سارا نصری 24 آبان ماه 1398 901

درد چشم من و نمایشگر

آیا استفاده مداوم از نمایشگرها باعث بروز خستگی بینایی، آب سیاه، افزایش نمره عینک یا خشکی چشم می شود؟ این روزها کمتر خانه ای را می توان پیدا کرد که کامپیوتر به آن راه نیافته باشد، حتی بسیاری از مردم گونه قابل حمل این مظهر دنیای نوین را همه جا با خود به همراه می برند. به این ترتیب زمان قرار گرفتن در مقابل مانیتور و چشم دوختن به آن نیز در مقایسه با دهه قبل افزایش یافته و حتی کودکان هم ساعات زیادی را به بهانه بازی یا چت مقابل نمایشگر می گذرانند و گاه تکلیفشان را هم با استفاده از رایانه انجام می دهند.

متهم ضعیفی چشم

قرار گرفتن در معرض یک صفحه نمایشگر یکی از متهمان ضعیفی چشم است و این سوال را مطرح می کند که آیا در معرض نور نمایشگر تلویزیون، تلفن همراه، کنسول های بازی یا کامپیوتر بودن می تواند باعث چشم درد شود؟ پزشکان در پاسخ به این سوال، تنها علامت نشان دهنده آغاز آسیب به چشم را خستگی بینایی می دانند. در واقع خستگی چشم یک هشدار بی خطر است و ۵۰ تا ۹۰ درصد افرادی که زمان زیادی را در مقابل نمایشگر می گذرانند، به خستگی چشمی دچار می شوند.

البته احتمال ابتلا به این عارضه در صورتی که فرد بدون هیچگونه استراحتی طی مدت زیادی در مقابل صفحه نمایش قرار داشته باشد بیشتر هم می شود اما چگونه می توانیم خستگی بینایی را تشخیص بدهیم؟ نشانه های این عارضه شامل قرمزی، خارش و حساس شدن چشم هاست. علاوه بر این و در موارد شدیدتر ممکن است اشک از چشم ها جاری شود و در کره چشم احساس درد کنید. در برخی موارد هم سردردهایی که منشاء مغزی دارند یا انواع کمر درد همراه با این علائم بروز می کنند.

افزایش آب سیاه چطور!

برخی از محققان معتقدند احتمال دارد کار با نمایشگرها منجر به افزایش آب سیاه شود. افزایش فشار چشم دلیل بروز بیماری آب سیاه است که در رده بیماری های اعصاب بینایی قرار می گیرد و با کاهش میدان دید بروز می کند.

این معضل چشمی با از بین رفتن فیبرهای بینایی نیز همراه است. البته این موضوع به طور کامل ثبت نشده اما احتمال دارد که کار با نمایشگر احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد زیرا طبق آمار، بروز آب سیاه در افرادی که با کامپیوتر کار می کنند، بیشتر است. با تمام این حرف ها حتی اگر کار با نمایشگر ها باعث ایجاد مشکلات بینایی هم نشود، می تواند وجود برخی مشکلات پنهان چشمی مانند مشکلات شکست نور را برای فرد مشخص کند و از این بابت قابل توجه است.

دیگران چه می گویند؟

برخی از پزشکان معتقدند بالا رفتن نمره چشم یک روند طبیعی است و قرار گرفتن در معرض نمایشگرها باعث بالا رفتن نمره چشم یا ضعیف شدن آن نمی شود. این گروه از چشم پزشکان می گویند حالا که برخی از افراد مجبورند ۷ یا ۸ ساعت پشت کامپیوتر بنشینند باید به عواملی مانند نور اطراف چشم، اکونومی صندلی، فاصله فرد به کامپیوتر، فاصله چشم با کامپیوتر، نور دستگاه کامپیوتر و نور محیط و سلامت چشم توجه کنند زیرا در زمینه قدرت بینایی موثرند و نبود هر کدام از آنها باعث عوارض چشمی خواهد شد.

با وجود این استفاده مداوم و طولانی از کامپیوتر با بروز خشکی چشم همراه خواهد شد که باعث فشار بر چشم و قرمز شدن آن می شود. چشم پزشکان پیشنهاد می کنند که افراد در شرایط استفاده مداوم از نمایشگرها مرتب پلک بزنند و در موارد شدت خشکی چشم از داروهای چشمی بهره بگیرند. همچنین باید تغییراتی در نوع تغذیه خود به وجود آورند و مصرف اسیدهای چرب امگا۳ مانند ماهی های چرب، تخم مرغ، تخم کتان و گردو را افزایش دهند.

کمبود رطوبت در هوای اتاق نیز باعث خشکی چشم می شود. پزشکان پیشنهاد می کنند در ماه های سرد سال که میزان رطوبت هوا کم می شود، یک دستگاه بخور در اتاق کار خود روشن کنید. چند دقیقه بستن چشم ها هنگام کار با کامپیوتر هم علائم خشکی چشم را بهبود می بخشد.

این چند توصیه را جدی بگیرید

قبل از هر چیزی با یک چشم پزشک درباره استفاده از عینک های مخصوص کامپیوتر، مشکلات تقارب و شکست نور، قدرت بینایی و فاصله مناسب بین خودتان و نمایشگر صحبت کنید.

وقتی در مقابل نمایشگر قرار می گیرید آرنج ها باید در حالت افقی تکیه داده شوند و صندلی ومیز هم در ارتفاع مناسبی باشند. چشم های شما باید از بالا به مانیتور اشراف داشته باشند.

انعکاس نور پنجره یا لامپ روی صفحه نمایشگر، سلامت چشم های شما را تهدید می کند. با نگاه کردن منظم به نقاط مختلف اتاق به چشم های خود استراحت دهید. همچنین باید از جایتان بلند شوید و کمی راه بروید. شقیقه ها، پوست سر و گردن خود را به طور منظم ماساژ بدهید. بهتر است از کامپیوترهای LCD استفاده کنید و نور محیط هم کمتر از نور عادی باشد.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه متوجه ضعیفی چشم کودک شویم؟

بینایی بهینه برای فرایند یادگیری کودکان ضرورری است ولی بسیاری از والدین نمی دانند که ضعف بینایی چه علائمی را در کودکان ایجاد می کند. بنابراین مهم است ...ادامه مطلب

- لنز وایت پوپیل

لنز های وایت پوپیل برای ایجاد ظاهری طبیعی در چشمان استفاده می شود. این نوع از لنز های تماسی می توانند کدورت عنبیه و حالت غیر عادی آن را پوشش دهند و جل...ادامه مطلب

- باید موقع خرید لنز ارزان قیمت مراقب باشید!

همه ما دوست داریم تا جایی که می توانیم در زندگی پس انداز کنیم و همواره به دنبال خرید اجناس ارزان و خوب هستیم. اما جنس ارزان، همیشه بهترین نیست و لنز ه...ادامه مطلب

- نشانه های ضعیف شدن چشم

چشم های شما از مهمترین اندام های حسی بدن تان است که علاوه بر ایجاد حس بینایی به بهبود تمرکز مغز کمک می کند. امروزه ضعف بینایی یک مشکل رایج است و به دل...ادامه مطلب

- سن ثابت شدن نمره چشم و راه های ثابت نگهداشتن آن

نمره چشم به توانایی دیدن جزئیات کوچک اشاره دارد. این نمره به صورت یک عدد کسری نشان داده می شود و برای تعیین نسخه عینک شما کارایی دارد. سن ثابت شدن نمر...ادامه مطلب