سارا نصری 06 آبان ماه 1398 173

دوری از عادت های خطرناک لنز

تخمین زده می شود که بیش از چهار میلیون نفر، برای درمان دید خود از لنزهای تماسی استفاده می کنند، در حالی که بسیاری از آنها از لنز به عنوان یک گزینه مناسب به جای عینک استفاده می کنند. با این حال، عادت های بد لنز تماسی و عدم توجه به بهداشت می تواند منجر به عفونت و در برخی موارد آسیب جدی به چشم شود. برای استفاده از لنزهای تماسی ایمن، از این پنج قانون طلایی پیروی کنید تا چشمان شما سالم بماند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد.

۱- هرگز با لنزهای تماسی شنا نکنید

استفاده از لنزهای تماسی هنگام شنا یا انجام ورزش های آبی، خطر ابتلا به عفونت چشم را افزایش می دهد، زیرا استخرهای شنا و سواحل، مملو از اشکالات، مواد شیمیایی و سایر مواد مضر هستند. بنابراین قبل از انجام هر یک از این فعالیت ها حتما لنز را از چشم خود بردارید. همچنین از استفاده لنزهای تماسی در هنگام حمام یا وان داغ خودداری کنید.

۲- هرگز با لنزهای تماسی نخوابید

خوابیدن بدون برداشتن لنزهای تماسی، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و می تواند منجر به مشکلات جدی در چشم شود. این عادت باعث ایجاد زخم ها در قسمت جلوی چشم می شود زیرا قرنیه را از اکسیژن محروم می کند و این امر خطرات ایجاد عفونت را افزایش می دهد. اگرچه این خطر با استفاده از لنزهای تماسی نرم بیشتر است، اما این امر می تواند در مورد انواع لنزهای تماسی رخ دهد، بنابراین جلوگیری از خوابیدن با لنزهای شما بسیار مهم است.

۳- همیشه از محلول مخصوص لنز برای تمیز کردن لنزهای تماسی استفاده کنید

در صورت استفاده از لنزهای نرم قابل استفاده مجدد از قبیل یکبار مصرف هفتگی یا ماهیانه، همیشه باید از محلول های لنز تماسی استفاده کنید، همانطور که توسط پزشک متخصص مراقبت از چشم شما توصیه می شود، از این محلول برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن لنزهای خود استفاده کنید. آب شیر ممکن است برای نوشیدن بی خطر باشد، اما استریل نیست و بنابراین برای تمیز کردن یا نگهداری لنزهای تماسی شما مناسب نیست، بنابراین مهم است که لنزهای خود را در معرض آب قرار ندهید.

توجه داشته باشید که نمکی استریل نباید به عنوان محلول ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار گیرد، زیرا این امر مانع از رشد باکتری ها نخواهد شد. اگر شما نیاز به برداشتن لنز به طور غیر منتظره دارید، به دلیل گرد و غبار یا سوزش، از استفاده بزاق برای تمیز کردن آن خودداری کنید، زیرا این کار چشم را در باکتری های موجود در بزاق قرار می دهد. اگر روزانه لنزهای یکبار مصرف را استفاده می کنید، مهم است که هر روز لنزها را دور ریخته و از استفاده مجدد آنها پرهیز کنید.

۴- برای استفاده از لنزهای تماسی خود، توصیه های مربوط به آن را دنبال کنید

لنزها را بیش از حد مجاز توصیه شده توسط پزشک مراقبت از چشم خود استفاده نکنید. استفاده از لنزهای تماسی برای مدت طولانی ممکن است باعث شود که چشمان شما قرمز، زخم و مستعد عفونت شود.

۵- علائم هشدار را نادیده نگیرید

اگر بینایی تار یا چشم تنگی، قرمز یا متورم دارید، باید سریعاً به پزشک چشم مراجعه کنید. لکه سفید یا زرد قابل مشاهده در قسمت رنگی چشم نیز باید بلافاصله بررسی شود زیرا این اغلب نشانه اولیه عفونت است. اگر لنزهای شما ناراحت کننده به نظر می رسند، از پزشک خود سوال کنید، این مهم است که چنان چه شما مصرف کننده لنزهای تماسی هستید همیشه و به موقع به پزشک خود مراجعه کنید حتی اگر خطری چشم شما را تهدید نمی کند.

در پایان، مصرف لنزهای تماسی احتیاج مداوم به معاینه و مراقبت پزشک دارد تا بتوانید از خطرات احتمالی جلوگیری کنید زیرا ممکن است با استفاده اشتباه یا عدم توجه به بهداشت لنز، چشم شما منجر به عفونت چشمی شود.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب