سارا نصری 25 فروردین ماه 1399 475

لنزهای تماسی چگونه ساخته می شوند؟

همه ما شاید برایمان سوال پیش آید، که چگونه و با چه دستگاهی لنزهای تماسی ساخته می شوند. ما میدانیم که لنزهای تماسی از پلاستیک است که برای استفاده ما بسیار نرم و نازک طراحی می شوند تا بتوانیم راحت تر از آنها استفاده کنیم.

در حال حاضر اینجا هستیم که توضیحات مختصری از نحوه ساخت لنزهای تماسی را برای شما شرح دهیم تا اطلاعات کاملی را از ساخت لنزهای تماسی به دست آورید.

قالب تزریق

مقرون به صرفه ترین و محبوب ترین روشی که برای تولید لنزهای تماسی نرم در مقادیر عمده استفاده می شود، قالب تزریق است. این روش بطور گسترده برای محصولات مبتنی بر پلاستیک مانند اسباب بازی ها استفاده می شود. در تولید لنزهای تماسی، ماده لنز تا حدی ذوب می شود.

مواد لنز مایع، سپس در قالب از پیش بریده شده تزریق می شود. هنگامی که مواد لنز خشک شد، مواد به شکل قالب جامد می شوند. لنز جلا داده می شود، سپس برای بررسی استاندارد کیفیت آن، مورد بازرسی قرار می گیرند. این فرآیند خاص فاقد دقت لازم برای ساخت لنزهای سخت و قابل نفوذ در گاز است، از این رو، فقط از لنزهای تماسی نرم استفاده می شود.

دستگاه برش لنز

این دستگاه برای ساخت هر دو لنز سخت و نرم استفاده می شود. با این حال، تنها راه، برای تولید لنزهای با نفوذ گاز سفت و سخت است. برش لنز از تکنیکی استفاده می کند که مواد لنز را بر روی یک چرخش چرخان قرار می دهد (مشابه چرخ سفالگری مینیاتور)، در حالی که یک دستگاه خاموش می شود و مواد لنز اضافی را برای شکل دادن به یک لنز کاملاً برش خورده، دور می کند.

اگرچه این فرایند سطح متقارن و دقت لنز را حفظ می کند، اما در مقایسه با قالب تزریق به درجه پیچیده تری از فناوری، به زمان و منابع نیاز دارد. این بدان معناست که برای اشکال پیچیده تر لنزها و لنزهای تماسی RGP ایده آل است.

روند نهایی

مرحله نهایی پس از برش لنز تماسی، کنترل کیفیت و بسته بندی است. از آنجا که لنزهای تماسی دستگاه پزشکی محسوب می شوند، این بخش از اهمیت قابل توجهی در فرآیند تولید لنزهای تماسی برای ایمنی مصرف کنندگان برخوردار است.

در حین بازرسی کیفیت لنزهای تماسی، لنزها در زیر ذره بین قرار می گیرند تا بی نظمی ها را بررسی کنند. نمودار اندازه گیری سایه، برای اندازه گیری انحنا و قطر لنز استفاده می شود. سایه لنزها روی صفحه، نمایش داده می شود و هرگونه خطایی در شکل لنز در سایه ظاهر می شود.

در نهایت، بسته بندی لنزهای تماسی پس از ساخت آنها

پس از بازرسی از کیفیت و لنزهای تماسی، آنها برای بسته بندی آماده هستند. به طور کلی لنزها به صورت ویال شیشه ای بسته بندی می شوند، یا بسته های تاول زده شده خلاء پلاستیکی و فویل. ویال یا تاول پر خواهد شد با محلول شور، مشابه با اشک انسان. ماده آبگریز لنزهای تماسی محلول نمکی را خیس می کند. به عنوان لنزهای بسته بندی شده و استریل، اکنون آماده سایش است.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب