سارا نصری 11 اسفند ماه 1398 184

تفاوت معاینه چشم و معاینه لنز

معاینه معمول چشم مانند معاینه لنز تماسی نیست. برای استفاده کنندگان لنزهای تماسی، آزمایش لنزهای تماسی لازم است تا لنزها به درستی متناسب با هر دو چشم باشد و از سلامت لنزها اطمینان حاصل شود.

قبل از اینکه نگاهی دقیق تر به آنچه در طول معاینه لنز تماسی رخ می دهد نگاهی بیاندازیم، بیایید در مورد معاینات عادی چشم صحبت کنیم.

معاینه جامع چشم چیست؟

معاینه جامع چشم بخش مهمی از مراقبت از سلامت عمومی شما است که آیا به تصحیح بینایی نیاز دارید یا نه. با نگاه به چشم شما، پزشک می تواند علائم بیماری های جدی سلامتی مانند فشار خون بالا و دیابت را بررسی کند.

در طی یک معاینه جامع چشم، پزشک شما به دنبال علائم بیماری گلوکوم، انجام تست هایی برای بررسی وضوح بینایی، تعیین قدرت نسخه شما، بررسی چگونگی عملکرد چشم های شما با یکدیگر و بررسی فشار مایع در چشمان شما خواهد بود. او همچنین ممکن است چشم شما را گشاد کند تا ببیند آیا شما هر گونه شرایط چشم یا علائم بیماری های جدی دیگر سلامتی دارید یا خیر.

معاینه لنز تماسی چیست؟

اگر لنز دارید یا می خواهید تازه لنز بگذارید، علاوه بر یک معاینه جامع چشم، به یک لنز تماسی نیز نیاز دارید. پزشک چشم شما آزمایشات ویژه ای را هنگام تست لنز تماسی انجام می دهد تا دید شما را با لنزهای تماسی ارزیابی کند.

آزمایش اول سطح چشم شما را اندازه می گیرد تا مشخص شود چه اندازه و چه نوع لنز، برای شما مناسب است. همچنین ممکن است پزشک شما ارزیابی فیلم اشکی را انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که شما به اندازه کافی اشک دارید تا بتوانید به راحتی از لنز تماسی استفاده کنید.

با نتایج این آزمایش ها، پزشک چشم شما می تواند یک نسخه لنز تماسی را تهیه کند که مناسب چشم شما باشد. نسخه عینک جایگزین معاینه لنزهای تماسی نیست زیرا این دو با یکدیگر تفاوت دارند.

تجویز عینک برای لنزهایی که تقریباً ۱۲ میلی متر از چشم شما قرار دارند، اندازه گیری می کند. در حالی که یک لنز تماسی برای لنزهایی که مستقیماً روی سطح چشم قرار دارند، اندازه گیری می شود. تناسب نامناسب یا تجویز نادرست لنزهای تماسی می تواند به سلامت چشم آسیب برساند.

کلام آخر

پس از تنظیم مناسب و تجویز مناسب برای لنزهای تماسی، باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید لنزهای تماسی یکبار مصرف یا ساییدگی طولانی داشته باشید، و آیا می خواهید لنزهای شما رنگی باشند.

پزشک، شما را با یک جفت آزمایش لنز قرار می دهد و شما برای چند روز لنزهای را استفاده می کنید. در حدود یک هفته، برای اطمینان از تنظیم لنزهای جدید خود به یک معاینه پیگیری نیاز خواهید داشت.

چه عینک و چه لنز دارید، خوب است که سالانه یک معاینه چشم بگذرانید تا ببینید که آیا نمره چشم شما تغییر کرده و آیا به تصحیح بینایی نیاز دارید یا خیر.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب