سارا نصری 30 خرداد ماه 1399 441

تبدیل نسخه عینک به لنز تماسی

سؤال متداول در مورد استفاده از لنزهای تماسی این است که آیا شما می توانید نسخه عینک خود را به نسخه لنز تماسی تبدیل کنید؟! ما جواب شما را در ادامه پاسخ می دهیم.

هر دو لنزهای تماسی و عینک، خطاهای انکسار معمول مانند میوپیا (نزدیک بینی)، هایپروپی (دور بینایی)، آستیگماتیسم را که به لنزهای توریک و پیرچشمی نیاز دارند، تصحیح می کنند. اگرچه لنزهای تماسی و تجویز عینک شما ممکن است شبیه به هم باشند، به این معنی نیست که اگر سعی کنید یکی را به دیگری تبدیل کنید، بینایی شما را واضح نشان می دهد.

آیا می توانیم نسخه عینک را به لنزهای تماسی تبدیل کنیم؟

خیر، شما نمی توانید به طور مستقیم یک نسخه عینک را به یک نسخه لنز تماسی تبدیل کنید. به همان اندازه، شما نمی توانید یک نسخه لنز تماسی را به یک نسخه عینک تبدیل کنید.

آیا می توانم از نسخه عینک خود برای لنزهای تماسی استفاده کنم؟

پاسخ ساده به این سوال نه، شما نمی توانید و نباید از نسخه عینک خود برای لنزهای تماسی استفاده کنید و سعی کنید نسخه لنز تماسی خود را محاسبه کنید. همچنین لازم به ذکر است که همه افرادی که به عینک احتیاج دارند نیز نمی توانند از لنزهای تماسی استفاده کنند، مهم است که شما به طور جداگانه مورد معاینه قرار بگیرید. برخی از افراد دارای قرنیه حساس یا سایر عوارض مربوط به چشم هستند و به هیچ وجه قادر به سازگاری با لنزهای نرم نخواهند بود.

آیا نسخه عینک با نسخه لنز تماسی متفاوت است؟

بله، نسخه عینک با نسخه لنز تماسی متفاوت است. عینک کمی از چشم شما فاصله دارد ولی لنزهای تماسی مستقیماً روی سطح چشم شما قرار میگیرند، بنابراین دو آزمایش و اندازه گیری متفاوت لازم است. بسته به خطای انکسار و قدرت لنزهای مورد نیاز برای اصلاح آن و نوع لنزهای تماسی مورد نیاز شما، پارامترهای مشخص شده در نسخه عینک شما ممکن است با مواردی که در مورد لنزهای تماسی شما وجود دارد، متفاوت باشد.

نسخه های لنزهای تماسی شامل مشخصات خاصی هستند که جزء تجویز عینک نیستند، این موارد عبارتند از:

منحنی پایه: منحنی پایه انحنای لنز را اندازه گیری می کند، با شکل واقعی چشم شما تعیین می شود و اتصالات لنز مناسب را ایجاد می کند.

قطر: اندازه گیری کلی لنز را مشخص می کند و به همراه منحنی پایه، چگونگی قرار گرفتن لنز بر روی چشم را نشان می دهد.

مواد لنز: در روزهایی که گذشت، عینک ها از شیشه واقعی ساخته می شدند، امروزه اکثر عینک ها از پلاستیک سبک ساخته شده اند. از طرف دیگر لنزهای تماسی از طیف وسیعی از هایدروژل ها ساخته می شوند. لنزهای تماسی از دو نوع فناوری، هایدروژل و هایدروژل سیلیکون تقسیم می شوند.

نحوه متناسب و احساس هر لنز به چشم هر فرد مصرف کننده بستگی دارد. کسانی که دارای چشم های حساس یا خشک هستند، معمولاً با لنزهای هایدروژل سیلیکون بهتر عمل می کنند زیرا سطح بیشتری از اکسیژن و هیدراتاسیون را در چشم ایجاد می کنند.

چگونه می توان لنزهای تماسی را بصورت آنلاین سفارش داد؟

می توانید لنزهای تماسی را بصورت آنلاین سفارش دهید، اما باید یک نسخه معتبر از یک پزشک بینایی داشته باشید. پس از تجویز نسخه خود، می توانید لنزهای مورد نظر خود را در هر کجا که دوست دارید سفارش دهید و ارزانتر است که لنزهای تماسی خود را بصورت آنلاین سفارش دهید.

در نهایت، مصرف کنندگان عزیز لنزهای تماسی، چنان چه بخواهید لنزهای تماسی را جایگزین عینک کنید، حتما بایستی یک نسخه مخصوص لنزهای تماسی از پزشک تحویل بگیرید زیرا نسخه عینک، با نسخه لنزهای تماسی متفاوت است و اگر به این نکته توجه نکنید به چشمان خود آسیب وارد می کنید.

در ضمن حتما از پزشک خود در صورت خرید لنزهای تماسی، مارک مورد نظر و نحوه نگهداری از لنزهای تماسی را سوال کنید یا می توانید برای اطلاع از لنزهای تماسی و نحوه نگهداری از آنها با کارشناسان تیم دیالنز مشورت کنید و تصمیم قاطعی بگیرید.

قابل ذکر است به هیچ عنوان از فروشندگانی که از شما نسخه لنز را نمی خواهند خرید نکنید زیرا می توانید خطرات جبران ناپذیری را برای چشمان خود ایجاد کنید. پس در نتیجه از فروشندگانی که درخواست نسخه لنزهای تماسی را از شما دارند خرید کنید.

***برای تهیه انواع لنز طبی یا رنگی می تونید با کارشناسان دیالنز مشورت کنید

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب