سارا نصری 08 بهمن ماه 1398 209

موارد جالب برای لنزهای تماسی

آیا می دانید از لنزهای تماسی فقط برای تصحیح دید استفاده نمی شود؟ بسیاری از کاربردهای ویژه لنزهای تماسی وجود دارد، برخی از آنها کاملاً تعجب آور هستند!

۱٫ آرایشی و بهداشتی

اخیراً یک بیمار را دیدم که دچار زخم قرنیه شده و چشم کور نشده است. او از نحوه نگاه چشم به خصوص در عکس ها ناراحت بود، بنابراین تعجب می کرد که آیا کاری می تواند برای بهبود خود انجام دهد! همه ما لنزهای تماسی رنگی آرایشی و زیبایی را مشاهده کرده ایم، اما اگر فقط یک چشم “طبیعی” بخواهید چه می کنید؟ خوب، لنزهای تماسی پروتز جواب می دهند.

من تصمیم گرفتم که بیمارم را با یک لنز تماسی پروتز نرم رنگ شده با یک مردمک سیاه درمان کنم. نتیجه کاملاً چشمگیر است! عکس های قبل و بعد را بررسی کنید.

قبل از لنز پروتز


بعد از لنز پروتز


۲٫ درمانی

لنزهای تماسی معمولاً به عنوان بانداژ یا موانع برای افرادی که از مشکلات مکرر قرنیه رنج می برند، استفاده می شود. لنزهای تماسی از سطح چشم محافظت می كنند و از خراشیدگی، ساییدگی و حتی عفونت های فرصت طلب جلوگیری می كنند.

لنزهای تماسی همچنین می توانند به عنوان ابزاری برای توانبخشی سطح چشم در بیماری سطح چشم، به ویژه خشکی شدید عمل کنند. خشکی چشم یک مشکل بسیار شایع در بین جمعیت گسترده است. خشکی خفیف تا شدید معمولاً با موفقیت در روانکاری قطرات چشم، کمپرس گرم، ماساژ پلک و تغییر در رژیم غذایی درمان می شود.

با این وجود، خشکی شدید چشم با مشکلات سلامتی همراه است و می تواند بسیار ناتوان کننده باشد زیرا علائم کاملاً قابل توجه هستند. در موارد خشکی شدید چشم که اغلب با شرایط خود ایمنی مانند سندرم سوژرن و بیماری گریوز همراه است، لنزهای تماسی با بانداژ می توانند به افزایش راحتی بیمار کمک کند.

۳٫ تحویل دارو

قطره چشم شایعترین روش تحویل داروهای درمانی به چشم است که ۹۰٪ از کل داروهای چشمی را تشکیل می دهد. با این حال، قطره چشم در واقع به میزان قابل توجهی ناکارآمد است زیرا مدت زمان کوتاهی در چشم وجود دارد که محدود کننده میزان جذب داروی چشم است.

از آنجا که دارو از مجاری اشک و به سرعت از چشم تخلیه می شود، می توان داروی ناخواسته را به صورت سیستماتیک جذب کرد. این امر احتمال بروز عوارض جانبی سیستماتیک را افزایش می دهد. داروهای آغشته به لنزهای تماسی به آرامی در چشم آزاد می شوند که میزان جذب بهتر و در نتیجه اثربخشی دارو را نشان می دهد.

این فناوری می تواند در داروهای گلوکوم و همچنین داروهای ضد التهابی و آنتی بیوتیکی کاربرد داشته باشد.

کلام آخر

لنزهای تماسی می توانند در بسیاری از روش های “غیر سنتی” به دلایل زیبایی، درمانی و حتی استفاده از دارو، فقط برای تصحیح بینایی استفاده شوند. اما بسیاری از افراد از لنزهای تماسی رنگی جهت زیبایی علاوه بر درمانی هم استفاده می کنند. لنزهای درمانی همچنین می توانند بیماری های انکساری را هم درمان کنند و دید بسیار واضحی به شما ارائه دهند.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه در چشم قطره بریزیم ؟

طریقه مصرف قطره های چشمی هم مانند تمام داروها هم مهم است و هم بی توجهی در شیوه مصرف، می تواند عواقب ناخوشایند و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. پس لاز...ادامه مطلب

- چگونه در دوران کرونا با خیال راحت لنز چشم بزاریم؟!

همه ما در دوره کرونا به جهت جلوگیری از انتقال ویروس و آلوده شدن مجبور به استفاده از ماسک شده ایم، افرادی که از عینک استفاده میکنند نیز ازین قاعده مستث...ادامه مطلب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب