کراتوکونوس چیست؟

کراتوکونوس چیست؟

کراتوکونوس چیست؟

کراتوکونوس به اصطلاح همان قوز قرنیه است که قرنیه را رقیق و سفت می کند.این بیماری باعث نازک شدن سطح چشم می شود و قرنیه را به شکل مخروطی تبدیل می کند. قوز قرنیه باعث ایجاد نقص دید شده که اغلب با عینک هم قابل درمان نیست. کراتوکونوس زمانی رخ می دهد که قرنیه یا سطح گنبدی چشم شما نازک و از بیرون به شکل برآمدگی شده باشد. بیماری قوز قرنیه ممکن است منجر به تاری دید، دید دوگانه، نزدیک بینی، آستیگماتیسم و حساسیت به نور شود.

پرتوهای فرا بنفش

این بیماری با قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش از خورشید، ساییدگی بیش از حد چشم، سابقه لنزهای تماسی ضعیف و تحریک مزمن چشم همراه است. در کراتوکونوس پیشرفته، قرنیه ممکن است زخم خورده باشد، به خصوص در جایی که مخروط تشکیل می شود. زخم قرنیه باعث شدیدتر شدن مشکلات بینایی می شود و ممکن است نیاز به عمل جراحی پیوند قرنیه داشته باشد. کراتوکونوس در هر دو چشم تاثیر می گذارد و ابتدا از افراد ۱۰ تا ۲۵ سال مبتلا به این بیماری می شوند. این بیماری ممکن است به مدت ۱۰ سال یا بیشتر به آرامی پیشرفت کند.

در مراحل اولیه کراتوکونوس، می توانید مشکلات بینایی با عینک یا لنزهای تماسی نرم را درمان کنید. اگر وضعیت شما به مرحله بالاتری پیشرفت کند، ممکن است شما به پیوند قرنیه نیاز داشته باشید.

انواع لنزهای تماسی

یکی از رایج ترین لنزهای تماسی، لنزهای سخت نفوذ اکسیژن RGP می باشد. به طور کلی، این لنزها میتواند نزدیک بینی و آستیگماتیسم را به خوبی درمان کند و اجازه عبور اکسیژن لازم برای تنفس قرنیه را می دهند.

لنزهای تماسی RGP برای بیماری قوز قرنیه به طور سفارشی ساخته و طراحی شده و مورد استفاده قرار میگیرد. لنزهای هیبریدی همچنین نوآوری دیگری برای مبتلایان به کراتوکونوس است که به دنبال راه حلی برای مشکلات خود با بینایی می باشند.

لنز هارد برای افرادی که دارای نمره چشم بالا همراه با آستیگمات هستند و با عینک، دید مطلوبی ندارند توسط پزشک چشم، پس از معاینه دقیق توصیه میشود و این لنزها برای افرادی که به بیماری قوز قرنیه مبتلا هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

علائم کراتوکونوس

  • نیاز به تغییرات مکرر در نسخه عینک
  • پیشرفت ناگهانی وضعیت غیر مطلوب بینایی
  • افزایش حساست به نور و تابش خیره کننده، که می تواند در رانندگی در شب مشکلاتی ایجاد کند.
  • هرچه قرنیه از شکل طبیعی خود خارج شود، باعث نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم می گردد و منجر به ایجاد نقص و تاری دید می شود.

عواملی که باعث کراتوکونوس می شود

تحقیقات نشان داده است، بافت قرنیه که منجر به کراتوکونوس می شود، ناشی از عدم تعادل آنزیم ها در داخل قرنیه است. این عدم تعادل، باعث می شود قرنیه در معرض آسیب اکسیداتیو از ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد قرار گیرد و ایجاد ضعف و برآمدگی آن می شود.

سابقه خانوادگی کراتوکونوس

مالیدن بیش از حد چشم

داشتن شرایط خاص از جمله: رتینیت پیگمنتوزا، سندرم داون، سندرم اهلرز یا دنلوس، تب یونجه و آسم

رتینیت پیگمنتوزا:

به گروهی از بیماری های غیر شایع چشمی می گویند که در آنها سلول های استوانه ای شبکیه به همراه و یا بدون سلول های مخروطی درگیر می شوند. درست است که این بیماری با مرور زمان پیشرفت می کند اما پیشرفت آن در افراد، مختلف است و بیشترین افراد مبتلا به این بیماری در امریکا به تعداد ۵۰۰۰ نفر رسیده است باید بدانید این بیماری یک نوع بیماری ارثی است ولی نوعی از آن به صورت منفرد مشاهده شده است و بیشترین علت شب کوری می باشد.

سندرم داون:

نوعی بیماری نامنظم در مراحل تقسیم سلول ها است و اختلال سندرم داون به وجود می آید. دلیل این تقسیم غیر طبیعی کروموزوم ناشناخته است که با افزایش سن مادر این بیماری رشد پیدا می کند.

سندرم اهلرز یا دنلوس:

دسته ای از اختلالات ارثی نا هماهنگ بافت های همبند هستند که در آن نقص ژنتیکی موجب به وجود آمدن مشکلاتی در تولید، ساختار یا پروسس کلاژن می شود. این بیماری با افزایش محدوده حرکات مفصل، شکنندگی و رشد قابلیت ارتجاعی پوست می باشد. تشخیص این بیماری اغلب دشوار است و بیشتر بر اساس معیارهای بالینی و سوابق خانوادگی تشخیص داده می شود.

تب یونجه:

این بیماری شبیه به تنگی نفس، آسم می باشد به غیر از این، تب یونجه عمل آلرژیک در پوشش مخاط داخل بینی و پلکها رخ می دهد. نام دیگر این حالت، رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی) است که باعث آبریزش بینی، عطسه و خارش و آبریزش از چشم می شود.

درمان کراتوکونوس

۱- تقاطع قرنیه:

این روش که به آن اتصال کلاژن قرنیه یا CXL گفته می شود، بافت قرنیه را متوقف کرده تا شکاف سطح چشم در کراتوکونوس متوقف شود.

دو نسخه از اتصال متقابل قرنیه وجود دارد: اپیتلیوم خاموش و اپیتلیوم.

با اتصال عرضی اپی تلیوم، لایه بیرونی قرنیه (اپتلیوم) برداشته می شود تا ریبوفلاوین که نوعی ویتامین B است، به داخل قرنیه وارد شده و با نور UV فعال شود.

با استفاده از روش اپی تلیوم (که به آن اتصال Transepithelial (متقابل ترانس پیتیلال) گفته می شود)، اپی تلیوم قرنیه در طول درمان دست نخورده باقی می ماند. طبق گفته محققان، روش اپی تلیوم به زمان بیشتری نیاز دارد تا ویتامین B به داخل قرنیه نفوذ نماید، اما مزایای احتمالی آن شامل خطر کمتر عفونت، ناراحتی کمتر و بهبود سریع تر بینایی است.

اتصال متقابل قرنیه ممکن است نیاز به پیوند قرنیه را در بیماران مبتلا به قوز قرنیه به طور قابل توجهی کاهش دهد. همچنین، این روش برای درمان یا جلوگیری از عوارض ناشی از لازک یا سایر جراحی های درمان بینایی مورد بررسی قرار می گیرد.

استفاده از ترکیب اتصال بین دو پایه قرنیه و ایمپلنت، نتایج امیدوارکنندای برای درمان کراتوکونوس نشان می دهد. همچنین، کراتوکونوس خفیف تا متوسط، با ترکیب اتصال متقاطع قرنیه و آستیگمات با موفقیت درمان شده است.

۲- لنزهای تماسی نرم اختصاصی:

اخیرا، تولیدکنندگان لنزهای تماسی، لنزهای تماسی نرم را معرفی کرده اند که به طور کلی برای درمان کراتوکونوس خفیف تا متوسط تولید شده است. این لنزها بر اساس اندازه های دقیق چشم شخص ساخته شده و اختصاص داده می شود و ممکن است راحت تر از لنزهای قابل نفوذ GP به اصطلاح اکسیژن یا لنزهای تماسی هیبریدی برای برخی از مصرف کنندگان باشد.

لنزهای تماسی نرم اختصاصی، در طیف بسیار گسترده ای از پارامترهای مناسب برای درمان در دسترس هستند و از نظر قطر، بزرگ تر از لنزهای معمولی نرم برای پایداری بیشتر در چشم مبتلا به کراتوکونوس می باشند.

۳- لنزهای تماسی با نفوذپذیری اکسیژن:

چنان چه عینک یا لنزهای تماسی نرم، نتوانند کراتوکونوس را کنترل کنند، بنابراین لنزهای تماسی با نفوذ به اکسیژن، معمولا روش ترجیحی هستند. لنز GP، قوس روی قرنیه است و شکل نامنظم آن را با یک سطح صاف و یکنواخت جایگزین می کند تا بینایی را بهبود ببخشد.

آیا بعد از جراحی پیوند، دید کامل را به دست می آوریم؟

پس از عمل پیوند، بلافاصله دید مطلوبی نخواهید داشت، زیرا بیمار بایستی بداند که حاصل دید کامل، بستگی به مراجعات مکرر به پزشک، بعد از عمل دارد و به طور کلی، دید مطلوب بعد از پیوند حداکثر به ۴ تا ۸ ماه وقت نیاز دارد و همچنین ممکن است پس از جراحی در ابتدا دید بدتر از قبل عمل داشته باشید.

آیا پس از عمل باز هم به عینک نیاز داریم؟

بعد از جراحی، بیشتر افراد برای درمان دید خود نیاز به عینک دارند.

میزان موفقیت عمل پیوند قرنیه ؟

فردی که جراحی قرنیه اش به دلیل قوز قرنیه باشد، می تواند اطمینان حاصل کند که شانس حفظ پیوند او بالاست و شفافیت قرنیه به بیش از ۹۵درصد خواهد رسید.

می توان بعد از پیوند از لنزهای تماسی استفاده کرد؟

بله! بعد از پیوند می توانید از لنزهای تماسی طبق دستور پزشک و با رعایت نکات بهداشتی استفاده نمایید.

در پایان، هنگامی که کراتوکونوس، خفیف باشد، درمان با عینک انجام می شود. اما اگر این بیماری پیشرفت پیدا کند شما باید از لنزهای تماسی سخت استفاده کنید تا بتوانید دید خود را شفاف تر کنید. چنان چه این بیماری سطح بینایی شما را کاهش دهد، به طوری که زندگی طبیعی را برای شما دچار مشکل کند، لازم است سریعا به پزشک چشم مراجعه کرده و تحت نظر پزشک خود قرار بگیرد.

administrator

مقالات مرتبط

4 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *