سارا نصری 23 خرداد ماه 1399 163

آیا کاندیدای خوبی برای لنزهای اسکلرال هستم؟

ابتدا به شما بگوییم که لنزهای تماسی روشی راحت برای زندگی بدون عینک است. اما همه افراد قادر نیستند به دلیل شرایطی که باعث می شود لنزهای تماسی ناراحت کننده باشند، استفاده کنند. برخی از زنان و مردان تا به حال مجبور شدند از رویای زندگی خود بدون عینک دست بردارند. لنزهای تماسی در عین ارائه دید واضح به شما، می تواند ظاهر شما را طبیعی نشان دهد و پس از عادت به لنزها شما احساس هیچ جسم خارجی داخل چشمتان نمی کنید.

کاندیداهای ایده آل برای لنزهای تماسی اسکلرال، شامل هر بیمار با سطح قرنیه نامنظم است. این شامل بیماران مبتلا به کراتوکونوس (قوز قرنیه)، انحطاط حاشیه ای پلوسید، کراتوپلاستی پس از نفوذ (PKP)، جای زخم قرنیه، بی نظمی های ناشی از جراحی انکساری و اختلالات سطح چشم است. تجربه نشان داده، که بیماران مبتلا به این شرایط، بیشتر به دلیل مزایایی که با لنزهای اسکلرال همراه اند، از این لنز قدردانی می کنند. برای بعضی از بیماران، با استفاده از لنزهای اسکلرال مناسب، ممکن است نیاز به عمل پیوند قرنیه را از بین ببرد یا به تأخیر بندازد.

لنزهای اسكلرال برای كسانی كه قبلاً نمی توانستند با لنزهای تماسی نرم به خوبی ببینند، دنیایی كاملاً جدید را باز می كنند. این لنزهای تماسی با نفوذ پذیری مخصوص گاز (GP) از لنزهای معمولی GP بزرگتر هستند، اما مانند GP معمولی، لنزهای اسکلرال از دوام، دید واضح تر و خطر عفونت در مقایسه با لنزهای تماسی نرم، بهترند.

بیمارانی که با لنزهای تماسی GP معمولی یا لنزهای تماسی نرم مشکل دارند، می دانند که با کمی مشکل قادر به استفاده از لنزهای اسکلرال نیستند.

چطور لنزهای اسکلر با لنزهای سنتی متفاوت است؟!

شما برای تصحیح دید خود از لنزهای تماسی معمولی استفاده می کنید، آنها مستقیماً روی قرنیه شما قرار می گیرند. بسیاری از بیماران به راحتی می توانند لنزهای تماسی نرم و همچنین لنزهای تماسی GP معمولی را استفاده کنند. اما اگر شما خشکی مزمن یا شرایط پزشکی خاصی دارید، هیچ یک از این گزینه ها ایده آل نیست.

لنزهای اسكلرال، همانند ​لنزهای سنتی، روی سطح قرنیه قرار نمی گیرند، بلكه روی قسمت سفید چشم كه به اسكلرا معروف است، می نشیند. این بدان معنی است که این لنزهای تماسی تخصصی، از لنزهای تماسی معمولی به مراتب بزرگتر هستند. اندازه بزرگتر این لنز به معنای لنز مناسب تر، ثبات بیشتر و تحریک کمتر برای افرادی که چشم های بسیار حساس دارند خواهد بود.

لنزهای اسکلرال برای کراتوکونوس (قوز قرنیه)

کراتوکونوس یک بیماری چشمی است که تقریباً از هر ۲،۰۰۰ نفر، ۱ نفر دچار این بیماری میشود. این بیماری پیشرونده چشم شامل نازک شدن و برآمدگی قرنیه است. علاوه بر موارد دیگر، قوز قرنیه به دلیل تغییر شکل مخروطی قرنیه، می تواند بیماری خود را با لنزهای تماسی اسکلرال درمان کند و دید طبیعی خود را بدست آورد.

با داشتن لنزهای اسکلر با ثبات تر، افراد مبتلا به کراتوکونوس متوجه می شوند که قادر به تحمل لنزهای تماسی اند و استحکام لنزهای با نفوذ گاز مانع از تحریک قرنیه می شود. نه تنها این، بلکه ناحیه بین سطح قرنیه و لنز، با اشک های روان کننده پر شده و راحتی بیشتری را فراهم می کند و یک سطح صاف تر برای درمان بینایی ایجاد خواهد کرد.

کاندیدای دیگر برای لنزهای اسکلرال

لنزهای اسکلرال به غیر از قوز قرنیه، برای بیماری های دیگر هم استفاده میشود که برخی از این بیماری ها رو براتون توضیح دادیم، در ادامه با ما باشید.

بی نظمی های قرنیه

علاوه بر کسانی که از بیماری چشمی کراتوکونوس رنج می برند، افرادی که به دلیل جراحی چشم دچار بی نظمی قرنیه می شوند، از لنزهای اسکلرال نیز استفاده می کنند. در حالی که تلاش های قبلی برای تصحیح بینایی احتمالاً کاملاً موفقیت آمیز نبوده و بیماران دید خود را با لنزهای اسکلرال بهبود یافته و واضح تر می دانند.

خشکی چشم

هنگامی که از خشکی چشم رنج می برید، استفاده راحت لنزهای تماسی برای شما غیرممکن است. مهم نیست که هر چند وقت یکبار از قطرات روان کننده استفاده می کنید، به نظر می رسد همیشه این ناراحتی وجود دارد. با استفاده از لنزهای اسکلر، قرنیه شما به طور مداوم توسط مخزن اشکی داخلی لنزهای اسکلرال روغن کاری می شوند و ناراحتی به حداقل می رسد.

مراقبت از بینایی برای همه

ما به بیماران كمك می كنیم كه راه های راحت برای تصحیح بینایی خود را پیدا كنند. دیالنز در تمام جنبه های مراقبت از لنز تخصص دارد، با تمرکز ویژه روی افرادی که در استفاده راحت از لنزهای تماسی مشکل دارند. سه نوع لنزهای اسکلرال وجود دارد و ما گزینه ایده آل را برای شما تعیین می کنیم.

یکی دیگر از دلایل عمده تجویز لنزهای اسکلر، مدیریت بیماری سطح چشمی است. بیمارانی که دارای شرایط سیستمیک مانند سندرم شوگرن هستند، اغلب با بیماری سطح چشم همراه اند که می تواند کیفیت زندگی آنها را بیشتر کاهش داده و فعالیت های روزمره را مهار کند.

برای این بیماران، شکل صاف و خمیده یک لنز اسکلر یک مایع ایجاد می کند که نه تنها باعث بی نظمی شده، بلکه به عنوان بانداژ مایع عمل می کند که به طور مداوم سطح چشمی قدامی را می بلعد. لنزهای اسكلرال، مانعی را ایجاد می كنند كه از سطح آسیب دیده قدامی در معرض خطر محافظت می كند.

علاوه بر این، بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری OSD ممکنه با بی نظمی قرنیه همراه باشند. با استفاده از لنزهای اسکلرال، بیماران مبتلا به OSD به طور معمول بهبود سریع، چشمگیر در آسایش و بینایی را تجربه می کنند و به آنها امکان می دهند به روال ها و فعالیت های عادی خود برگردند.

قطر لنزهای اسکلرال

قطرهای طرح لنز اسکلرال برای بی نظمی قرنیه بین ۱۶ تا ۱۸ میلی متر است، در حالی که قطرهای مربوط به خطای انکساری و خشکی چشم بین ۱۴٫۵ تا ۱۶ میلی مترند. علاوه بر این، برخی از لنزها با طرح های چند کانونی وجود دارند که می تواند برای بیماران پیرچشمی با بی نظمی خفیف یا کسانی که قرنیه منظم دارند، به سطح جلوی آن اضافه شود.

در نهایت، اگر در استفاده از لنزهای تماسی مشکل دارید، اما مدت طولانی بدون عینک سپری کردید، امروز با دیالنز تماس بگیرید. دیالنز و تیمش تلاش می کنند منظره ای واضح تر و راحت تر از جهان را برای شما فراهم کنند.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب