قطره اشک مصنوعی چیست؟

قطره اشک مصنوعی چیست؟

قطره اشک مصنوعی چیست؟

قطره های اشک مصنوعی قطرات چربی چشم هستند که برای درمان خشکی و سوزش همراه با تولید کمبود اشک استفاده می شوند. همچنین از آنها برای مرطوب کردن لنزهای تماسی و در معاینات چشم استفاده می شود.
اشک مصنوعی بدون نسخه در دسترس است. این قطره برای سایر روش های درمانی در اشکال متوسط​تا شدید خشکی چشم استفاده می شود.

ماده سازنده قطره اشک مصنوعی حاوی کربوکسی متیل سلولز، پلی وینیل الکل، هیدروکسی پروپیل متیل سلولز (با نام مستعار HPMC یا هایپروملوز)، هیدروکسی پروپیل سلولز و اسید هیالورونیک (با نام هیالورونان، HA) هستند. آنها حاوی آب، نمک و پلیمر بوده، اما فاقد پروتئین های موجود در اشک طبیعی است. بیمارانی که بیشتر از هر سه ساعت یکبار از آنها استفاده می کنند، باید یک مارک بدون مواد نگهدارنده یا یکی از مواد نگهدارنده غیر تحریک کننده را انتخاب کنند.

اثرات قطره اشک مصنوعی

استفاده از اشک مصنوعی هر چند ساعت می تواند باعث تسکین موقتی از علائم خشکی چشم شود. هیدروکسی پروپیل سلولز باعث غلیظ تر شدن قطره شده و زمان تجزیه اشک چشم را طولانی تر می کند.

طریقه مصرف دارو

اشک های مصنوعی معمولاً اولین خط درمان خشکی چشم است. در حالی که موارد خفیف نیاز به استفاده از قطرات روان کننده چهار بار در روز دارد، موارد شدید نیاز به درمان تهاجمی تری دارند، مانند ده تا دوازده بار در روز. اشک مصنوعی غلیظ تر می تواند در موارد شدید استفاده شود، اگرچه ممکن است موقتاً بینایی را تار کند.

اقدامات احتیاطی

قطرات چشم قرمز می توانند چشم را خشکتر کنند. در صورت استفاده از لنزهای تماسی، باید از قطره های روانکاری استفاده شود. انواع دیگر قطره ها ممکن است حاوی موادی باشند که به لنزهای تماسی آسیب می رسانند.

عوارض جانبی، تداخلات و موارد منع مصرف

اثرات نامطلوب احتمالی کربوکسی متیل سلولز و روان کننده های مشابه شامل درد چشم، سوزش، قرمزی مداوم و تغییر بینایی است. در صورت بروز هر یک از آنها باید استفاده را قطع کرد. از عوارض جانبی هیدروکسی پروپیل سلولز می توان به دوربینی، فوتو فوبیا، چسبندگی مژه، ناراحتی و تحریک آن اشاره کرد. با این حال، مشخصات جانبی کلی اشک های مصنوعی بسیار کم است.

بررسی

بررسی مختصر کوکران در سال ۲۰۱۶ به دنبال مقایسه اثربخشی انواع مختلفی از اشک های مصنوعی ضدخطر در درمان خشکی چشم است. در حالی که این بررسی اظهار داشت که مشخص نیست که کدام فرمولاسیون اشک مصنوعی بهتر عمل می کند، دو کارآزمایی نشان داد که ۲۰ درصد اشک های اسید پلی آکریلیک در درمان علائم خشکی چشم بیش از ۱.۴ درصد اشک های مبتنی بر الکل پلی وینیل موثرتر هستند.

administrator

مقالات مرتبط

3 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *