کوررنگی چیست؟

کوررنگی چیست؟

کوررنگی چیست؟

چشم انسان قادر به دریافت امواج نورانی با طول موج ۴۰۰ تا ۷۰۰ میلی میکرون است که طیف بینایی نامیده می شود و شامل رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، آبی، سبز، نیلی و بنفش است. وقتی این نورها با هم ترکیب شوند نور سفید را به وجود می آورند. رنگ، بستگی به طول موج نوری دارد که به چشم می رسد و رنگ اجسام به علت انعکاس و انکسار امواج با طول موج ها مختلف است. درک رنگ به شدت نور بستگی دارد. سلول های مخروطی شبکیه که گیرنده رنگ هستند به شدت های کم پاسخ نمی دهند.

وقتی طول موج ثابت باشد درخشندگی نوری که به شبکیه میرسد مسئول ظاهر کردن رنگ است. درجه اشباع نور ضریب ثابتی است که معرف میزان خلوص رنگ می باشد. مثلا وقتی رنگ ۱۰۰ درصد قرمز باشد، در این صورت کاملا اشباع است اما وقتی قرمز با سفید مخلوط شوند رنگ میخکی به دست می آید که غیر اشباع است.

از نظر تئوری فقط ۳ رنگ اولیه لازم است تا رنگ های مختلف طیف را ایجاد کنند. هر یک از این رنگ ها را می توان رنگ اولیه نامید و هیچ کدام از آنها از ترکیب دو رنگ دیگر به دست نمی آید. قبلا تصور می کردند سه رنگ اولیه، قرمز ، سبز، آبی هستند اما در حال حاضر این امر کاملا قابل قبول نیست.

طبق تئوری تری کروماتیک (یانگ و هلمولتز) ۳ فتورسپتور جداگانه وجود دارند که ۳ پیگمان حساس به نور را برای دید رنگ ها به کار می برند. کوری رنگ ها تئوری تری کروماتیک دید رنگها را تایید می کند.

تقریبا ۸ درصد مردها و ۴ درصد خانم ها کوررنگی دارند و به ترتیب زیر طبقه بندی می شوند:

۱- دیکرومات ها

افرادی هستند که یکی از ۳ فتورسپتور را از دست داده اند و به سه گروه تقسیم می شوند:

الف) پروتوآنوی ها: افرادی که کوررنگی قرمز دارند.

ب) دوتوآنوی ها: افرادی که قرمز و سبز و زرد را با هم اشتباه می کنند.

ج) تری تانوی ها: افرادی که دچار کوررنگی آبی هستند و رنگ های سبز و آبی و اغلب نارنجی و میخکی را اشتباه می کنند.

۲- منوکرومات های استوانه ای

در افرادی که مبتلا به این اختلال نادر هستند، سلول های استوانه ای عملشان را به طور کامل از دست داده اند و اغلب با فتوفوبی و نیستاگموس همراه است.

۳- منوکرومات های مخروطی

این اختلال فوق العاده نادر است و شخص مبتلا فقط سیاه و سفید را می بیند.

۴- تری کرومات های آنومال

در این حالت بیمار در مقابل رنگ قرمز و به میزان کمتری به رنگ های آبی و سبز کوری نسبی دارد و شدت آن کمتر از پروتوآنوی ها و دوترآنوی ها و تری تانوپ هاست. بیشتر انواع کوررنگی ارثی است و از نظر انتقال وابسته به جنش هستند. شایع ترین نوع کوررنگی نسبت به رنگ قرمز است.

معالجه ای برای آن وجود ندارد اما شخص مبتلا قبل از انتخاب شغل باید کوررنگی خود را در نظر بگیرد. تصاویر مخصوصی برای آزمایش دید رنگ ها وجود دارد به این وسیله درجات مختلف کوررنگی قابل تشخیص هستند. آزمایش دید رنگ ها باید در مورد هر کودک بین ۷ تا ۱۲ سالگی انجام گیرد.

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *