سارا نصری 30 فروردین ماه 1399 168

لنزهای تماسی میتوانند باعث سردرد شوند؟

مشکلات بینایی اغلب به دلیل خطای انکسار در بینایی شخص است. این در شرایطی است که نور وارد چشم فرد از طریق قرنیه بیرونی چشم و از طریق لنز می شود، روی شبکیه تمرکز نمی کند بلکه قبل یا بعد از شبکیه همگرا می شود.

استفاده کنندگان ممکن است از لنزهای تماسی برای اصلاح آستیگماتیسم استفاده کنند که به دلیل وجود لنز چشم یا قرنیه ناهموار، وضوح بینایی را مختل می کند. در هنگام تمرکز نور بر روی شبکیه، بیماران می توانند از لنزهای تماسی برای بهبود نزدیک بینی یا دوربینی استفاده کنند.

برخی از بیماران ممکن است از لنزهای bifocal یا multifocal نیز استفاده کنند تا هم نزدیک بینی و دوربینی را اصلاح کنند. گاهی اوقات برخی افراد برای اهداف تزئینی از لنزهای تماسی رنگی، آرایشی نیز استفاده می کنند.

چرا هنگام استفاده از لنزهای تماسی سردرد رخ می دهد؟

خطاهای انکسار می تواند باعث علائم مختلفی از قبیل دید مضاعف، فشار چشم و زوزه زدن شود. این افراد همچنین در صورت استفاده از نسخه اشتباه، می توانند عاملی برای سردرد باشند. یکی دیگر از عواملی که باعث سردرد می شود، پیرچشمی است که هرچه پیرتر می شویم رشد می کند.

زیرا لنز در چشم خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. چشمان ما تمرکز مؤثر بر روی اشیاء مجاور با این بیماری از حدود ۴۰ سالگی و بالاتر، دشوارتر است. ماهیچه های اطراف لنز ضعیف تر شده و سازگاری با تغییرات در تمرکز را دشوارتر می کنند. علائم آن شامل تاری دید در فاصله خواندن، خستگی و سردرد است.

بیمارانی که دچار پیرچشمی می شوند باید به پزشک خود مراجعه کنند تا نسخه جدیدی را برای لنزهای تماسی دریافت کنند تا به بهبود وضعیت کمک کنند. آنها ممکن است این گزینه را داشته باشند که از لنزهای تماسی bifocal (دوکانونی) استفاده کنند که در سطح چشم و در دید نزدیک در سطح پایین تقسیم می شوند.

لنزهای تماسی آستیگمات چطور؟

افرادی که برای جبران آستیگماتیسم لنزهای تماسی توریک استفاده می کنند، نیز ممکن است به دلیل مناسب نبودن دچار سردرد شوند. لنزهای توریک معمولاً از هایدروژل سیلیکون یا مواد قابل نفوذ در گاز ساخته می شوند. آنها دارای یک سطح منحنی هستند که برای جبران خمیدگی یکنواخت چشم طراحی شده است.

استفاده کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که لنزهای توریک در موقعیت خاصی روی چشم قرار می گیرند. لنزهای توریک ممکن است به اندازه عینک های نسخه دار در تنظیم بینایی مؤثر نباشند. لنزهای تماسی می توانند از موقعیتی خارج شوند که بر بینایی تأثیر می گذارند و می توانند منجر به فشار چشم شوند.

بیماری های دیگری که سردرد ایجاد می کنند؟

بیماران ممکن است علائم دیگری مانند سوزش، خراشیدن، احساس گرفتگی در چشم ها و تار شدن در نامیدن چند مورد را داشته باشند. شیوع خشکی چشم در طی سالهای متمادی برای افراد بین ۱۶ تا ۷۵ سال افزایش یافته است. به خصوص این بیماری ها توسط افراد مسن تجربه می شود. استفاده کنندگان از لنزهای تماسی می توانند برای روانکاری چشم و از بین بردن علائم از قطره چشم استفاده کنند.

لنزهای رنگی تجویز شده

همچنین شواهدی وجود دارد که لنزهای تماسی رنگی می توانند به بیمارانی که از میگرن رنج می برند و به نور حساس هستند، کمک کنند. قرار گرفتن در معرض چراغ های فلورسنت می تواند تأثیر منفی بر برخی بیماران داشته باشد.

برخی از رنگ ها وقتی شخص دچار سردرد می شوند می توانند تأثیر مثبتی بر مغز بگذارند بنابراین لنزهای تماسی رنگی می توانند به کاهش علائم کمک کنند.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب