سارا نصری 27 شهریور ماه 1398 66

محافظت از چشم های تیزبین

روزهایی که هوا آفتابی و نور خورشید زیاد است، می تواند روح تان را پرواز دهد، اتفاقی که به ندرت در روزهای ملامت بار ابری رخ می دهد. با این حال، چشم های ما ممکن است نسبت به نور روشن آسیب پذیر باشد و بی آنکه متوجه شوید، دچار آسیب شود. البته همه ماجرا به تابستان ختم نمی شود، بیماری ها و اختلال های چشمی زیادی وجود دارد که رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی غلط می تواند آنها را به ما تحمیل کند.

لابد آن وقت باید از این دکتر به آن دکتر برویم. خب بهتر نیست قبل از آنها به فکر پیشگیری باشیم، چشم ها آنقدر حساس اند که باید بیش از همه اندام های دیگرتان مراقب آنها باشید. محافظت از چشم در روزهای آفتابی و پرنور تابستان از جمله موضوعات مهمی است که باید آن را یاد بگیریم. در اینجا به نکات مهمی در ارتباط با همین مسئله می پردازیم.

نکات محافظت از چشم های تیزبین

مراقب آب مروارید باشید.

آب مروارید در واقع نقاط کدر و تیره ای است که به مرور زمان در عدسی چشم ها تشدید پیدا می کند. بیشتر بخش عدسی چشم ما را آب و پروتئین تشکیل می دهد. آب مروارید زمانی رخ می دهد که این پروتئین ها به یکدیگر چسبیده و به شکل توده بر بینایی ما تاثیر گذاشته و اغلب آن را تار می کند.
آب مروارید، بیماری شایعی در افراد مسن بوده و از هر سه فرد بالای ۶۵ سال، یک نفر دچار آن است. عدسی چشم به خاطر آب مروارید حالت تیره پیدا می کند، می توان طی یک عمل یک روزه آن را برداشت. طی این عمل، عدسی چشم ما با یک عدسی مصنوعی تعویض می شود. احتمالا مجبور می شوید برای مدتی روی چشم تان از پدهای مخصوص استفاده کنید و چشم پزشک هم برایتان قطره های مخصوص تجویز خواهد کرد.

AMD شاید در میانسالی سراغتان بیاید

AMD نوعی بیماری است که در آن قدرت بینایی بخش مرکزی چشم مرکزی چشم هایتان را از دست می دهید. این مشکل اغلب برای هر دو چشم و در یک زمان رخ می دهد و معمولا به مرور پیشرفت کرده و بدتر می شود، بنابراین ممکن است در آغاز نتوانید آن را تشخیص دهید. دو نوع AMD وجود دارد.

AMD خشک : این بیماری زمانی آغاز می شود که سلول های موجود در جسم زرد به خاطر رسوب پروتئین چرب یا همان دروسن آسیب ببیند. در این وضعیت قدرت بینایی شما به مرور کمتر می شود. این مشکل معمولا زمانی آغاز می شود که هیچ نوع مشکلی را نمی توانید در ارتباط با قدرت بینایی خود تشخیص دهید. از هر ۱۰ موردی که AMD دارند ۹ موردشان در این دسته بندی قرار میگیرند.

AMD تر: این بیماری زمانی رخ می دهد که رگ های خونی غیر عادی شکل گرفته و به سلول های موجود در جسم زرد آسیب وارد می کند. این جسم زرد در ناحیه ای کوچک در امتداد دیدتان قرار دارد. از طرفی کمک می کند بتوانید جزئیات چیزی را که جلویتان قرار گرفته، مشاهده کنید. این بیماری از ADM خشک، حادتر و جدی تر است.

نور آفتاب را دست کم نگیرید

۱- اگر زمان زیادی را در نور زیاد سپری کنیم و از چشممان محافظت نکنیم، خطر پیشرفت این بیماری ها هم افزایش میابد. با این حال، اینها تنها بیماری هایی نیستند که نور مسبب آنهاست:

۲- سعی کنید از پلک چشم ها و خود چشم ها محافظت کنید. این ناحیه از پوست بسیار حساس و ظریف بوده و به راحتی توسط پرتوهای فرابنفش آسیب می بیند.

۳- وقتی قرنیه زمان زیادی در معرض پرتو فرابنفش قرار می گیرد، این مسئله می تواند منجر به بروز آفتاب زدگی روی بافت های حساس آن شود. این بیماری که آن را به نام التهاب قرنیه به خاطر پرتو فرابنفش می شناسند، می تواند دردناک باشد و منجر به کاهش قدرت بینایی شود.

۴- پرتو فرابنفش از منابع مختلفی ساطع می شود از جمله خورشید، لامپ های خورشیدی، لامپ های هالوژن و بازتاب نور خورشید.

۵-بیماری ای به نام (ناخنک چشم) می تواند روی سفیدی چشم هایتان تاثیر بگذارد که در واقع توموری است که در بخش ملتحمه چشم و اغلب در کنج داخلی چشم شما رشد می کند. در اکثر موارد این مشکل نیازی به درمان ندارد اما اگر مشکلی برایتان پیش آمد حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

حساسیت به نور ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، حتی اگر فرد دچار بیماری شاخصی نباشد که مسبب آن شود. میزان حساسیت برخی از ما نسبت به نور نسبت به دیگران بیشتر است و چشمان ما با بالا رفتن سن به مراتب حساسیت بیشتری به نور پیدا می کند.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب