سارا نصری 05 آبان ماه 1398 214

درمان بیماری اووئیت

این بیماری به محض تشخیص بایستی معالجه شروع شود. داروی اصلی جهت معالجه، آتروپین است که به صورت قطره چشمی یا پماد مصرف می شود و باعث گشاد شدن مردمک می گردد. از استروئیدها قطره چشمی پردنیزولون یا دگزامتازون مصرف می شود تا انفلاماسیون را بهبود بخشد. اگر در معاینات و تحقیقات علت مخصوص مانند سل، جذام و سفلیس تشخیص داده شود بایستی معالجه شود. اما در جریان تحقیق برای پیدا کردن علت مخصوص اووئیت معالجه موضعی نبایستی به تاخیر افتد. دستورات زیر بایستی جهت کنترل انفلاسیون و جلوگیری از عوارض داخل چشمی مانند چسبندگی خلقی و گلوکوم ثانوی مراعات شوند.

استراحت

بایستی با آتروپین به چشم استراحت کامل داده شود، معمولا مصرف ۳ مرتبه در روز از آتروپین ۱ درصد به صورت قطره یا پماد باعث گشادی مردمک می شود. اما اگر مردمک ۱ درصد با دارو گشاد نشود، میتوان از داروی ۳ درصد یا بیشتر استفاده کرد. مخصوصا در کودکان باید دقت شود که بیش از یک قطره در چشم چکانده نشود. اگر آتروپین از راه مجرای نازولاکریمال وارد بینی یا گلو شود ممکن است باعث مسمویت با آتروپین شود.

آتروپین مردمک را گشاد می کند بنابراین از چسبندگی جلوگیری می کند. جریان خون را هم تنظیم کرده اسپاسم عضلانی را تسکین می دهد. همچنین عمل تطابق را فلج می کند. بنابراین شخص نمی تواند چیزی را بخواند یا کاری را با فاصله نزدیک انجام دهد. اثر آتروپین تا ۲ هفته پس از مصرف دارو باقی می ماند، بنابراین بایستی مواظب باشید به چشم های سالم مالیده نشود.

اگر مردمک با آتروپین گشاد نشود و خطر چسبندگی وجود داشته باشد در این صورت قوی ترین داروی گشاد کننده مردمک یعنی میدریکائین باید مصرف شود، این دارو ۲ نوع است. آن که برای بالغین مصرف می شود در هر ۰/۳ میلی لیتر محلول تزریقی حاوی یک میلی گرم آتروپین سلوفات، ۶ میلی گرم پروکائین هیدروکلراید و ۰/۱۲ میلی گرم آدرنالین ۱/۱۰۰۰ می باشد.

در حساسیت به آتروپین پلک چشم متورم شده و قرنیه به شدت قرمز می شود و ترشح اشک افزایش میابد. در چنین حالاتی باید آتروپین قطع شود و داروی دیگری مانند لاشسین هیدروکلراید ۱ درصد مصرف شود.

استروئیدها

این داروها در عنبیه به صورت موضعی و در کوروئیدیت به صورت خوراکی مصرف می شوند. برای معمولی ترین نوع عنبیه باید از قطرات چشمی دگزامتازون یا پردنیزولون روزانه ۴ مرتبه در چشم چکانده شود و به صورت پماد قبل از خواب مصرف شود. اگر بیمار امیدی به انجام درمان نداشته باشد یا بیماری در عنبیه شدیدتر باشد می توان از تزریق محلول ۴۰ میلی گرم پردنیزولون به زیر ملتحمه یا به داخل کره چشم استفاده نمود. در صورت لزوم می توان هر هفته یکبار آن را تکرار نمود.

برای کوروئیدیت می توان از قرص های پردنیزولون خوراکی ۵ میلی گرمی ۲ قرص ۴ بار در روز و یک روز در میان به مدت ۱۰ روز استفاده نمود و سپس به مدت ۳ هفته دز کمتری را تجویز نمود.

توجه: مصرف قرص های استروئیدی در افراد مبتلا به سل، زخم معده و دیابت، خطرناک می باشد. بنابراین باید در این مورد توجه کافی مبذول شود. زیرا مصرف استروئید خوراکی چنین حالاتی را بدتر می کند، حتی اگر مریض مشکوک به چنین ناراحتی هایی باشد باز به صلاح است که استروئیدهای خرواکی مصرف نشود و در این قبیل موارد مثل عنبیه از تزریق ۴۰ میلی گرم پردنیزولون به داخل چشم استفاده می شود.

گرمای موضعی

بعد از چکاندن آتروپین، به صورت کمپرس داغ آرام کننده خوبی خواهد بود.

عینک دودی

عینک های دودی برای محافظت چشم از نور شدید خورشید، وسیله خوبی محسوب می شود.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب