بلفاریت چیست؟

بلفاریت چیست؟

بلفاریت چیست؟

بلفاریت التهاب مزمن لبه پلک است و بر دو نوع می باشد: بلفاریت استا فیلوکوکی و بلفاریت سبورئیک. شکایت اصلی بیمار تحریک شدگی و سوزش است و در لبه های پلک قرمزی مشاهده می شود. بر روی مژه ها ماده زردرنگی دیده می شود. پوسته هایی نیز به مژه ها چسبیده اند. در نوع استافیلوکوکی پوسته ها خشک بوده و در کناره ها مناطق زخمی شده دیده می شود.

در نوع سبورئیک پوسته ها چرب و روغنی هستند لبه پلک کمتر زخمی شده، آماس هم کمتر می باشد. در اغلب موارد بلفاریت چرب و خشک هر دو وجود دارند. یعنی بلفاریت مختلط است. بلفاریت ممکن است عوارضی همچون کونژونکتیویت و کراتیت سطحی ثلث تحتانی قرنیه را به دنبال داشته باشد.

درمان

درمان بلفاریت ممکن است دشوار باشد زیرا معمولاً عود می‌کند. درمان شامل کمپرس گرم روی پلک‌ها، تمیز کردن آنها، استفاده از آنتی بیوتیک و ماساژ پلک است. اگر بلفاریت باعث خشکی چشم شود ممکن است استفاده از قطره اشک مصنوعی یا پمادهای لوبریکانت (که سبب کم شدن اصطکاک پلک با سطح چشم می‌شود) موثر باشد. گاهی برای کنترل التهاب از کورتون موضعی هم استفاده کوتاه مدت می‌شود.

بلفاریت سبورئیک در اثر ریزش شوره و پوسته های سر به داخل چشم بدتر می شود. بنابراین موی سر و ابرو ها و لبه پلک ها را باید مرتبا با آب و صابون تمیز نگه داریم. موهای سر هفته ای یک مرتبه باید شسته شوند. پوسته ها را هم باید هر روز توسط گاز یا پنبه مرطوب از لبه پلک خارج نمود.

بلفاریت استافیلوکوکی را باید با استفاده از پمادهای آنتی بیوتیکی یا سولفامیدی که روزی یک مرتبه به پلک مالیده می شوند درمان نمود. در صورتی که درمان کافی انجام نگیرد، بیماری مزمن شده، ماه ها یا سال ها به طول می انجامد.

کمپرس گرم موجب شل شدن پوسته‌های روی چشم می‌شود و هنگام تمیز کردن پلک، این پوسته‌ها راحت‌تر جدا می‌شوند. کمپرس گرم همچنین باعث گرم شدن و شل شدن پلاک‌هایی می‌شود که غدد چربی پلک را مسدود می‌کنند.

از حوله‌ای که با آب گرم مرطوب شده برای این کار استفاده می‌شود. در ابتدای دوره درمان شاید این کار چند بار در روز هر بار به مدت ۵ دقیقه تجویز شود، پس از آن کمپرس گرم ممکن است یک بار در روز و بمدت چند دقیقه کافی باشد.

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *