مجله الکترونیکی دیالنز 28 دی ماه 1400 5,429

استفاده دائمی از عینک ضعیفی چشم را از بین می برد؟!

در مورد عینک و رابطه آن با چشم باید گفت عینک وسیله ای است که از عدسی ساخته شده و انسان ها از آن برای ایجاد یک دید بهتر استفاده می کنند. همچنین در مورد عینک و رابطه آن با چشم باید گفت از این وسیله معمولا در سنین زیر 10 سال برای اصلاح و درمان تنبلی چشم با دستور چشم پزشک استفاده می شود. اما ممکن است برای برخی این سوال پیش بیاید که آیا عینک می تواند سبب تقویت یا ضعیف تر شدن چشم شود؟ برای پاسخ به این سوال، بهتر است این مقاله از مجله الکترونیکی دیالنز را تا انتها دنبال کنیم.

عینک طبی

عینک، قاب های عدسی مانند از جنس شیشه یا پلاستیک هستند که با کمک دو دسته بر روی گوش ها سوار شده و باعث می شود تا قسمت عدسی روبروی چشم ها قرار بگیرد. همانطور که میدانید عدسی ها لنز هایی هستند که نور با عبور از آن شکسته و می تواند همگرا یا واگرا شود

عینک ها می توانند در انواع مختلفی استفاده شوند و لزوما تنها به کاربرد های پزشکی محدود نمی شوند. به عنوان مثال امروزه می توان عینک ها را به عینک های طبی، حفاظتی-صنعتی، عینک های الکتریکی، عینک های آفتابی و ... تقسیم بندی نمود. به طور کلی عینک اولین بار برای رفع مشکلات بینایی و یا بهبود بینایی به کمک عدسی به وجود آمد و  اولین بار در قرن 13 میلادی در اروپا به کار گرفته شد.

آیا عینک نزدن باعث تضعیف بینایی می شود؟

در مورد بخش دوم سوال، باید گفت عینک زدن یا نزدن باعث آسیب به چشم ها به صورت فیزیکی نمی شود. بنابراین استفاده و یا عدم استفاده از آن باعث تقویت یا تضعیف چشم ها نخواهد شد. اما به هر حال باید به این نکته توجه داشت که عدم استفاده از عینک سبب می شود تا زندگی فرد تحت تاثیر قرار گرفته و این باعث می شود تا در اثر دید نامناسب، حادثه یا مشکلاتی برای فرد به وجود بیاید. البته ذکر این نکته لازم است که در برخی موارد با تجویز چشم پزشک، استفاده از عینک ها ضروری بوده و برداشتن و نزدن آنها باعث می شود تا برای فرد این مشکل پابرجا بماند. به عنوان مثال درمان انحراف چشم در کودکی معمولا با تجویز عینک همراه است و برداشتن آن از صورت، می تواند روند شکل گیری و ایجاد خلل در دید دوچشمی برای کودک را به حالت قبل بازگردانده و مضر باشد.

استفاده دائمی از عینک ضعیفی چشم را از بین می برد؟!

چند آزمایش در مورد اثر طولانی مدت استفاده از عینک انجام شده است.و طبق آنچه ما می دانیم هیچ دلیل قانع کننده ای مبنی بر تأثیرگذاری عینک مطالعه بر بینایی شما وجود ندارد.

در سنین زیر ۱۰ سال ،جهت جلوگیری از تنبلی چشم استفاده از عینک اجباری است،ولی بعد از آن استفاده دائمی از عینک در بیشتر شدن و یا اصلاح شماره‌ی چشم تاثیری ندارد و عینک تنها باعث بهبود دید فرد می‌شود.

شماره‌ عینک اشتباه تاثیری در اصل بیماری چشم و پیشرفت و یا پس رفت آن نخواهد داشت و تنها ممکن است باعث سرد درد، سرگیجه و… شود.

پس چرا بسیاری از افراد ، به طور خلاصه ، متقاعد می شوند که عینک ،بینایی آنها را بدتر کرده است؟

  توجه:

استفاده دائمی از عینک در کودکان زیر ۱۰ سال باعث جلوگیری از تنبلی چشم می شود و می توانند در بزرگسالی دید کامل تری داشته باشند.

دلایل زیادی وجود دارد که مردم همیشه عینک نمی زنند:

-آنها ممکن است از شکل ظاهری خود متنفر باشند

-احساس خوب و راحتی با عینک نداشته باشند

-فراتر از راحتی و زیبایی ، برخی می ترسند که استفاده بیش از حد از عینک باعث ضعف بینایی آنها شود.

عینک بهتر است یا لنز

انتخاب بین عینک یا لنز کاملاً به یک سلیقه ی شخصی بستگی دارد. علاوه بر این حق انتخاب درجه ی ضعیفی چشم، قیمت عینک یا لنز و بودجه ی فرد، نوع زندگی و در نظر گرفتن راحتی و زیبایی هم عوامل تاثیرگذار در انتخاب بین عینک یا لنز هستند. بهتر است از مزایا و معایب عینک یا لنز اطلاعاتی توسط پزشک خود به دست آورید و بررسی کنید که کدام‌ یک مناسب چشمان شما خواهد بود با اینکه پزشکان و اپتومتریست ها، استفاده از عینک را نسبت به لنز بهتر می‌دانند. از نظر متخصصان قرار دادن مداوم جسم خارجی مانند لنز روی کره ی چشم به مرور به چشم‌ها آسیب رسانده و احتمال مشکلاتی چون عفونت یا زخم قرنیه و کم شدن بینایی را افزایش می دهد. استفاده از دست برای قرار دادن لنز در چشم نیز احتمال انتقال آلودگی به چشم را چند برابر می‌کند. استفاده از لنز به‌ جای عینک به‌ خصوص برای افرادی که شماره ی چشمشان بالای چهار است و چشمان رنگی دارند، توصیه نمی‌شود.

عوارض عینک زدن

از عوارض عینک طبی زدن برای عینکی ها و کسانی که چشم هایشان در مواردی کمتر بینایی دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-
فریم عینک شما ممکن است بر روی صورت کمی اذیت کند و اگر عادت به عینک نداشته باشید، ممکن است بر تمرکزتان تأثیر بگذارد.
-
گرما و سرما بر روی شیشه ی عینک شما حتما تأثیر می گذارد و شیشه ی عینک بخار می کند و دید شما تار می شود.
-
استفاده ی طولانی مدت از عینکتان گاهی باعث درد خفیفی در قسمت پشت گوش و روی بینی می شود.
-
با توجه این موارد استفاده از عینکتان یا لنزها کاملاً به خود شما و چشمانتان بستگی دارد.

بنابراین پاسخ این سوال که عینک نزنم چه می‌شود؟ از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بهتر است در یک معاینه کامل چشم و بینایی توسط یک اپتومتریست یا چشم پزشک این سوال را مطرح و جواب اختصاصی آن را برای خودتان دریافت کنید. گفتنی است این پاسخ قابل تعمیم از شما به دیگران نیست که عینا آن را برای دیگران نسخه بفرمایید، زیرا همان طور که گفته شد شاید توصیه‌ها در این موارد از فردی به فرد دیگر براساس جمیع عوامل تأثیرگذار فرق داشته باشد. گاهی تجویز یک نمره عینک با شماره کمتر بسیار ضروری‌تر از یک نمره عینک با شماره بیشتر باشد و تشخیص این موضوع براساس معاینات شما توسط اپتومتریست‌تان تعیین می‌شود.

آيا زدن عينك باعث برطرف شدن ضعيفي چشمي شود؟

عينك يك وسيله ی كمك بينايی است. افرادي كه عيوب انكساری (نزديك بينی، دوربينی و يا آستيگماتسيم) دارند ممكن است اين شكايت های بينايی وجود داشته باشد: تاری ديد دور، تاری ديد نزديك، سردرد، چشم درد، حالت تهوع، سوزش چشم، خارش چشم، خستگی چشم در هنگام تماشای تلويزيون يا مطالعه و يا فعاليتهاي بينايی ديگر. گاهی اوقات استفاده از عينك اين علائم را برطرف می كند اما تاثيری دركاهش نمره چشم ندارد.

جمع بندی

در انتها به عنوان جمع بندی در رابطه با موضوع "عینک و رابطه آن با چشم" بايد گفت استفاده از عینک با توجه به اینکه عینک و رابطه آن با چشم در بعضی موارد باعث درمان و در بعضی موارد تنها باعث بهبود دید می شود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بهتر است کسانی که به نوعی با مشکلاتی در بینایی و چشمان خود مواجه هستند، حتما به چشم پزشکان مراجعه کرده و روش درمانی خاص خود را با مشورت با ایشان استفاده کنند. البته نباید از تاثیرات کار مداوم با موبایل ها، لپ تاپ ها و زل زدن به صفحات الکترونیکی غافل شد زیرا این عوامل می توانند سبب تضعیف چشم ها شوند. در واقع در این موارد غالبا بازتاب مستقیم نور و مشاهده جملات و متون ریز می تواند سبب تضعیف چشم ها شود که استفاده از عینک می تواند با مشورت پزشک برای این دسته از افراد مفید باشد.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- دلیل خشکی چشم، هنگام استفاده از لنزهای چشم

اگر شما هم مانند بسیاری از مردم به طور منظم از لنزهای چشم استفاده می کنند ممکن است خشکی چشم را تجربه کنید، پس بهتر است دلایل این مشکل را درک کرده و بد...ادامه مطلب

- آیا با چشم آستیگمات میشه لنز رنگی زد؟

خیلی از دوستان می پرسن که آیا با چشم آستیگمات امکان استفاده از لنز رنگی هست یا نه ؟ اگر آستیگمات چشم بیشتر از 0.75 باشد نمی توان از لنز آستیگمات اس...ادامه مطلب

- گشادی مردمک چشم ناشی از چه عواملی است؟

اگر در آینه به چشم‌هایتان نگاه کنید، متوجه تنگ و گشاد شدن مردمک چشم‌هایتان می‌شوید. گشادی مردمک چشم واکنشی طبیعی به کم یا زیادشدن نور ا...ادامه مطلب

- انواع بیماری های ژنتیکی چشم

عوامل ژنتیکی نقش مهمی را در بروز بعضی اختلالات بینایی و بیماری های ژنتیکی چشم در مقاطع سنی مختلف ایفا می‌کنند مانند شب کوری، کور ر...ادامه مطلب

- علائم پارگی شبکیه چیست و راه های درمان آن کدامند

جداشدگی شبکیه یکی از بیماریهای جدی چشم است. شبکیه بافتی در پشت چشم است. در این بیماری شبکیه از بافتهایی که آن را حمایت میکنند دور میشود. تغییرات ناگها...ادامه مطلب