مجله الکترونیکی دیالنز 24 مرداد ماه 1400 1,240

شخصیت شناسی از روی حرکت چشم ها!

چشم‌ها دریچه روح آدمی هستند. حتما شما هم این جمله را شنیده‌اید همه ما در کنار ارتباطی که از طریق زبانمان با هم برقرار می‌کنیم بخش عظیمی از پیام‌هایمان را با کمک چشم‌ها و یا زبان بدنمان می‌فرستیم و اگر دانشمان از زبان بدن کافی باشد می‌توانیم یکدیگر را بهتر درک کنیم و بهتر از تفکرات یکدیگر آگاه شویم.

در این مقاله می‌خواهیم به نکات لازم برای شخصیت شناسی از روی چشم بپردازیم اما همین اول کار باید بگوییم منظور ما از شخصیت شناسی از روی چشم، که امروز در جامعه با همین اصطلاح از آن یاد می‌شود، شناخت شخصیت نیست بلکه شناخت رفتار و تفکرات افراد در لحظه است. برای بررسی این دنیای شگفت انگیز با "مجله الکترونیکی دیالنز" همراه باشید.

نگاه کردن به سمت بالا

معمولا وقتی به چیزی فکر می‌کنیم به سمت بالا نگاه می‌کنیم مخصوصا وقتی که در حال تصور چیزی در ذهنمان هستیم و می‌خواهیم آن را با همه جزییات در خاطرمان ترسیم کنیم.

وقتی که در حال صحبت درباره یک مسئله باشیم یا یک خاطره را تعریف کنیم، به بالا نگاه کردن اغلب به معنای تلاش برای به یادآوری بقیه مطلب است.

شاید جالب باشد که بدانید تحقیقات نشان داده‌اند اغلب مواقع نگاه کردن به بالا و سمت چپ نشان دهنده یادآوری یک خاطره و نگاه کردن به سمت راست و بالا نشان دهنده تجسم تصویری خیالی است.

همین جا زمانی که از تجسم یک اتفاق خیالی صحبت می‌کنیم باید بگوییم زمانی که یک فرد به شما دروغ می‌گوید، او مشغول تجسم و ساخت یک تصویر خیالی در ذهنش است تا آن را بسازد و به شما منتقل کند پس اگر می‌بینید طرف مقابل شما در بین صحبت‌‌های روزمره و در صحبت هایی که نیاز به تجسم کردن و تخیل ندارند به سمت راست و بالا نگاه می‌کند، می‌توانید به راستگویی  او تا حدودی شک کنید.

بعضی از مواقع زمانی که افراد از چیزی حوصله‌شان سر می‌رود یا خسته می‌شوند هم به بالا نگاه می‌کنند که البته نوع این نگاه معمولا طولانی‌تر از انواع نگاه به بالاست.

نگاه به سمت پایین

وقتی در مبحث شخصیت شناسی از روی چشم به نگاه به سمت پایین فکر می‌کنیم اولین چیزی که در خاطرمان می‌آید خجالت کشیدن است حال آنکه این نگاه معانی دیگری هم دارد. بیشتر مواقع فرد برای فرار از برقرار کردن تماس چشمی به پایین نگاه می‌کند این فرار می‌تواند به دلیل ترس یا تسلیم شدن باشد.

البته باید در بین تمام درس‌های زبان بدن، عوامل فرهنگی را هم در نظر گرفت. در بسیاری از فرهنگ‌ها نگاه رو به پایین نشانه احترام به طرف مقابل است و معنای دیگری ندارد.

حتما بخوانید : شخصیت شناسی از روی رنگ چشم ها

نگاه کردن به طرفین

وقتی به طرفین و به سمت چپ و راست نگاه می‌کنیم اغلب موقع می‌خواهیم چیزی که روبرویمان و در کانون توجهمان قرار دارد را نبینیم. گاهی این تغییر نگاه به دلیل این است که چیزی در اطراف حواسمان را پرت کرده است.

اما گاهی این نگاه می‌تواند نشان دهنده رنجش یا ناراحتی ما باشد. انگار که به نوعی می‌خواهیم از گفته طرف مقابل فرار کنیم و حواسمان را به چیز دیگری معطوف کنیم.

حرکت سریع چشم‌ها به طرفین

وقتی طرف مقابل ما چشم‌هایش را به سرعت جایجا می‌کند این اتفاق می‌تواند نشانه‌ای از اضطراب درونی او باشد. این اضطراب ممکن است ناشی از دروغگویی باشد یا حتی قرار گرفتن در یک دعوا یا موقعیت پرتنش. اما به هر حال باید بدانیم این حرکت چشمان نشانه عدم آرامش است.

گویی که این چشم‌ها احساس خطر کرده‌اند و تلاش می‌کنند همه محیط را بررسی کند تا در صورت بروز کوچکترین اتفاق واکنش مناسب را به مغز برسانند.

حتما بخوانید : حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

خیره نگاه کردن

گاهی وقتی به طور عمیق به چیزی فکر می‌کنیم، به نقطه‌ای خیره می‌شویم. در مواقعی که در خیالاتمان غرق نشده‌ایم، زل زدن و خیره نگاه کردن می‌تواند نشانه‌ای از علاقه باشد. انگار که چشم‌های ما دوست ندارند از چیزی که به آن علاقه داریم جدا شوند و روی چیز دیگری معطوف گردند.

در اینجا هم باید به مسائل فرهنگی توجه کنیم. زل زدن و خیره شدن در بسیاری از فرهنگ‌ها امری توهین آمیز و غیر قابل قبول تصور می‌شود. مدت زمان خیره شدن و اینکه چه پیش زمینه‌ای از روابط، بین ما و طرف مقابل وجود دارد هم بر معنی این نگاه تاثیر گذار است.

تنگ کردن چشم‌ها

در شخصیت شناسی از روی چشم ، معمولا زمانی که می‌خواهیم یک پدیده را سبک و سنگین و ارزیابی کنیم چشمانمان را تنگ می‌کنیم. مثلا زمانی که می‌خواهیم دو لباس را که قبلا دیده‌ایم با هم مقایسه کنیم و از بین آن دو یکی را انتخاب کنیم. این اتفاق زمانی که می‌خواهیم حقیقت یا دروغ بودن یک گزاره را بررسی کنیم هم می‌افتد.

دنبال کردن نگاه

یکی از نکاتی که همان ابتدای کودک در تشخیص سلامت نوزاد کمک می‌کند، توانایی دنبال کردن نگاه است. وقتی با یک کودک جلوی آینه می‌رویم و هر دو به روبرو نگاه می‌کنیم کودک هم خودش را در آینه می‌بیند و با تصویر خودش ارتباط برقرار می‌کند.

زمانی که نگاهمان را از آینه بگیریم و به کودکی که در بغل داریم نگاه کنیم، کودک هم نگاهش را از آینه گرفته و به ما نگاه می‌کند. این مهارتی‌ست که اغلب مواقع کودکان مبتلا به اوتیسم یا اختلالات ارتباطی دیگر، آن را ندارند و در نتیجه نمی‌توانند تماس چشمی برقرار کنند.

انسان‌ها به طور طبیعی چیزهایی که دوست دارند و یا برایشان جالب است را با چشم دنبال می‌کنند. در بحث شخصیت شناسی از روی چشم باید این نکته را بدانیم که وقتی از چیزی می‌ترسیم هم آن را با نگاهمان دنبال می‌کنیم تا در هنگام خطر هوشیار باشیم.

پلک زدن

در بعضی از افراد سرعت بالای پلک زدن به مشکل عضلات چشم یا بینایی ضعیف آن‌ها بر می‌گردد. در این موارد این اتفاق دائمی‌ست و باید همیشه آن را در نظر بگیریم. در غیر این صورت اغلب مواقع زمانی سرعت پلک زدن بالا می‌رود که افراد چیزی را قائم می‌کنند.

هر چند دروغگوهای حرفه‌ای از این مسئله آگاهند و تلاش می‌کنند تا با خیره نگاه کردن، از پلک زدن سریع جلوگیری کنند اما از همین نگاه خیره هم می‌توان به دروغ آن‌ها پی برد.

دیالنز

ما در فروشگاه دیالنز دارای تمامی برندهای معتبر لنز چشمی می باشیم و تمامی لنزهای رنگی، طبی رنگی و طبی از مجوزهای جهانی و بهداشتی برخوردار هستند .

هدف ما تنها فروش لنز نمی باشد. توجه به کیفیت و راحتی مشتریان مهم ترین و اصلی ترین رسالت مجموعه ما می باشد.به همین دلیل تنها برندهای معتبر و مورد تایید دنیا در این فروشگاه موجود می باشد و از فروش برندهای متفرقه که تنها جنبه اقتصادی دارند اجتناب نموده ایم.

برای خرید مطمئن تر و اطلاع از نمره و سایز چشم خود می توانید از راه های ارتباطی مندرج در سایت با اپتومتریست و مشاوران ما تماس برقرار نمایید.

برای دیدن تمام لنز رنگی و لنز طبی رنگی می توانید با لمس کردن لینک ، رنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید و آن را سفارش دهید.

همچنین افرادی که دارای چشم های ضعیف و نمره دار هستند می توانند با ارسال نسخه و یا انتخاب نمره چشم خود در بخش خرید لنز،  سفارش خود را نهایی نمایند.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- دلیل خشکی چشم، هنگام استفاده از لنزهای چشم

اگر شما هم مانند بسیاری از مردم به طور منظم از لنزهای چشم استفاده می کنند ممکن است خشکی چشم را تجربه کنید، پس بهتر است دلایل این مشکل را درک کرده و بد...ادامه مطلب

- آیا با چشم آستیگمات میشه لنز رنگی زد؟

خیلی از دوستان می پرسن که آیا با چشم آستیگمات امکان استفاده از لنز رنگی هست یا نه ؟ اگر آستیگمات چشم بیشتر از 0.75 باشد نمی توان از لنز آستیگمات اس...ادامه مطلب

- گشادی مردمک چشم ناشی از چه عواملی است؟

اگر در آینه به چشم‌هایتان نگاه کنید، متوجه تنگ و گشاد شدن مردمک چشم‌هایتان می‌شوید. گشادی مردمک چشم واکنشی طبیعی به کم یا زیادشدن نور ا...ادامه مطلب

- انواع بیماری های ژنتیکی چشم

عوامل ژنتیکی نقش مهمی را در بروز بعضی اختلالات بینایی و بیماری های ژنتیکی چشم در مقاطع سنی مختلف ایفا می‌کنند مانند شب کوری، کور ر...ادامه مطلب

- علائم پارگی شبکیه چیست و راه های درمان آن کدامند

جداشدگی شبکیه یکی از بیماریهای جدی چشم است. شبکیه بافتی در پشت چشم است. در این بیماری شبکیه از بافتهایی که آن را حمایت میکنند دور میشود. تغییرات ناگها...ادامه مطلب