سارا نصری 03 بهمن ماه 1398 881

دستگاه معاینه چشم

معاینات دوره ای چشم و بینایی، بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است. بسیاری از مشکلات بینایی، علائم واضحی ندارند، بنابراین ممکن است بدانید مشکلی وجود ندارد. تشخیص زودرس و درمان مشکلات بینایی چشم می تواند به از بین رفتن بینایی کمک کند.

علائم و نشانه های هر بیمار به همراه قضاوت حرفه ای اپتومتریست شما تعیین می شود که آزمایش سنج شما انجام می دهد. امتحان جامع چشم و بینایی در بزرگسالان ممکن است شامل آزمایش های زیر باشد، اما محدود نمی شود.

تاریخچه بیمار

پزشک در مورد هرگونه مشکل چشم یا بینایی که در حال حاضر با آن روبرو هستید، در مورد سلامت کلی شما سؤال خواهد کرد. علاوه بر این، تاریخچه بیمار از زمان شروع علائم چشم یا بینایی، داروهایی که مصرف می کنید و هرگونه شرایط مرتبط با کار یا محیطی که ممکن است روی بینایی شما تأثیر بگذارد، شامل خواهد شد. پزشک همچنین درباره هرگونه شرایط قبلی چشم یا سلامتی که شما و اعضای خانواده خود تجربه کرده اید، سؤال خواهد کرد.

حدت بینایی

اندازه گیری های بینایی چگونگی دیدن هر چشم را به روشنی ارزیابی می کند. نمودار خواندن اغلب برای اندازه گیری حدت بینایی استفاده می شود. به عنوان بخشی از آزمایش، نامه ها را در نمودارها با فاصله و نزدیک می خوانید.

نتایج آزمایش حدت بینایی به صورت کسری مانند ۲۰/۴۰ نوشته شده است. عدد برتر (۲۰ فوت) در کسر فاصله استانداردی است که در آن آزمایش انجام می شود. شماره پایین کوچکترین اندازه ای است که شما قادر به خواندن آن هستید. فرد با دید ۲۰/۴۰ باید برای دیدن اندازه ای که باید ۴۰ پا به وضوح دیده شود، باید در ۲۰ فوت قرار بگیرد. حدت بینایی از راه دور طبیعی ۲۰/۲۰ است.

تست های مقدماتی

یک متخصص بینایی سنج ممکن است ابتدا بخواهد جنبه های خاصی از عملکرد بینایی و سلامت چشم شما را بررسی کند. آزمایشات مقدماتی می تواند شامل ارزیابی عمق، بینش رنگ، حرکات عضلات چشم، دید محیطی یا جانبی و نحوه پاسخگویی دانش آموزان به نور باشد.

کراتومتری / توپوگرافی

این آزمایشات با تمرکز یک دایره نور بر روی قرنیه و اندازه گیری بازتاب آن، انحنای قرنیه (سطح بیرونی روشن چشم) را اندازه می گیرند. این اندازه گیری به ویژه در تعیین مناسب بودن لنزهای تماسی بسیار مهم است.

فوروپتر امتحان چشم انکسار

انکسار قدرت عدسی را برای جبران هرگونه عیوب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم) تعیین می کند. با استفاده از ابزاری به نام phoropter، اپتومتریست شما یک سری عدسی ها را در جلوی چشم شما قرار می دهد. وی سپس چگونگی فوکوس نور این عدسی ها را با استفاده از دستگاه روشنایی دستی به نام رتینوسکوپ اندازه گیری می کند.
پزشک ممکن است از ابزاری استفاده کند که به طور خودکار قدرت تمرکز چشم را ارزیابی کند. سپس قدرت عدسی بر اساس ورودی شما بر روی عدسی ها که به شما واضح تر می باشد تصفیه می شود.

این آزمایش را می توان بدون قطره چشمی انجام داد تا چگونگی واکنش چشم ها در شرایط دید طبیعی انجام شود. با این وجود، یک اپتومتریست با بیمارانی که نمی توانند به صورت شفاهی پاسخ دهند یا ممکن است برخی از قدرت تمرکز چشم پنهان باشد، از قطره چشم استفاده می کند. قطره ها به طور موقت چشم را از تغییر فوکوس در هنگام تست حفظ می کنند.

تمرکز چشم، تمیز کردن چشم و آزمایش حرکت چشم

برای دیدن یک تصویر واضح و واحد، چشم ها باید به طور مؤثر تمرکز، حرکت و کار را در یکنواخت تغییر دهند. ارزیابی اسکان، تحرک چشم و بینایی دو چشمی تعیین می کند چشمان شما به چه خوبی تمرکز، حرکت و همکاری می کنند. این آزمایش به دنبال مشکلاتی خواهد بود که چشم شما را از تمرکز مؤثر یا استفاده از هر دو چشم در کنار هم دشوار می کند.

معاینه چشم

طیف گسترده ای از میکروسکوپ، لنز و فن آوری دیجیتال برای ارزیابی سلامت کلیه ساختارهای چشم و بافت های اطراف مورد استفاده قرار می گیرد. قطره های چشم گشاد کننده اغلب برای بزرگتر کردن موقتی مردمک برای مشاهده بهتر ساختارهای داخل چشم استفاده می شوند. علاوه بر اندازه گیری فشار داخل چشم، این نیز بخشی از معاینه چشم است که در آن پزشک اپتومتری شما می تواند بیماری های چشم و سیستمیک را به طور غیرقابل مشاهده تشخیص دهد.

آزمایش تکمیلی

آزمایش های اضافی ممکن است بر اساس نتایج آزمایش های قبلی برای تأیید یا رد مشکلات احتمالی، روشن شدن یافته های نامشخص یا ارائه یک ارزیابی عمیق تر انجام شود.

پس از اتمام معاینه، اپتومتریست شما نتایج آزمایش را برای تعیین تشخیص و تهیه یک برنامه درمانی ارزیابی می کند. او در مورد ماهیت مشکلات بهداشتی بینایی یا چشمی که با شما روبرو شده است با شما بحث خواهد کرد و گزینه های درمانی موجود را توضیح خواهد داد. در بعضی موارد، مراجعه به مشورت با پزشک یا معالجه توسط پزشک بینایی سنج یا پزشک دیگر ارائه شده است.
اگر درمورد هرگونه بیماری تشخیص داده شده در مورد چشم یا بینایی یا توصیه های درمانی سؤال دارید، از اطلاعات یا توضیحات اضافی در مورد پزشک خود دریغ نکنید.

 

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب