تاثیرات ویروس کرونا روی چشم

تاثیرات ویروس کرونا روی چشم

تاثیرات ویروس کرونا روی چشم

طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا، گزارش ها حاکی از آن است که شیوع جدید کروناویروس می تواند باعث ملتحمه شود و احتمالاً از طریق تماس آئروسل با ملتحمه منتقل می شود. در همین راستا، آنها توضیح می دهند که بیمارانی که اخیراً به مناطقی با شیوع فعال (چین، ایران، ایتالیا، ژاپن و کره جنوبی) سفر کرده اند یا اقوامی دارند که اخیراً بازگشتند، می توانند این بیماری را تجربه کنند.

coronavirus چیست؟

Coronaviruses یک خانواده گسترده از ویروس ها است که به طور معمول فقط حیوانات را تحت تأثیر قرار می دهند، اگرچه برخی از آنها می توانند از حیوانات به انسان نیز سرایت کنند. آنها می توانند هر چیزی را از سرماخوردگی گرفته تا بیماری های جدی تر تولید کنند.

جدیدترین نوع coronavirus به نام “SARS-CoV-2” اولین بار در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر چینی ووهان تشخیص داده شد و باعث بیماری به نام “COVID-19” می شود، که می تواند منجر به عفونت های شدید تنفسی شود، از جمله آن سینه پهلو. افراد مبتلا علائمی مانند تب، سرفه، تنگی نفس یا ورم ملتحمه را تجربه می کنند که پس از قرار گرفتن در معرض ویروس بین ۲ تا ۱۴ روز می تواند ظاهر شود. علاوه بر این، بیماران می توانند ویروس را حتی قبل از بروز علائم منتقل کنند.

اگرچه به نظر می رسد که این coronavirus جدید به اندازه SARS-CoV (که از نوامبر ۲۰۰۲ در چین آغاز شد) یا به همان اندازه MERS-CoV کشنده (که در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی کشف شد) شدید نیست، به سرعت در کشورهای دیگر گسترش یافته و وجود دارد. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از تلفات بوده است.

مواردی که میخواهید بدانید

طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا، به نظر می رسد ویروس از طریق قطرات کوچک تنفسی تولید شده در هنگام سرفه یا عطسه فرد آلوده، گسترش یابد، اگرچه اگر افرادی به یک شیء آلوده به ویروس لمس کرده و آن را لمس کنند، می تواند گسترش یابد.

همانطور که دکتر Ignasi Jürgens، مدیر پزشکی ICR توضیح داد، برخی گزارش ها حاکی از آن است که این ویروس می تواند باعث ملتحمه شود و از طریق تماس آئروسل با ملتحمه منتقل می شود. بنابراین، بیمارانی که به دلیل بیماری ملتحمه به پزشک چشم مراجعه می کنند و علائم تنفسی دارند علاوه بر اینکه به مناطقی با شیوع شناخته شده سفر کرده اند می توانند مشکوک به ویروس باشند.

همانطور که وزارت بهداشت اسپانیا در وب سایت خود اعلام کرده است، درمان خاصی برای این ویروس جدید وجود ندارد (اگرچه برخی داروهای ضد ویروسی اثربخشی خود را نشان داده اند). با این حال، بسیاری از درمان ها برای کنترل علائم وجود دارد، بنابراین مراقبت های بهداشتی پیش آگهی را بهبود می بخشد.

برای محافظت از خود چه کاری باید انجام دهید؟

طبق نشانه های وزارت بهداشت اسپانیا و سازمان بهداشت جهانی، برای محافظت در برابر عفونت های کروناویروس، باید اقدامات محافظتی عمومی در برابر بیماری های تنفسی رعایت شود:

  •  مرتباً دستها را بشویید (با صابون و آب یا محلول های الکلی).
  •  از تماس نزدیک با افرادی که علائم تنفسی مانند سرفه یا عطسه دارند، خودداری کنید.
  •  با افرادی که علائم عفونت حاد تنفسی دارند، تقریباً یک متر فاصله داشته باشید.
  •  دهان و بینی خود را با دستمال در هنگام سرفه یا عطسه بپوشانید و دستان خود را بعد از آن بشویید.
  • اگر تب، سرفه و تنگی نفس دارید، تحت نظر پزشکی باشید.

توصیه هایی به چشم پزشکان

اگرچه ملتحمه جزء شایع ترین علائم COVID-19 نیست، اما آکادمی چشم پزشکی آمریکا مجموعه ای از توصیه ها را به چشم پزشکان ارائه داده است تا در صورتی که آنها اولین متخصص هستند که بیماران احتمالاً آلوده را ارزیابی می کنند، به سرعت و کارآمد عمل کنند. برخی از این توصیه ها عبارتند از:

بررسی اینکه بیمار علائم تنفسی نیز دارد یا خیر.

از بیمار بپرسید که آیا وی به مناطقی با شیوع شناخته شده سفر کرده است یا دارای دوستان یا اعضای خانواده ای است که اخیراً از آن مناطق بازگشت کرده اند.

متخصصان باید از دهان، بینی و چشم خود به اندازه کافی در برابر سوء ظن بیمار مبتلا به این ویروس محافظت کنند.

تاثیرات ویروس کرونا روی چشم

علائم کروناویروس چیست؟

علائم COVID-19 از خفیف تا شدید است. ۲ تا ۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض طول می کشد تا علائم ایجاد شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب

سرفه کردن

تنگی نفس

مبتلایان به سیستم ایمنی ضعیف ممکن است علائم جدی تری مانند ذات الریه یا برونشیت ایجاد کنند. شما ممکن است بعد از قرار گرفتن در معرض COVID-19 هرگز علائم ایجاد نکنید. تاکنون بیشتر موارد تایید شده در بزرگسالان وجود دارد، اما برخی از کودکان به این ویروس مبتلا شده اند. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کودکان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس هستند.

چه عواملی باعث عفونت کرونا ویروس می شوند؟

انسانها ابتدا از تماس با حیوانات كروناویروس می گیرند. سپس، می تواند از انسان به انسان دیگر گسترش یابد. مقامات بهداشتی نمی دانند چه عواملی باعث COVID-19 شده است.

ویروس COVID-19 می تواند از طریق تماس با مایعات خاص بدن مانند قطرات سرفه گسترش یابد. همچنین ممکن است با لمس کردن چیزی که یک شخص آلوده لمس کرده و سپس لمس دست به دهان، بینی یا چشم شما ایجاد شود.

Coronavirus چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید COVID-19 دارید، باید سریعاً با پزشک خانواده خود تماس بگیرید. قبل از مراجعه به مطب پزشک با پزشک خود تماس بگیرید. با این کار، او به شما امکان می دهد تا اطلاعات را جمع آوری کرده و در مراحل بعدی به شما راهنمایی ارائه دهد. برای تشخیص شما، پزشک ممکن است آزمایشاتی را انجام دهد تا سایر عفونت های شایع را رد کند.

آیا می توان از انسداد عروق جلوگیری کرد؟

سعی کنید از افرادی که مریض هستند یا در گروه های بزرگی ملاقات می کنید خودداری کنید. اگر بیمار هستید در خانه بمانید.

سرفه خود را با دستمال یا سرفه در آستین یا آرنج فوقانی خود بپوشانید. به دستان خود سرفه نکنید.

دستان خود را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون و آب بشویید، به خصوص بعد از رفتن به حمام، قبل از غذا و بعد از دمیدن بینی، سرفه یا عطسه. اگر صابون و آب به راحتی در دسترس نیست، از یک ضدعفونی کننده دستی با الکل با حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده کنید. اگر دستها به وضوح کثیف هستند، همیشه دستها را با آب و صابون بشویید. از لمس کردن دهان، بینی یا چشم خودداری کنید.

مراکز کنترل بیماری برای چندین کشور مبتلا مشاوره سفر صادر کرده اند. اگر در حال مسافرت به محلی هستید که COVID-19 در آن حضور دارد، با پزشک خود صحبت کنید.

درمان Coronavirus

در حال حاضر هیچ واکسن یا درمانی برای COVID-19 وجود ندارد. علائم کروناویروس معمولاً به خودی خود از بین می رود. اگر علائم از احساس سرماخوردگی بیشتر است، با پزشک خود تماس بگیرید. او ممکن است داروهای ضد درد یا تب را تجویز کند.

مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا، مایعات بنوشید و استراحت کنید. اگر در تنفس مشکلی دارید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

در صورت امکان، در صورت بیماری از تماس با دیگران خودداری کنید. اگر COVID-19 دارید، از ماسک صورت استفاده کنید تا از انتشار ویروس به دیگران جلوگیری کنید. در صورت نداشتن COVID-19 پزشک توصیه نمی کند که ماسک استفاده کنید.

سؤالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

چه کاری می توانم انجام دهم تا از ورود دوستان و خانواده ام COVID-19 جلوگیری کنم؟

چه داروهای بدون نسخه بهتر برای علائم من هستند؟

آیا من به دلیل COVID-19 در معرض عوارض هستم؟

administrator

مقالات مرتبط

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *