سارا نصری 13 شهریور ماه 1398 333

روش های درمان خشکی چشم

اشک برای سلامت کلی چشم و دید واضح، ضروری است. خشکی چشم در افراد بالای ۵۰ سال شایع است. کمبود ترشح اشک در میان زنان به خصوص پس از یائسگی شایع تر است.

خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است. بیماری خشکی چشم که ناشی از تغییر در کیفیت یا کمیت اشک چشم می باشد، می تواند افراد را در همه گروه های سنی مبتلا کند اما شیوع آن در افراد مسن تر بیشتر است. به علاوه این بیماری بیشتر زنان را مبتلا می کند.

علائم این بیماری ممکن است از سوزش و خارش خفیف چشم در موقع انجام کارهای چشمی تا ایجاد سوراخ قرنیه در موارد خیلی شدید متغییر باشد.

احساس وجود جسم خارجی، سوزش، خشکی، ترس از نور، در موارد نادری تاری دید، قرمزی چشم، خستگی و سنگینی چشم از علائم شایع این بیماری است که با بالا رفتن سن و پس از یائسگی در زنان قابل ملاحظه است.

علاج خشکی چشم بستگی به علت آن دارد. در نتیجه ابتدا باید پزشک تعیین نماید آیا علت زمینه ای وجود دارد یا خیر. در صورت وجود بیماری زمینه ای، آن بیماری را اصلاح نماید. همچنین اگر دارویی که برای مداوای بیماری دیگری مصرف می شود، باعث خشکی چشم شده باشد، پزشک شما می تواند دارویتان را عوض کند.

اگر لنزهای تماسی باعث خشکی چشم های شما شده باشد، چشم پزشکتان می تواند استفاده از نوع دیگر لنز را به شما توصیه کند، یا از شما بخواهد ساعت های استفاده از لنزتان را کاهش دهید.

درمان خشکی چشم

چشم پزشک برای حل مشکل خشکی چشم ممکن است از عمل بستن منافذ خروجی اشک در گوشه های داخلی پلک ها که اشک را به درون بینی می فرستند، استفاده کنند. پلاگ های اشکی یا پلاگ های پونکتوم، وسیله ظریفی است که به طور موقت یا دائمی در منفذ مجرای اشکی قرار داده می شود.

در برخی از موارد هم عمل جراحی کوتری پونکتوم (سوزاندن منفذ خروجی اشک با کوتر) توصیه می شود که به طور دائم منافذ خروجی اشک را می بندد.

گرچه قطره های چشمی استروئید ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، اما معمولا برای درمان دراز مدت توصیه نمی شوند.

سایر گزینه های درمانی ممکن است شامل پمادها، ژل ها و اینسرت ها باشد.

اسیدهای چرب امگا ممکن است به تخفیف علائم خشکی چشم کمک کند. این اسیدها در غذاها و مکمل ها وجود دارند. همیشه پیش از مصرف مکمل های غذایی با دکترتان مشورت کنید.

یک بررسی جدید در جورنال معتبر کورنا 

این بررسی نشان می دهد که مصرف مکمل های غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا علائم خشکی چشم را تسکین می دهند. این بررسی در کالج پزشکی بیلور بر روی ۳۸ زن در دوران پس از یائسگی که دچار اختلال کارکرد اشکی در هر دو چشم بودند، انجام شد.

محققین اعلام کردند: پیش از بررسی، شواهد بالینی چندانی دلیل بر تاثیر مکملهای غذایی در معالجه خشکی چشم در دست نبود. اما یافته های این بررسی نشان داد که پس از سه ماه، گروهی از زنان که با مکمل خوب شده بودند، تحریک چشمی کمتری را تجربه کردند و پیشرفتی به سمت التهاب یا مشکلات قرنیه در آنها مشاهده نشد. در زنان گروه شاهد که دارونما دریافت می کند، علائم خشکی چشم در طول این مدت بررسی بدتر شد.

به عنوان یک نکته کلیدی به یاد داشته باشید، رژیم های متعادل می توانند به پیشگیری و بهتر شدن خشکی چشم کمک کنند، به طوری که یکی از دلایل اختلال در تولید لایه موسینی اشک را کمبود ویتامین A بوده و رژیم های غذایی متعادل می توانند تا حد زیادی کمک کننده باشند.

لازم به ذکر است که گرما و سرمای زیاد، جریان هوای تند مانند کولر و گرم کننده ها، رطوبت کم هوا، استفاده زیاد از کامپیوتر، تابش مستقیم خورشید . آلودگی هوا می تواند از علل تشدید کننده خشکی چشم محسوب شود.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب