سارا نصری 03 فروردین ماه 1399 301

اثرات مضر مالیدن چشم

همه ما چشمانمان را می مالیم. این اغلب به صورت ناخودآگاه انجام می شود، همراه با یک خمیازه و کشش یا بعد از خواب شب آرام. حتی نوزادان وقتی آماده چرت زدن هستند، چشم خود را می مالند.

در بعضی از سطوح، مالیدن چشم شما می تواند سودمند باشد. بررسی های موسسه بینایی چشم نشان داده است که مالیدن چشم باعث تولید اشک می شود و می تواند به دفع گرد و غبار و سایر مواد تحریک کننده کمک کند. علاوه بر این، یک فشار نرم روی چشم شما، عصب واگ را فعال می کند، که می تواند به کاهش استرس کمک کند.

اما این مزایا فقط از مالیدن چشمان شما به آرامی و کمبود ناشی می شود. مالیدن بیش از حد سخت یا بیش از حد چشم، ممکن است منجر به عواقب جدی برای سلامتی چشم شود.

مشکل مالیدن بیش از حد چشم

اگر مالیدن چشمان شما به آرامی و کم وقت کاملاً خوب است، مالیدن زیاد سخت یا خیلی زیاد آنها ممکن است منجر به مشکلات چشم شود.

می تواند به چشم و پلک شما آسیب برساند

مالیدن چشمان شما می تواند سلول های خونی را در چشمان شما تجزیه کند و آنها را خون آلود جلوه دهد. مالیدن مکرر همچنین می تواند باعث ایجاد دایره های تیره زیر چشم شود. علاوه بر این، مالش های زیاد می تواند قابلیت ارتجاعی پلک های شما را کاهش داده و آنها را از بین ببرد.

می تواند منجر به بیمار شدن شما شود

دستان شما بیشترین میکروب را در هر قسمت از بدن شما حمل می کنند. نباید به همین دلیل چشمان خود را مالش دهید. مالیدن چشم شما می تواند مسیر مستقیم میکروب ها را به بدن شما منتقل کند، که می تواند منجر به عفونت هایی مانند سرماخوردگی و چشم صورتی شود.

می تواند شما را در طول فصل حساسیت، بیشتر رنج دهد

مالیدن چشمان در فصل حساسیت، این امکان را دارد که گرده های بیشتری را نیز در اطراف چشم خود قرار دهید. هنگام رنج از خارش چشم، به جای آن صورت و دستان خود را بشویید.

می تواند به کراتوکونوس منجر شود

مالیدن زیاد چشم شما می تواند به کراتوکونوس (قوز قرنیه) منجر شود، ناهنجاری ساختاری که باعث تاری دید می شود. کراتوکونوس می تواند عینک یا لنز تماسی را به یک ضرورت تبدیل کند و در مراحل پیشرفته ممکن است با جراحی پیوند قرنیه درمان شود.

چگونه با خیال راحت چشم خود را مالش دهید

همانطور که بیان شد، مالیدن چشم های شما به آرامی، به طور کلی خوب است. مشکل این است که شما آن را بیش از حد یا خیلی سخت انجام دهید.

در نهایت، هنگامی که چشمان خود را مالش می دهید منجر به عواملی چون، قرمزی چشم، آسیب دیدگی قرنیه و مواردی همانند اینها شود. شما می توانید مالش چشم خود را به آرامی انجام دهید و بهتر است برای این کار دستان شما تمیز و میکروبی نداشته باشد.

زیرا در اثر مالش به چشمان شما انتقال پیدا می کند و منجر به عفونت چشمی، سوزش و خارش می شود و شما احساس ناراحتی می کنید.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب