سارا نصری 20 مهر ماه 1398 100

آلرژیک ملتحمه بهاره

این بیماری در مناطق گرمسیر رایج می باشد، معمولا در سن ۱۱ سالگی شروع شده و ۵ تا ۷ سال ادامه دارد. افراد مبتلا به ورم ملتحمه بهاره اغلب نسبت به پولن گیاهان و بعضی مواد دیگر حساس می شوند.

آلرژن های اختصاصی ورم ملتحمه بهاره ناشناخته اند. از نظر کلینیکی، خارش شدیدی همراه با پاپی های بزرگ در ملتحمه فوقانی وجود دارد. پاپی ممکن است در ناحیه لمب هم بوجود آید معمولا ملتحمه ترشح رشته مانندی دارد.

در اسمیر تهیه شده از ترشحات ملتحمه که با گیمسار رنگ آمیزی شده باشد ائوزینوفیل دیده می شود. در صورتی که در فواصل حملات اسمیر تهیه شود مقدار زیادی ماستوسیت دیده می شود، اما ائوزینوفیل دیده نمی شود. ابتلای قرنیه نادر است اما اگر باشد شدید است.

پانوس ممکن است در تمام قرنیه منتشر باشد یا اینکه حلقه ای مرکزی از قرنیه شفاف به جا بگذارید. ممکن است زخم های سطحی قرنیه پیدا شوند و از خود اسکار به جا بگذارند، یا اینکه تجمع سفید رنگ حلقه مانندی در نزدیکی لمب تشکیل شود، که ممکن است با حلقه سنیل اشتباه شود.

روش درمان ملتحمه بهاره

درمان علامتی بوده و در مرحله حاد انجام می گیرد و شامل پماد یا محلول های کورتیکو استروئیدیست بوده و ۵ مرتبه در روز مصرف می شوند. کمپرس آب سرد ۴ بار در روز هر بار به مدت ۲۰ دقیقه مفید است. در اثر مصرف استروئیدها ممکن است عوارضی که شایع ترین آنها کراتیت تب خالی ساده، کاتاراکت و گلوکوم می باشد، به وجود آید.

آلرژیک ورم ملتحمه شیمیایی

در اثر مواد شیمیایی گوناگون از جمله اسپری های مو، توتون مواد بودار و مواد اسیدی و قلیائی به وجود می آید. هوای آلوده اطراف شهر های بزرگ، احتمالا بزرگترین عامل ورم ملتحمه شیمیایی خفیف می باشد.

اسیدها موجب رسوب پروتئین ها شده و باعث اثرات فوری می شوند. اما قلیائی ها، پروتئین و رسوب نداده و بنابراین مدت زیادی در بافت ها باقی می مانند و ضایعات بیشتری را به وجود می آورند.

درد، قرمزی، فتوفوبی و بلفارواسپاسم از علائم اصلی هستند که ممکن است بین ملتحمه چشمی و ملتحمه پلکی چسبندگی به وجود آورد. این امر موجب چسبیدن پلک به سطح کره چشم می شود و بیشتر هنگامی به وجود می آید که عامل از مواد قلیائی می باشد.

روش درمان ملتحمه شیمیایی

در مواردی که اسید یا قلیا به داخل چشم وارد شده باشد باید درمان هر چه زودتر آغاز شود. در ابتدا به مدت چند دقیقه چشم را با آب یا سرم فیزیولوژی شستشو می دهیم. در ۶ ساعت اول هر ساعت ۲ قطره محلول استروئید در چشم می چکانیم تا آماس و فیبروز چشم را کاهش دهد، سپس به مدت ۳ روز روزانه ۵ مرتبه قطره استروئید در چشم می چکانیم.

کمپرس آب سرد هم ساعتی یکبار هر دفعه به مدت ۲۰ دقیقه خوب است. از آتروپین ۱% هم روزی ۲ مرتبه هر بار ۲ قطره چکانده می شود. در صورتیکه درمان به صورت صحیح انجام گرفته باشد، پیش آگاهی خوبی است. در صورتی که تاخیر داشته باشد، اسکار دائمی در قرنیه و ملتحمه به وجود می آید.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب