سارا نصری 22 اسفند ماه 1398 327

داروهایی که باعث خشکی چشم میشوند

اغلب مردم از داروهای بی نسخه و بدون دستور پزشک استفاده می کنند، قرص های رایج، انواع اسپری ها،قطره ها و سایر محلول ها از جمله داروهایی هستند که مصرف نادرست آنها می تواند منجر به بی آبی چشم ها شود.

خشکی چشم حالتی است، که در آن چشم به دلیل میزان ناکافی تولید اشک چشم دچار سوزش و احساس سخت و زبر شدن و دیگر علائم می شود. در کنار سایر عوامل، داروها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. مصرف بسیاری از داروها و استفاده بسیاری از نسخه ها می تواند منجر به خشکی چشم شود.

چرا چشم هایمان خشک است؟

اگر شما هم در چشمانتان احساس خشکی و سوزش می کنید از خود بپرسید: آیا قرص کوچکی که روزانه مصرف می کنید عامل اصلی این خشکی است؟ اغلب مردم از داروهای بی نسخه و بدون دستور پزشک استفاده می کنند، قرص های رایج، انواع اسپری ها، قطره ها و سایر محلول ها از جمله داروهایی هستند که مصرف نادرست آنها می تواند منجر به بی آبی چشم ها شود.

خشکی چشم، یک عارضه مزمن بسیار جدی است که به طور قطع درمانش نمی تواند مصرف یکباره یک قطره چشمی و یا اشک مصنوعی باشد. مصرف هرگونه دارویی اعم از سرماخوردگی ساده تا داروهای قلبی می تواند باعث ایجاد خشکی در چشم ها شود. نکته دیگر آنکه شانس ابتلا به این عارضه در افرادی که به طور همزمان از چند دارو استفاده می کنند بیشتر است.

در ادامه با گروهی از این قبیل داروها آشنا می شویم:

آنتی هیستامین ها

آنتی هیستامین هایی مثل: آلگرا (آکسوفنادین)، کلاریتین (لوراتادین)، زیرتک (ستیریزین) و بنادریل (دیفن هیدرامین) باعث جلوگیری از عوارض هیستامین های شیمیایی می شوند که بدن هنگام مقابله باعوامل آلرژی زا تولید می کند. در مواجه با این آنتی هیستامین ها علائمی مثل عطسه، خارش، آبریزش چشم و آبریزش بینی تشدید می شود.

متاسفانه، این داروها تاثیرات منفی به سزایی را بر روی چشم ها خواهند داشت، به طور مثال کاهش میزان آب در لایه خارجی چشم که باعث حفظ رطوبت در چشم ها می شود. نکته مهم اینکه، علائم خشکی چشم ها می تواند با آلرژی اشتباه گرفته شود.

داروهای ضد گرفتگی بینی و سینه

لزوما استفاده از یک داروی تسکین دهنده برای بینی ای گرفته و یا سینوس ها نمی تواند هم زمان برای چشم ها هم آرامش بخش باشد. مکانیزم داروهای بدون نسخه، برای درمان سرماخوردگی، انواع آنفلانزا، سینوس ها و تب، اغلب بدین شکل است که باعث تنگ شدن رگ های خونی در غشاء بینی می شود.

خون جاری در بافت های متورم بینی کاهش پیدا می کند و باعث تنفس راحت تر ما می شود. داروهای مخصوص بینی و سینوس ها به شکل انواع قرص ها، محلول ها و یا اسپری در بازار عرضه می شوند. بیشتر این داروها حاوی فنیل آفرین، سودوافدرین و اکسی متازون هستند. اما همانند آنتی هیستامین ها تمامی این داروها باعث کاهش میزان تولید اشک در چشم ها می شود.

داروهای کاهش فشار خون

خشکی چشم در افرادی که داروهای فشار خون و قلبی مصرف می کنند. رایج تر است. به طور مثال: عملکرد بتابلوکرها، باعث کاهش میزان ضربان قلب، کاهش انقباض عضلانی قلب و عروق می شود و همزمان باعث کاهش میزان حساسیت قرنیه چشم و تحریک غده اشکی و در نتیجه منجر به آبریزش چشم ها می شود.

قطره های چشمی

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما بسیاری از قطره های چشمی باعث تشدید خشکی در چشم ها می شوند. برای مثال: تتراهیدروزولین قطره ای چشمی برای برطرف کردن قرمزی چشم هاست، این قطره با تنگ کردن رگ های خونی چشم باعث کاهش میزان قرمزی چشم می شود اما زمانی که اثر قطره از بین برود مجددا رگ ها منبسط و متورم می شوند و خشکی چشم ها را به دنبال می آورند.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب