سارا نصری 06 آبان ماه 1398 96

دوری از عادت های خطرناک لنز

تخمین زده می شود که بیش از چهار میلیون نفر، برای درمان دید خود از لنزهای تماسی استفاده می کنند، در حالی که بسیاری از آنها از لنز به عنوان یک گزینه مناسب به جای عینک استفاده می کنند. با این حال، عادت های بد لنز تماسی و عدم توجه به بهداشت می تواند منجر به عفونت و در برخی موارد آسیب جدی به چشم شود. برای استفاده از لنزهای تماسی ایمن، از این پنج قانون طلایی پیروی کنید تا چشمان شما سالم بماند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد.

۱- هرگز با لنزهای تماسی شنا نکنید

استفاده از لنزهای تماسی هنگام شنا یا انجام ورزش های آبی، خطر ابتلا به عفونت چشم را افزایش می دهد، زیرا استخرهای شنا و سواحل، مملو از اشکالات، مواد شیمیایی و سایر مواد مضر هستند. بنابراین قبل از انجام هر یک از این فعالیت ها حتما لنز را از چشم خود بردارید. همچنین از استفاده لنزهای تماسی در هنگام حمام یا وان داغ خودداری کنید.

۲- هرگز با لنزهای تماسی نخوابید

خوابیدن بدون برداشتن لنزهای تماسی، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و می تواند منجر به مشکلات جدی در چشم شود. این عادت باعث ایجاد زخم ها در قسمت جلوی چشم می شود زیرا قرنیه را از اکسیژن محروم می کند و این امر خطرات ایجاد عفونت را افزایش می دهد. اگرچه این خطر با استفاده از لنزهای تماسی نرم بیشتر است، اما این امر می تواند در مورد انواع لنزهای تماسی رخ دهد، بنابراین جلوگیری از خوابیدن با لنزهای شما بسیار مهم است.

۳- همیشه از محلول مخصوص لنز برای تمیز کردن لنزهای تماسی استفاده کنید

در صورت استفاده از لنزهای نرم قابل استفاده مجدد از قبیل یکبار مصرف هفتگی یا ماهیانه، همیشه باید از محلول های لنز تماسی استفاده کنید، همانطور که توسط پزشک متخصص مراقبت از چشم شما توصیه می شود، از این محلول برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن لنزهای خود استفاده کنید. آب شیر ممکن است برای نوشیدن بی خطر باشد، اما استریل نیست و بنابراین برای تمیز کردن یا نگهداری لنزهای تماسی شما مناسب نیست، بنابراین مهم است که لنزهای خود را در معرض آب قرار ندهید.

توجه داشته باشید که نمکی استریل نباید به عنوان محلول ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار گیرد، زیرا این امر مانع از رشد باکتری ها نخواهد شد. اگر شما نیاز به برداشتن لنز به طور غیر منتظره دارید، به دلیل گرد و غبار یا سوزش، از استفاده بزاق برای تمیز کردن آن خودداری کنید، زیرا این کار چشم را در باکتری های موجود در بزاق قرار می دهد. اگر روزانه لنزهای یکبار مصرف را استفاده می کنید، مهم است که هر روز لنزها را دور ریخته و از استفاده مجدد آنها پرهیز کنید.

۴- برای استفاده از لنزهای تماسی خود، توصیه های مربوط به آن را دنبال کنید

لنزها را بیش از حد مجاز توصیه شده توسط پزشک مراقبت از چشم خود استفاده نکنید. استفاده از لنزهای تماسی برای مدت طولانی ممکن است باعث شود که چشمان شما قرمز، زخم و مستعد عفونت شود.

۵- علائم هشدار را نادیده نگیرید

اگر بینایی تار یا چشم تنگی، قرمز یا متورم دارید، باید سریعاً به پزشک چشم مراجعه کنید. لکه سفید یا زرد قابل مشاهده در قسمت رنگی چشم نیز باید بلافاصله بررسی شود زیرا این اغلب نشانه اولیه عفونت است. اگر لنزهای شما ناراحت کننده به نظر می رسند، از پزشک خود سوال کنید، این مهم است که چنان چه شما مصرف کننده لنزهای تماسی هستید همیشه و به موقع به پزشک خود مراجعه کنید حتی اگر خطری چشم شما را تهدید نمی کند.

در پایان، مصرف لنزهای تماسی احتیاج مداوم به معاینه و مراقبت پزشک دارد تا بتوانید از خطرات احتمالی جلوگیری کنید زیرا ممکن است با استفاده اشتباه یا عدم توجه به بهداشت لنز، چشم شما منجر به عفونت چشمی شود.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب