آزمایش چشم OCT و کاربرد آن

آزمایش چشم OCT و کاربرد آن

آزمایش چشم OCT و کاربرد آن

OCT مخفف توموگرافی نوری انسجام نوری است. به بیان ساده تر، OCT ابزاری غیر تهاجمی است که از پشت چشم شما عکس می گیرد.

انجام آزمایش چشم OCT

OCT روش عالی برای تجسم لایه های مختلف شبکیه و عصب بینایی در یک چشم زنده است. قبل از این فن آوری های شگفت انگیز، ما فقط قادر به مشاهده این منظره از چشم با بخش های بافت پس از فوت بیمار یا در صورت برداشتن چشم بودیم. OCT به ما امکان می دهد مشکلات مختلف چشم مانند گلوکوم و دژنراسیون ماکولا را با دقت و حساسیت بیشتری تشخیص و مدیریت کنیم.

روش دیگر برای توصیف OCT این است که مانند سونوگرافی عمل می کند، به جز اینکه از نور لیزر، به جای امواج صوتی، برای ترسیم شکل شبکیه و عصب بینایی استفاده می کند. از نظر ایمنی، غیر تهاجمی و مخرب نیست.

برای این روش ابتدا برای نتیجه بهتر قطره های چشم گشاد کننده استفاده می کنیم. سپس، یک دستگاه مانند دوربین، امواج نور را هدایت می کند، که با یک تصویر دقیق ۳ بعدی از ساختار چشم شما، به حالت برگشت می رود.

از نظر بیمار، این بدان معنی است که شما در دستگاه می نشینید و سر خود را مطابق جهت کار قرار می دهید و در عرض چند دقیقه تکنسین به شما می گوید که تصاویر مورد نیاز خود را دارند و شما به قسمت بعدی معاینه چشم خود می روید. دستگاه هرگز با چشمان شما ارتباط برقرار نمی کند.

OCT و سلامت چشم شما

این تصاویر رنگارنگ چیست؟ یک پزشک که به تصویر بالا نگاه می کند، می داند چه شبکیه و عصبی بینایی، سالم به نظر می رسد، چقدر ضخیم و یا حتی نازک باید باشد و موارد دیگر. از آنجا که نقشه چشم OCT سه بعدی است، پزشکان می توانند مناطقی از چشم را غیر طبیعی تشخیص دهند و یا صدمات زودرس را نشان دهند، قبل از این که تأثیر بگذارد.

بینایی بیمار تشخیص زودرس، به این معنی است که می توانیم بیماری هایی مانند گلوکوم را درمان کنیم یا پیشرفت دژنراسیون ماکولا را متوقف کنیم، قبل از اینکه باعث آسیب دیدگی برگشت ناپذیر شوند.

OCT به پزشک اجازه می دهد بسیاری از بیماری های چشم را از جمله گلوکوم، دژنراسیون ماکولا، رتینوپاتی دیابتی و شبکیه مختلف در مورد ماکولا را تشخیص دهد.

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *