سارا نصری 20 آبان ماه 1398 158

لنز و محلول در زمستان منجمد می شود؟

لنز و محلول در زمستان منجمد می شود؟

دمای زمستان و زیر صفر مانعی برای استفاده از لنزهای تماسی نیست. با چند نکته می توانید از استفاده آنها در فصل سرما نیز لذت ببرید.

احتمالاً می خواهید بدانید که آیا لنزهای تماسی می توانند در دمای بسیار سرد منجمد شوند؟ خیر آنها نمی توانند. لنزهای تماسی سیلیکون هایدروژل دارای ۳۸٪ هیدراتاسیون است و در چشم شما یخ نخواهند زد. برف و یخبندان به لنزها آسیب نمی رساند و کیفیت آنها را از دست نمی دهد. دمای قرنیه و اشک در حدود ۳۵ درجه سانتیگراد است، بدین معنی که لنز حتی اگر در خارج از ۱۰- درجه سانتیگراد باشد، به اندازه کافی گرم است.

اگر لنزها را در محلول در فریزر قرار دهید، محلول در حدود ۱۵- درجه سانتی گراد یخ می زند. با این حال، محلول یخ زده از لنز، در برابر صدمه محافظت می کند، بنابراین لنزهای تماسی پس از یخ زدایی هیچ تغییری در کیفیت نشان نمی دهند.

بدون محلول، لنزها می توانند یخ بزنند، اما احتمالاً ابتدا خشک می شوند.

ما قطعاً توصیه می کنیم از چنین آزمایشاتی خودداری کنید و اگر تصمیم دارید لنز یخ زده استفاده کنید، باید آن را توسط یک متخصص و با ذره بین بررسی کنید.

در مورد محلول شستشو چطور؟

محلول در دمای ۱۰- درجه سانتیگراد منجمد می شود. مراقب باشید اگر محلول شما هنگام تعطیلات یا هنگام مسافرت یخ زده باشد. می تواند محتویات خود را خراب کرده و کیفیت ضدعفونی کننده آن را کاهش دهد.

چگونه از انجماد آنها جلوگیری کنیم؟

توصیه می کنیم محلول ها را در دمای اتاق نگه دارید، همانطور که معمولاً در کاتالوگ محصول یا بسته بندی اطلاعات مشاهده می شود، سرمازدگی شدید می تواند محلول را تغییر داده یا از بین ببرد و در نتیجه اثرات آن را پایین بیاورد، که می تواند منجر به تمیز نکردن کافی از لنزهای تماسی شما شود.

با این حال، درجه حرارت در حدود ۱۰- درجه سانتیگراد تنها پس از چند ساعت می تواند به محلول آسیب برساند. بنابراین اگر با لنزها و محلول آن سفر می کنید، ولی آنها را هر روز در سفرهای طولانی و سرد قرار نمی دهید، دیگر نیازی به نگرانی نیست.

همچنین باید محفظه نگهداری از لنز را در خاطر داشته باشید.

لنزهای موجود در محلول نباید در معرض دمای شدید قرار گیرند. هنگام مسافرت، به خصوص در کوه توجه کنید.

استفاده از لنزهای تماسی هنگام ایجاد باد شدید در دمای انجماد و یا با تغییر درجه حرارت زیاد، مانند زمانی که در داخل و خارج از مغازه های بیش از حد گرم می شوید، ناخوشایند است. در چنین مواردی، لنزها ممکن است ناراحت کننده باشند و چشمان شما احساس خشکی کند.

قطره های مرطوب کننده چشم در این امر به شما کمک می کند و استفاده از لنزها را دلپذیرتر می کند.

در نهایت، روش های مختلفی برای لذت بردن از زمستان با لنزهای تماسی وجود دارد. اگر مطمئن نیستید و یا نیاز به مشاوره دارید، به پزشک بینایی خود و یا با کارشناسان لنزهای تماسی دیالنز مشورت کنید.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب