سارا نصری 20 شهریور ماه 1398 139

مراقبت از لنزهای تماسی با نفوذپذیری گاز

این لنزها اگر چه محبوبیت کمتری نسبت به لنزهای نرم دارد، اما لنزهای تماسی با نفوذپذیری گاز به طور کلی دارای دید واضح تری هستند، به ویژه اگر دارای آستیگماتیسم یا برخی از ناهنجاری های شدیدتری باشید.

این لنزها از مواد سفت و محکم با نفوذپذیری اکسیژن، ساخته شده است و در برابر پروتئین ها مقاوم تر هستند.

دستورالعمل های مربوط به تمیز کردن و تعویض لنز:

سیستم های مراقبت از لنزهای قابل نفوذ در گاز

استفاده از سیستم مراقبت از لنزها که متخصص مراقبت از چشم شما برای لنزهای تماسی با نفوذپذیری گاز توصیه می کند بسیار مهم است.

لنزهای تماسی خود را با آب نشویید

شستشوی لنزهای تماسی با آب در واقع می تواند باعث ناراحتی آنها شود. شیر آب همچنین حاوی میکروارگانیسم هایی است که باعث عفونت چشم می شوند.

سیستم های مراقبت از لنزهای GP مشابه لنزهای نرم هستند که عبارتند از:

۱- استفاده ترکیبی از محلول های تمیز کننده و ضدعفونی کننده و ذخیره سازی جداگانه.

۲- در گذشته، لنزهای GP اغلب پس از تمیز کردن، با آب شیر شسته می شدند. اپتومتریست ها و چشم پزشکان اکنون علیه این عمل توصیه می کنند. زیرا میکروب های موجود در آب می توانند باعث عفونت چشم شوند، از جمله کراتیت.

علاوه بر این، سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA توصیه می کند که هیچ نوع آبی با لنزهای تماسی برخورد نداشته باشد.

۳- لنزهای تماسی قابل نفوذ با گاز را فقط باید با محلول چند منظوره یا نمکی استریل بشویید و هرگز لنزهای GP خود را در آب شیر نشویید و یا آنها را با بزاق مرطوب نکنید.

مراحل تمیز کردن لنزهای GP

برای مراقبت از لنزهای GP خود پس از دوره استفاده، این مراحل را دنبال کنید:

در برخی موارد، متخصص مراقبت از چشم شما ممکن است اضافه کردن یک پاک کننده آنزیمی را توصیه کند.

بسیاری از راه حل های مراقبت که برای لنزهای نرم طراحی شده اند، نمی توانند در لنزهای GP هم استفاده شوند. راه حل ها را عوض نکنید و از محصولی که توسط متخصصین مراقبت چشم شما توصیه شده استفاده کنید.

به عنوان مثال: استفاده از مارک های عمومی یا فروشگاهی می تواند یک مشکل باشد. این راه حل ها ممکن است برای ماده خاص لنزهای GP شما مناسب نباشد و ممکن است باعث قرمزی چشم، سوزش و احتمالا یک عفونت چشم شود.

در پایان، مراقبت صحیح از لنزهای تماسی GP باعث افزایش راحتی و طول عمر لنزهای شما می شود، خطر بروز مشکلات سلامتی چشم را کاهش می دهد و تجربه استفاده لنزهای شما را دلپذیر و بدون نگرانی می کند.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب