لنزهای تماسی آستیگماتیسم: GP و توریک و هیبریدی

لنزهای تماسی آستیگماتیسم: GP و توریک و هیبریدی

لنزهای تماسی آستیگماتیسم: GP و توریک و هیبریدی

خیلی اوقات، افراد تصور می کنند که نمی توانند از لنزهای تماسی استفاده کنند، زیرا بیماری آستیگماتیسم دارند. واقعیت این است که امروزه گزینه های بسیار خوبی برای درمان آستیگماتیسم با لنزهای تماسی وجود دارد.

در اینجا انواع اصلی لنزهای تماسی آستیگماتیسم ذکر شده است:

لنزهای تماسی توریک (نرم)

اصطلاح “لنزهای تماسی توریک” معمولاً برای توصیف لنزهای تماسی نرم استفاده می شود که برای درمان آستیگماتیسم طراحی شده اند. این لنزهای تماسی برای آستیگماتیسم از هایدروژل معمولی ساخته شده اند.
لنزهای تماسی کروی توریک در تمام نصف النهارها دارای قدرت یکسان هستند، بنابراین فرقی نمی کند که هنگام پلک زدن بچرخند یا خیر. قدرت لنزهای توریک، توسط نصف النهار متفاوت است، بنابراین آنها باید از نظر چرخشی پایدار بمانند.

لنزهای تماسی آستیگماتیسم: GP و توریک و هیبریدی

لنزهای تماسی نرم Toric برای آستیگماتیسم با لنزهای تماسی نرم معمولی که فقط نزدیک بینی یا دوربینی را از دو طریق مهم درمان می کنند، متفاوت است:

لنزهای توریک دارای قدرت های مختلف در نصف النهارهای مختلف لنز هستند تا مقدار مختلفی از نزدیک بینی یا دوربینی را در نصف النهارهای مختلف چشم که مشخصه آستیگماتیسم است، درمان کنند.

لنزهای توریک دارای یک ویژگی طراحی هستند که لنزها را قادر می سازد تا به جهت مناسب روی قرنیه بچرخند، بنابراین نصف النهارهای قدرت لنزها، برای بینایی شفاف با نصف النهارهای مناسب چشم هم تراز می شوند.

از آنجا که هر چشمی با آستیگماتیسم، منحصر به فرد است، می تواند بیش از یک جفت لنز تماسی نرم را برای یافتن نام تجاری و طرحی فراهم کند که بهترین تناسب، راحتی و بینایی مطلوب را در اختیار شما بگذارد.
همچنین، تعبیه لنزهای رنگی توریک، نسبت به لنزهای معمولی نرم برای آستیگماتیسم، تخصص بیشتری را می طلبد.

لنزهای تماسی با نفوذپذیری گاز

لنزهای تماسی قابل نفوذ با گاز سفت و سخت (همچنین به آن لنزهای تماسی RGP یا GP گفته می شود) یکی دیگر از محبوب ترین لنزهای تماسی برای درمان آستیگماتیسم است.
در بیشتر موارد، لنزهای تماسی GP می توانند آستیگماتیسم را بدون طراحی مشبک درمان کنند. این امر به این دلیل است که لنزهای قابل نفوذ بنزینی، سفت و محکم هستند، به جای اینکه با شکل نامنظم قرنیه چشم با آستیگماتیسم، مانند لنزهای نرم مطابقت داشته باشند شکل کروی خود را حفظ می کنند.

با این حال، برای مقادیر بالاتر یا انواع غیرمعمول آستیگماتیسم، لنزهای تماسی با نفوذ گاز نیز برای آستیگماتیسم وجود دارند که دارای طرح های توریکی هستند. اگرچه در بیشتر موارد، لنزهای استاندارد GP آستیگماتیسم را خیلی خوب و بدون نیاز به طراحی توریک درمان می کنند.
گزینه دیگر لنزهای قابل نفوذ با قطر بزرگ، لنزهای اسکلرال است که حتی در مواردی که قرنیه دارای سطوح بسیار نامنظم است، آستیگماتیسم را درمان می کنند.

سازگاری با لنزهای سخت

بسیاری از مبتلایان به آستیگماتیسم، مجهز به لنزهای تماسی قابل نفوذ با گاز می باشند، زیرا دید خود را با این لنزها واضح تر نشان می دهند. اما به دلیل طبیعت سفت و سخت و ضخیم تر شدن لنزهای تماسی با نفوذ گاز، این لنزها به طور معمول زمان بیشتری را برای سازگاری با خود می گیرند، برخی از افرادی که آنها را امتحان می کنند به سادگی نمی توانند به احساس لنزهای GP روی چشمانشان عادت کنند.

به طور کلی، تعبیه لنزهای تماسی با نفوذپذیری بنزین نسبت به لنزهای تماسی نرم، از جمله لنزهای نرم توریک، به زمان و تخصص بیشتری نیاز دارد. هر لنز تماسی RGP، از پارامترهای مشخص شده توسط پزشک متخصص مراقبت از چشم ساخته می شود. به همین دلیل، لنزهای قابل نفوذ گاز معمولاً هزینه بیشتری نسبت به لنزهای نرم دارد.

لنزهای تماسی آستیگماتیسم: GP و توریک و هیبریدی

لنزهای تماسی هیبریدی (ترکیبی)

برای برخی از افرادی که برای آستیگماتیسم به لنز تماسی نیاز دارند، بهترین لنزهای تماسی ترکیبی هستند. این لنزها دارای یک منطقه مرکزی هستند که از یک ماده هایدروژل نرم یا ماده هایدروژل سیلیکونی با نفوذ پذیری بنزینی سفت و محکم ساخته شده است.

از آنجا که لنزهای تماسی ترکیبی، تقریباً به اندازه لنزهای هایدروژل و سیلیکون هایدروژل، به قطر قابل ملاحظه ای بزرگتر از لنزهای GP هستند و لبه های باریک تری نسبت به لنزهای قابل نفوذ بنزینی دارند، خطر کمتری برای افتادن لنزهای هیبریدی در هنگام ورزش و سایر موارد از چشم وجود دارد.

لنزهای تماسی آستیگماتیسم: GP و توریک و هیبریدی

لنزهای تماسی یکبار مصرف آستیگماتیسم

چندی پیش، وجود لنزهای تماسی نرم برای آستیگماتیسم، به ویژه لنزهای نرم که برای درمان مقادیر زیاد یا انواع غیرمعمول آستیگماتیسم طراحی شده بودند، کاملاً محدود بود.
امروزه بسیاری از مارک ها و سبک های لنزهای نرم toric وجود دارد، از جمله لنزهای تماسی یکبار مصرف برای آستیگماتیسم که در طرح ها و مواد، برای جایگزینی ماهانه، دو هفته و حتی روزانه موجود است.

لنزهای رنگی توریک

لنزهای تماسی رنگی با طرح های توریک وجود دارند که در ضمن تقویت یا تغییر رنگ چشم شما، آستیگماتیسم را درمان می کنند. حتی لنزهای هایدروژل سیلیکونی توریک وجود دارند که تا ۳۰ روز استفاده می شوند و لنزهای نرم سفارشی نیز وجود دارند که می توانند تقریباً هر نوع بیماری یا مقدار آستیگماتیسم را درمان کنند.

در نهایت، اگر آستیگماتیسم دارید و می خواهید از لنزهای تماسی استفاده کنید، به پزشک چشم در نزدیکی خود که متخصص در لنزهای تماسی برای آستیگماتیسم است، مراجعه کنید.
در طی یک معاینه جامع چشم و مشاوره از کارشناسان دیالنز در مورد لنز، می توانیم به شما توصیه کنیم که آیا شما کاندیدای مناسبی برای استفاده از لنزهای تماسی هستید یا خیر و کدام لنزهای تماسی آستیگماتیسم برای نیازهای خاص شما مناسب هستند.

administrator

مقالات مرتبط

2 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *