چه عواملی باعث هتروکرومی می شود؟

چه عواملی باعث هتروکرومی می شود؟

چه عواملی باعث هتروکرومی می شود؟

رنگ چشم، یکی از اولین صفاتی است که هنگام ملاقات با شخص جدید متوجه آن می شویم. اگر تا به حال کسی را ملاقات کرده اید که دارای دو رنگ مختلف چشم است، می بینید که هتروکرومی چگونه به نظر می رسد. از هر پانصد نفر تنها سه نفر، بنابراین، این چندان معمول نیست (اما احتمالاً شما یک گربه یا سگ با چشم عجیب دیده اید). هتروکرومی به چند روش مختلف اتفاق می افتد و دلایل مختلفی دارد.

ژنتیکی در مقابل هتروکرومی آسیب زا

در بیشتر موارد، هتروکرومی نتیجه ساده ژنتیک غیرمعمول است، یک جهش بی ضرر نحوه تغییر رنگدانه در یک یا بخشی از یک عنبیه را تغییر می دهد. چند نمونه مشهور در فیلم ها و تلویزیون وجود دارد، مانند دومینیک شروود و آنتونی سر که هر دو چشم آبی دارند و یک لکه قهوه ای در چشم دارند و جوش هندرسون و آلیس حوا که هر کدام یک چشم آبی دارند و یکی رنگ سبز.

حتی افرادی که مبتلا به هتروکرومی نیستند، هنوز هم می توانند آن را به عنوان عارضه جانبی آسیب یا بیماری بروز دهند. جراحی یا تروما می تواند باعث تغییر در ظاهر یک چشم شود. دیوید بووی به دلیل یکی از شاگردان دائمی گشاده اش نمونه مشهور این امر بود.

بیماری هایی مانند دیابت، تومورهای چشم یا گلوکوم نیز می توانند ظاهر یک چشم را متفاوت از دیگری تحت تأثیر قرار دهند. این مورد برای مایلا کونیس است که سالها در یک عنبیه دچار التهاب چشم شده بود.

انواع هتروکرومی

Heterochromia در انواع مختلفی وجود دارد، همانطور که قبلاً با مثال های مشهور خود در مورد آنها اشاره کرده ایم. این می تواند هتروکرومی کامل، قطعه ای یا مرکزی باشد. هتروکرومی کامل (یا heterochromia iridum) جایی است که هر عنبیه رنگ متفاوتی دارد.

هتروکروم سگمنتال یا قطعه ای (heterochromia iridis) جایی است که یک لکه از یک رنگ متفاوت در یک عنبیه ظاهر می شود.

شایع ترین شکل هتروکرومی، هتروکرومی مرکزی، جایی است که این دو عنبیه با یکدیگر مطابقت دارند اما دارای حلقه هایی با رنگ متفاوت در اطراف مردمک هستند، مانند وقتی که کسی چشم سبز دارد اما یک حلقه نازک از فندقی در وسط دارد. نتایج به اندازه چشم های ناسازگار کاملاً جالب توجه نیستند، اما هنوز هم بسیار جالب به نظر می رسند.

چشم ناسازگار در فرهنگ

فرهنگ های مختلف در سنین مختلف، هتروکرومی را به روشهای مختلف تفسیر کرده اند. مشرکان اروپای شرقی معتقد بودند که متولد شدن با چشمان رنگی متفاوت به معنای چشم جادوگر است. در همین حال، برخی از فرهنگ های بومی آمریکا معتقد بودند كه این شخص “چشم های شبح” با توانایی دیدن به بهشت و زمین دارد.

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *