سارا نصری 23 دی ماه 1398 214

مقدار آب لنز تماسی یعنی چه؟

مقدار آب لنزهای تماسی دقیقاً به این معناست که، چه مقدار از لنزهای تماسی از آب تشکیل شده است. این رقم همیشه به عنوان درصدی ارائه می شود. امروزه بیشتر لنزهای تماسی از پلاستیک نرم و انعطاف پذیر بوده و از فناوری هایدروژل ساخته می شوند. هایدروژل برای نرم نگه داشتن لنز، مقدار بیشتری آب جذب می کنند. این فناوری برای سلامتی چشم شما بهتر است، زیرا خطرات هیپوکسی را کاهش می دهد.

قدرت جذب مواد هایدروژل همچنین به عنوان مقدار آب شناخته می شود. چگونه می توان از میزان لنزهای تماسی من پی برد؟ معمولاً، می توانید درصد محتوای آب نشان داده شده در بسته بندی لنزهای تماسی خود را پیدا کرده و همچنین اجزای تشکیل دهنده بقیه لنزها را مشاهده کنید که کدام ماده سطح لنزها را تشکیل می دهد.

آیا درصد محتوای آب روی سطح راحتی لنز من تأثیر می گذارد؟

محتوای بالاتر آب به معنای عدسی ضخیم تر بوده که اغلب در چشم قابل لمس است. امروزه لنزهای تماسی با مقدار آب متوسط، که نازک تر و به طور گسترده تر استفاده می شوند، درجه راحتی بیشتری را برای مصرف کنندگان لنز تماسی فراهم می کنند.

طراحی کلی لنزها و صاف بودن لبه های آن نیز نقش مهمی در آسایش چشم دارد. آیا میزان بالای آب در لنزهای تماسی برای خشکی چشم بهتر است؟ میزان آب زیاد برای چشم های خشک بهترین نیست اما با استفاده از لنزهای تماسی که مناسب ابتلا به سندرم خشکی چشم هستند، با محتوای آب کمتر بسیار ایده آل و راحت تر می باشند.

با داشتن آب زیاد در لنزهای تماسی، رطوبت موجود در لنزها، اشک چشم را بیرون می کشد و آنها را مستعد کمبود آب بدن می کند. لنزهای تماسی با میزان آب بالا نیز به دلیل عوامل محیطی روزمره مانند استفاده بیش از حد از صفحه نمایش و تهویه مطبوع، به احتمال زیاد دچار کمبود آب می شوند. لنزهای تماسی هایدروژل سیلیکون برای افرادی که دارای حساسیت بیشتری در چشم هستند، انتخابی رایج است. زیرا امکان عبور اکسیژن از لنزهای سطح هایدروژل معمولی بیشتر می باشد.

اکسیژن رسانی لنزهای دارای هایدروژل سیلیکون

لنزهای تماسی با داشتن فناوری هایدروژل، انتقال اکسیژن بالاتری دارند و این بدان معنی است که چشم ها در طول روز تازه و سالم خواهند ماند. مواد این لنزها در آب جذب و قفل می شوند و چشمان شما را مرطوب می کند تا خشک نشوند. برخی از افراد به نفوذپذیری اکسیژن لنزهای تماسی، به عنوان مقدار DK اشاره می کنند.

لنزهای تماسی با نفوذ گاز معمولاً با توجه به مقدار DK آنها طبقه بندی می شوند. این لنزها حاوی مقدار زیادی آب نیستند. پزشک شما بهترین لنزها را برای چشمان شما تجویز می کند و اگر به خصوص خشکی چشم دارید، به احتمال زیاد به دلیل تطبیق پذیری و راحتی آنها، لنزهایی با میزان آب متوسط تجویز می کند. اگر از خشکی چشم رنج می برید، استفاده از قطره های چربی به شما کمک می کند تا هرگونه ناراحتی چشم شما را برطرف کند.

مقدار آب در لنزهای تماسی چه مقدار باید باشد؟

مقدار آب لنزهای تماسی بسته به نوع لنز متفاوت است. برای کسانی که لنزهای تماسی نرم دارند، میزان آب باید بین ۳۸ تا ۷۵ درصد باشد. لنزهای تماسی نرم معمولاً در سه دسته وجود دارند: لنزهای تماسی با محتوای کم آب حاوی کمتر از ۴۰ درصد، محتوای آب متوسط​حاوی ۵۰ تا ۶۰ درصد و لنزهای تماسی با محتوای زیاد حاوی بیش از ۶۰ درصد می باشد.

محتوای کم آب (حداکثر ۴۵ درصد)، لنزهای تماسی هایدروژل سیلیکون، که برای سایش مداوم در لنزهای تماسی ترکیب شده و تقریباً ۱۰۰٪ نفوذپذیری اکسیژن دارند.

محتوای آب متوسط (حداکثر ۶۰ درصد)، لنزهای تماسی هایدروژل، مناسب برای اکثر کاربران.

محتوای بالای آب (حداکثر ۹۰ درصد)، لنزهای تماسی هایدروژل برای چشم های حساس تر و مناسب برای پیشگیری از سندرم خشکی چشم.

نمودار محتوای آب و انتقال اکسیژن (Dk / t)

منظورت از نمودار چیست؟

نسبت نفوذپذیری لنزهای شما مستقیماً به میزان آب آنها بستگی دارد.

هرچه لنزهای تماسی با آب بیشتر باشند، رسیدن اکسیژن به قرنیه که سطح آن به اکسیژن وابسته است، دشوارتر است. اگر اکسیژن نتواند به قرنیه برسد، عروقی رخ می دهد که غیر قابل برگشت است.

نمودار محتوای آب و انتقال اکسیژن (Dk / t) به روش دیگر

هرچه لنزهای تماسی با آب کمتر باشند، راحتی کمتری دارند. به خصوص در پایان روز، ممکن است احساس کنید چشمان شما خارش و سوزش دارد. لطفاً به خاطر داشته باشید که آب به موقع از بین می رود و در طول روز از لنزهای تماسی شما تبخیر می شود.

در نهایت، بعضی از مصرف کنندگان لنزهای تماسی با لنزهای نازک راحت تر هستند، از طرف دیگر استفاده از لنزهای نرم تر ضخیم و دارای آب زیاد راحت تر استفاده می شود. خوب، کدام یک را دوست دارید انتخاب کنید؟ هر دو گزینه برای ایجاد احساس راحتی در هنگام استفاده، مناسب هستند. طبق گفته ما، شما می توانید هر دو را امتحان کنید تا بدانند کدام یک با چشم شما مطابقت دارد. این اطلاعات در مورد محتوای آب لنزهای تماسی است. امیدوارم اطلاعات فوق برای شما مفید باشد.

 

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب