بیماری های شبکیه

بیماری های شبکیه

بیماری های شبکیه

شبکیه حاوی میلیون ها سلول حساس به نور (میله ها و مخروط ها) و سلول های عصبی دیگر است که اطلاعات تصویری را دریافت و سازمان می دهند. شبکیه شما این اطلاعات را از طریق عصب بینایی شما به مغز شما ارسال می کند و این امکان را برای شما فراهم می کند.

شبکیه تنها قسمت بدن است که شرائین و وریدهای کوچک آن با چشم غیر مسلح قابل دیدن است. به این جهت شبکیه نه تنها از نظر چشم پزشک، بلکه از نظر دانشجوی پزشکی هم اهمیت زیادی دارد. بیماری های عروقی بر شبکیه تاثیر می گذارند به خصوص افزایش فشار خون، دیابت، بیماری های کلیه و همچنین تومورهای مغزی که موجب افزایش فشار داخل جمجمه می شوند و بر صفحه بینایی اثر می گذارد.

در ابتدا فراگیری نمای طبیعی شبکیه، صفحه بینایی، ترتیب قرار گرفتن عروق در وضع نرمال و همچنین ماکولای طبیعی حائز اهمیت است. وقتی نمای طبیعی شناخته شد در این صورت تشخیص حالات پاتولوژیک امکان پذیر است.

برای برخی از بیماری های شبکیه درمانی وجود دارد. بسته به شرایط شما، اهداف درمانی ممکن است متوقف یا کند شدن بیماری و حفظ، بهبود یا ترمیم بینایی شما باشد. در صورت عدم درمان، برخی از بیماری های شبکیه می توانند باعث کاهش شدید بینایی یا کوری شوند.

شایع ترین شرایطی که بر شبکیه اثر می گذارد و بایستی توسط هر دانشجوی پزشکی تشخیص داده شوند، به قرار زیر هستند:

۱- فرو رفتگی صفحه بینایی

۲- ادم پاپی

۳- هموراژی و اگزودای شبکیه

۴- دژنرسانس ماکولا

۵- جدا شدگی شبکیه

انواع بیماری های مشترک شبکیه شامل موارد زیر است:

پارگی شبکیه

پارگی شبکیه هنگامی اتفاق می افتد که ماده شفاف و ژل مانند در مرکز چشم شما کوچک شود و بر روی لایه نازک بافتی که پشت چشم شما (شبکیه) را لمس می کند و با کشش کافی ایجاد می کند، باعث ایجاد شکاف در بافت شود. اغلب با بروز ناگهانی علائمی مانند شناور و چراغ چشمک زن همراه است.

جداشدگی شبکیه

جدا شدن شبکیه با وجود مایع در زیر شبکیه تعریف می شود. این حالت معمولاً هنگام عبور مایعات از پارگی شبکیه اتفاق می افتد و باعث می شود شبکیه از لایه های بافت زیرین بلند شود.

رتینوپاتی دیابتی

در صورت ابتلا به دیابت، رگ های خونی ریز (مویرگ) در قسمت پشت چشم شما می تواند رو به زوال و نشت مایعات در داخل و زیر شبکیه باشد. این باعث تورم شبکیه می شود که ممکن است بینایی شما را تاری یا تحریف کند. یا ممکن است شما مویرگ های جدید و غیر طبیعی ایجاد کنید که می شکنند و خونریزی می کنند. این همچنین بینایی شما را بدتر می کند.

غشای اریپتینال

غشای اریپتینال یک اسکار یا غشای ظریف مانند بافت است که به نظر می رسد مانند سلفون خرد شده در بالای شبکیه است. این غشاء روی شبکیه می رود، که بینایی شما را تحریف می کند. ممکن است اشیاء تار یا کج به نظر برسند.

سوراخ ماکولا

سوراخ ماکولا یک نقص کوچک در مرکز شبکیه در پشت چشم شما (ماکولا) است. این سوراخ ممکن است از کشش غیرطبیعی بین شبکیه و زجاجیه ایجاد شود، یا منجر به آسیب دیدگی چشم شود.

دژنراسیون ماکولا

در دژنراسیون ماکولا، مرکز شبکیه شما رو به زوال می رود. این امر باعث ایجاد علائمی مانند تاری دید مرکزی یا نقطه کور در مرکز میدان بینایی می شود. دو نوع وجود دارد: تخریب ماکولا مرطوب و دژنراسیون ماکولای خشک. بسیاری از افراد ابتدا فرم خشک دارند که می تواند در یک یا هر دو چشم به حالت خیس پیشرفت کند.

رتینیت پیگمنتوزا

رتینیت پیگمنتوزا یک بیماری دژنراتیو است که بر شبکیه تأثیر می گذارد.

شبکیه ساختمان زیبایی دارد و مطالعه آن بی نهایت جذاب است. به هر دانشجوی پزشکی توصیه می شود یک افتالموسکوپ خریداری کنند، زیرا بدون افتالموسکوپ مطالعه شبکیه غیر ممکن است.

افتالموسکوپ های موجود در کلینیک ها و بیمارستان ها، اغلب به طور صحیح کار نمی کنند به این جهت بهتر است یک افتالموسکوپ شخصی تهیه شود.

administrator

مقالات مرتبط

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *