تمام مقالات

آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم چیست؟

اگر پزشک شما درباره چشمانتان تشخیص اختلال آستیگماتیسم را داده است، نگران نباشید. آستیگماتیسم یک نقص بینایی قابل تصحیح است. در قسمت جلویی چشمان شما بافتی شفاف به شکل نیم کره وجود دارد. این بخش قرنیه نام دارد و نور هنگام عبور از آن شکسته شده و وارد چشمتان می شود. اگر قرنیه چشم شما به هر دلیلی حالت کروی خود را از دست بدهد(تصور کنید که یک توپ فوتبال پلاستیکی از دو طرف فشرده شود) نوری که از قرنیه عبور می کند و بر روی شبکیه منعکس می شود، به درستی متمرکز نمی شود و شما تصاویر را تار می بینید. نوع دیگری از آستیگماتیسم هم وجود دارد که به دلیل اعوجاج در عدسی اتفاق می افتد. یعنی مشابه اعوجاجی که در نوع اول در قرنیه داریم، در عدسی چشم دیده می شود. اما غالبا اختلال آستیگماتیسم ناشی از اعوجاج در قرنیه است.

چه افرادی دچار آستیگماتیسم می شوند؟

بیشتر افرادی که به آستیگماتیسم مبتلا هستند، این اختلال را به ارث برده اند. این عیب انکساری قالبا از بدو تولد وجود دارد و درجه آن در طول زندگی فرد تغییری نمی کند. البته در صورتی که به قرنیه آسیبی وارد شود، می تواند سبب ایجاد آستیگماتیسم به ویژه از نوع نامنظم گردد.

یکی دیگر از دلایل آستیگماتیسم می تواند قوز قرنیه باشد. قوز قرنیه زمانی ایجاد می شود که قرنیه شکل به جای شکل کروی، شکل مخروطی پیدا کند. البته قوز قزنیه تنها با استفاده از لنز های تماسی قابل کنترل است. ضمن آن که ممکن است در آینده نیاز شود به بیمار قرنیه پیوند زده شود.

از کجا بدانم چشمانم آستیگمات هستند؟

تشخیص نهایی این که شخص دچار آستیگماتیسم هست یا نه، بر عهده چشم پزشک است. ولی علایم زیر می توانند نشانه آستیگماتیسم باشند. اگر دچار آن ها شدید، حتما در اولین فرصت به چشم پزشک مراجعه کنید:

کاهش دید یا تاری دید یا دوبینی دارید و یا در چشمانتان احساس فشار می کنید.

سردرد بدون علت دارید.

اشیاء را با سایه ای افقی یا عمودی در اطرافشان می بینید.

این علائم می تواند در یک یا هر دو چشم وجود داشته باشد.

اگر دچار آستیگماتیسم هستید باید به طور منظم (هر سه تا پنج سال و برای افراد بالای پنجاه سال با فواصل کمتر) توسط پزشک معاینه شوید و عینک مناسب بزنید یا از لنز تماسی استفاده کنید. چون در غیر این صورت، آستیگماتیسم می تواند منجر به اختلال دوربینی یا نزدیک بینی شود.

انواع آستیگماتیسم

-آستیگماتیسم منظم: در این نوع آستیگماتیسم، سطح قرنیه یک دست بوده و نقص بینایی در محورهای منظم اتفاق می افتد.

-آستیگماتیسم نامنظم: در این نوع آستیگماتیسم، سطح قرنیه ناهموار است و همین امر مشکلاتی را در درمان با عینک ایجاد می کند.

درمان آستیگماتیسم

اختلال دید آستیگماتیسم می تواند از طیف خفیف تا شدید باشد. انواع مختلف این اختلال با استفاده از عینک یا لنز تماسی قابل کنترل است. اگر چشمان شما دچار این عیب انکساری است، می توانید با مشورت با پزشک خود از عینک یا لنز طبی مناسب تهیه کنید. اگر در درجات متوسط یا بالای آستیگماتیسم هستید، و مایل به استفاده از لنز چشم نیستید، باید حتما از عینک استفاده کنید ولی در نمرات کم، احتمالا پزشک در موارد خاصی مانند مطالعه یا رانندگی استفاده از آن را به شما توصیه خواهد کرد.

روش دیگر اصلاح دید در چشم های آستیگمات، استفاده از لنز های تماسی است. با صلاحدید پزشک انتخاب شما می تواند یکی از انواع لنز سخت، لنز نرم، یا لنز توریک و … باشد. استفاده از لنزهای Ortho-K نیز روشی برای اصلاح دید چشم های آستیگمات است. عملکرد این لنزها به این صورت است که باید روزی چند ساعت از این لنزها استفاده شود تا شکل قرنیه تحت فشار فیزیکی لنز سخت اصلاح شود. به طور روزمره، ساعات استفاده از لنز کاهش می یابد تا زمانی که قرنیه به شکل طبیعی برگردد. عیب اصلی این روش شاید این باشد که اگر آن را برای مدتی قطع کنید، قرنیه به شکل سابق بازمی گردد و دید چشم دوباره دچار مشکل می شود.

روش دیگر درمان آستیگماتیسم، جراحی لیزیک یا لازک است. در این دو نوع جراحی شکل قرنیه اصلاح شده و قرنیه به شکل کروی باز می گردد. البته برای آن که کاندید این نوع جراحی باشید، می بایست چشمان شما کاملا سالم باشند و دچار زخم یا قوز قرنیه نباشند. برای آن که از سلامت دید خود اطمینان حاصل کنید حتما باید با چشم پزشک مشورت کنید.

دیالنز، به عنوان مجموعه ای معتبر در زمینه توزیع لنز طبی، لنز طبی رنگی، لنز رنگی و سایر انواع لنزهای تماسی افتخار دارد تا شما را در انتخاب و خرید لنز مناسب یاری کند.

0/5 ( 0 نظر )

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.