید پیش از خرید باید شماره چشم راست و شماره چشم چپ شما توسط معاینات پزشکی مشخص شده باشد.

22آیا میتوانم هم زمان با استفاده از لنز طبی یا رنگی آرایش کنم؟

بله- تنها مراقب باشید مواد آرایشی با لنز شما تماس پیدا نکند. همیشه پس  از گذاشتن لنز آرایش کنید و پیش از پاک کردن آرایش لنز را بردارید. اگر چشم حساس دارید، از مواد آرایشی خاصی که برای چشم های حساس تهیه می شوند استفاده کنید، همچنین در صورت استفاده از لنز از ریمل واترپروف استفاده کنید.اگر هم از محصولات دور چشم استفاده میکنید حنما از مرطوب کننده های با پایه آب که از نوع کم حساسیت باشند استفاده کنید

23آیا لنز برای چشمان آستیگمات لنز هم وجود دارد؟

بله. لنزهای توریک برای اصلاح آستیگماتیسم طراحی شده اند. این لنزها به صورت یکنواختی سطح قرنیه را به حالت کروی بازمی گرداند. لنزهای توریک دارای سه مشخصه نمره چشم- نمره آستیگمات چشم و محوری که آستیگمات یا همان نامنطمی قرنیه در آن بوجود آمده است، می باشد.

24چطور میتوانم با بخش پشتیبانی مشاوره دیالنز در ارتباط باشم؟

شما میتوانید علاوه بر تماس تلفنی، از طریق پنل کاربری خود با واحد مشاوره دیالنز در ارتباط باشید. به این صورت که در ابتدا وارد پنل کاربری خود شوید، سپس در منو، "پشتیبانی" را انتخاب و بروی ارسال تیکت کلیک نمایید. در پایان در بخش "ارسال به" گرینه "بخش مشاوره قبل و بعد از خرید" را انتخاب نموده و تیکت خود را با عنوان و متن درخواستی ارسال نمایید.

25چه کسانی نمی تواند از لنز تماسی استفاده کنند؟

افرادی که دچار بیماری های چشمی مانند بلفاریت، گل مژه و آب سیاه و یا خشکی چشم شدید، عفونت های شدید، قرمزی ، چسبندگی پلک ها و درد و تورم هستند، به هیچ عنوان نباید از لنزهای تماسی حتی با بهترین کیفیت استفاده کنند. همچنین کسانی که توانایی نگهداری و یا استفاده از ابزار های لازم در جهت مراقبت و سلامت چشم را ندارند و یا در محیط های کاری بسیار آلوده و غبار آلود هستند، نیز نمیتوانند از لنز های تماسی استفاده کنند.

26چگونه لنز شکسته را از چشم خارج کنیم؟

ابتدا در مقابل آینه بایستید. سپس در ابتدا قطعات بزگ تر را از چشمتان خارج کنید بعد با حرکن دادن عنبیه چشم به دنبال قطعات ریزتر بگردید. در تمام مراحل خارج سازی لنز شکسته از قطره های چشمی استفده کنید

27اگر از خرید خود بعد از تحویل کالا منصرف شوم میتوانم آن را برگردانم؟

بله . حداکثر تا 7 روز‏، باید انصراف خود را به واحد خدمات پس از فروش اطلاع دهید. لازم به ذکر است این مورد تنها برای برخی از کالاها صدق میکند.

28آیا امکان افزودن کالا(ادغام) به سفارش قبل وجود دارد؟

درصورتی که سفارشی را به صورت کامل ثبت نکردید و در حال اماده سازی دارید و قصد افزودن تعداد کالای خریداری شده و یا خرید کالای جدید دیگری را دارید ، میتوانید کالا را به سبد خرید جدیدتان اضافه کنید و روی "ادامه خرید" کلیک کنید.

29آیا از روی نمره عینک می توان لنز سفارش داد؟

بله. با استفاده از دستگاه تشخیص نمره عینک می توان نمره چشم را درآورد و با کمک جدول تبدیل نمره عینک به لنز، این کار را انجام داد

30آیا میتوانم لنزهای روزانه را در تعداد کمتری از 30 عدد خریداری نمایم؟

بله شما میتوانید با تماس با واحد فروش و در میان گذاشتن این موضوع تعداد لنز مورد نیاز خود را تهیه نمایید.