سارا نصری 06 آبان ماه 1398 221

خشکی لنزهای تماسی در حساسیت فصلی

برای بسیاری، بهار بیانگر بهبود هوای ناشی از زمستان سرد است. روزها طولانی تر و روشن تر می شوند، گل و برگ شروع به شکوفا می کنند و درجه حرارت به تدریج افزایش می یابد. وقتی بهار فرا می رسد، ذهنیت به سمت خود می چرخد.

اکثر مردمی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند در انتظار هوای گرم هستند. حساسیت این افراد در بهار می تواند مشکل ساز باشد. اگر حساسیت دارید و از لنزهای تماسی استفاده می کنید، می تواند این فصل مشکل ساز باشد. نگران آلرژی نباشید، شما تنها نیستید.

اگر از لنز تماسی استفاده می کنید، به دلایل مختلف ممکن است چشمان شما در فصل سرما بسیار خشک و تحریک شود.

نترسید! ما قصد داریم نکات حرفه ای را برای جلوگیری از علائم خشکی چشم ارائه دهیم تا بینایی شما روشن باشد و لنزهای شما حتی در طول حساسیت فصلی احساس خوبی داشته باشند.

چه عواملی باعث ایجاد آلرژی در بهار می شود؟

رایج ترین بیماری، آلرژی در فصل بهار میباشد که از ذرات ریز دانه ای که توسط درختان، چمن ها و علف های هرز به منظور بارور کردن گیاهان دیگر آزاد می شوند، در هوا تشکیل شده است. هنگامی که دانه های گرده به بینی یا سطح چشم کسی که حساسیت دارد وارد می شود، سیستم ایمنی بدن را به صورت بیش از حد به خطر می اندازد.
گلهای شکوفه در بهار به معنی تعداد زیاد گرده در هوا هستند و در نتیجه باعث عطسه، خارش و آبکی شدن چشم و گلو می شود.

تفاوت بین خشکی چشم و آلرژی چیست؟

دکتر لاهر اظهار داشت که گرچه آلرژی چشم نیز می تواند باعث قرمزی و پارگی شود، اما نشانه اصلی آن خارش است. آلرژی چشمی ناشی از حساسیت به ماده ای است که معمولاً مضر نیست. هنگامی که آلرژن با سلول هایی بنام ماست سل در تعامل باشد، ماده ای به نام هیستامین آزاد می شود که باعث خارش، قرمزی و تورم می شود.

بیشتر آلرژی ها به دلیل عوامل محیطی مانند گرده، گرده های گندم، کنه های گرد و غبار و غیره است. همچنین می توانید حساسیت های جدی تری داشته باشید که نیاز به مداخله پزشکی دارد.

خشکی چشم یک اصطلاح گسترده است که می تواند با هر دو لایه اتفاق بیفتد، که لایه روغن را آلوده می کند و باعث عفونت می شود و یا غده های دیگری که ترشح می کنند، اشک را تشکیل می دهد و بیشتر از حد در اثر التهاب اتفاق می افتد.

نکاتی برای لنزهای تماسی برای افراد مبتلا به آلرژی

دکتر لاهر پیشنهاد می کند که استفاده از لنزهای تماسی یکبار مصرف روزانه، بهترین فرصت برای مقابله با حساسیت فصلی می باشد. وی توصیه می کند که قبل از ترک منزل، لنز پک های خود را به همراه داشته باشید تا اگر لنزهایتان ناراحت کننده یا تحریک شدند بتوانید آنها را تمیز کرده و با رطوبت بیشتری در چشمتان بگذارید.

در آخر، او توصیه می کند از وسوسه مالیدن چشمان خود خودداری کنید زیرا این امر می تواند شرایط را بدتر کند. اگر زمان سایش لنزهای تماسی به طرز چشمگیری کاهش یافته یا خارش آنها قابل قبول نیست، از پزشک چشم خود در مورد قطره های چشمی سوال کنید تا مستقیماً علائم آلرژی خود را درمان کنید.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب