گلوکوم چیست؟

گلوکوم چیست؟

گلوکوم چیست؟

گلوکوم عبارتند از افزایش فشار داخلی چشم تا حدی که این فشار برای دژنره شدن صفحه بینایی کافی باشد، که سرانجام در اثر آتروفی شبکیه منجر به کوری می شود. برخی از مردم در سنین بالاتر از ۴۰ مبتلا به کوری حاصل از گلوکوم میگردند. گلوکوم در اصطلاح عوام آب سیاه نامیده شده و اکثرا با کاتاراکت اشتباه گرفته می شود. مدتهاست که رایج است برای جراحی کاتاراکت آنقدر صبر می کنند تا بیمار کاملا نابینا شود( این کار کاملا غلط است زیرا کاتاراکت در هر زمانی که برای بیمار از نظر انجام کار اشکالی ایجاد کند قابل عمل است).

نوع معمولی گلوکوم یعنی گلوکوم با زاویه باز به آهستگی شروع شده و آنقدر پیشرفت می کند تا منجر به کوری کامل شود، که در این حال هیچ گونه معالجه ای ندارد. اغلب مبتلایان به گلوکوم فکر می کنند که نابینایی تدریجی شان در اثر کاتاراکت است بنابراین اکثرا هنگامی به پزشک مراجعه می کنند که به نظرشان کاتاراکت رسیده باشد که در این حال کاملا کور هستند.

گلوکوم قبل از این که در اثر فشار زیاد داخل چشم منجر به کوری شود با معالجات دارویی یا عمل جراحی قابل درمان است. بنابراین پزشکان، پرستاران و آسیستانها مهمترین نقش را در تشخیص گلوکوم ایفا می کنند، و اندازه گیری فشار داخل چشمی در افراد بالاتر از ۳۵ سال را بایستی جزو معاینات روتین قرار دهند. بررسی پاپی اپتیک از نظر پیدایش فرورفتگی حاصل از گلوکوم اهمیت زیادی دارد. تمام افراد کادر پزشکی بایستی طرز تعیین فشار داخل چشم را توسط تونومتر شیوتز بدانند و همچنین قادر به تشخیص فرو رفتگی پاپی اپتیک باشند. در حدود ۲درصد افراد بالاتر از ۴۰ سال از گلوکوم رنج می برند.

انواع گلوکوم

۱- گلوکوم اولیه: شامل دو بیماری است. یکی نوع حاد یا گلوکوم با زاویه بسته، دیگری نوع مزمن یا گلوکوم با زاویه باز که ابتلا به هر دو بیماری در سنین متوسط حدود ۴۰ سالگی اتفاق میافتد.

گلوکوم حاد یا گلوکوم با زاویه بسته:
این نوع گلوکوم اغلب در زنان عصبی در سنین بالاتر از ۴۰ سال پیدا می شود. در مردان شیوع کمتری دارد و خیلی کمتر از گلوکوم با زاویه باز دیده می شود.
گلوکوم حاد بایستی به طور اورژانسی درمان شود و هر ساعت تاخیر درمان به معنی شانس بیشتر جهت پیدایش کوری دائمی در آن چشم می باشد. فشار داخل چشم به سرعت به بیش از ۶۰ میلیمتر میرسد و در لمس چشم مانند سنگ، سفت می باشد و در مدت ۳۴-۳۶ ساعت بینایی چشم برای همیشه از دست می رود. معمولا بیمار، دوربین می باشد و اطاق اقدامی چشمش، تنگ است. حمله کامل گلوکوم با زاویه بسته اغلب بعد از حملات گلوکوم تحت حاد می باشد.

administrator

مقالات مرتبط

9 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *