سارا نصری 08 بهمن ماه 1398 100

موارد جالب برای لنزهای تماسی

آیا می دانید از لنزهای تماسی فقط برای تصحیح دید استفاده نمی شود؟ بسیاری از کاربردهای ویژه لنزهای تماسی وجود دارد، برخی از آنها کاملاً تعجب آور هستند!

۱٫ آرایشی و بهداشتی

اخیراً یک بیمار را دیدم که دچار زخم قرنیه شده و چشم کور نشده است. او از نحوه نگاه چشم به خصوص در عکس ها ناراحت بود، بنابراین تعجب می کرد که آیا کاری می تواند برای بهبود خود انجام دهد! همه ما لنزهای تماسی رنگی آرایشی و زیبایی را مشاهده کرده ایم، اما اگر فقط یک چشم “طبیعی” بخواهید چه می کنید؟ خوب، لنزهای تماسی پروتز جواب می دهند.

من تصمیم گرفتم که بیمارم را با یک لنز تماسی پروتز نرم رنگ شده با یک مردمک سیاه درمان کنم. نتیجه کاملاً چشمگیر است! عکس های قبل و بعد را بررسی کنید.

قبل از لنز پروتز


بعد از لنز پروتز


۲٫ درمانی

لنزهای تماسی معمولاً به عنوان بانداژ یا موانع برای افرادی که از مشکلات مکرر قرنیه رنج می برند، استفاده می شود. لنزهای تماسی از سطح چشم محافظت می كنند و از خراشیدگی، ساییدگی و حتی عفونت های فرصت طلب جلوگیری می كنند.

لنزهای تماسی همچنین می توانند به عنوان ابزاری برای توانبخشی سطح چشم در بیماری سطح چشم، به ویژه خشکی شدید عمل کنند. خشکی چشم یک مشکل بسیار شایع در بین جمعیت گسترده است. خشکی خفیف تا شدید معمولاً با موفقیت در روانکاری قطرات چشم، کمپرس گرم، ماساژ پلک و تغییر در رژیم غذایی درمان می شود.

با این وجود، خشکی شدید چشم با مشکلات سلامتی همراه است و می تواند بسیار ناتوان کننده باشد زیرا علائم کاملاً قابل توجه هستند. در موارد خشکی شدید چشم که اغلب با شرایط خود ایمنی مانند سندرم سوژرن و بیماری گریوز همراه است، لنزهای تماسی با بانداژ می توانند به افزایش راحتی بیمار کمک کند.

۳٫ تحویل دارو

قطره چشم شایعترین روش تحویل داروهای درمانی به چشم است که ۹۰٪ از کل داروهای چشمی را تشکیل می دهد. با این حال، قطره چشم در واقع به میزان قابل توجهی ناکارآمد است زیرا مدت زمان کوتاهی در چشم وجود دارد که محدود کننده میزان جذب داروی چشم است.

از آنجا که دارو از مجاری اشک و به سرعت از چشم تخلیه می شود، می توان داروی ناخواسته را به صورت سیستماتیک جذب کرد. این امر احتمال بروز عوارض جانبی سیستماتیک را افزایش می دهد. داروهای آغشته به لنزهای تماسی به آرامی در چشم آزاد می شوند که میزان جذب بهتر و در نتیجه اثربخشی دارو را نشان می دهد.

این فناوری می تواند در داروهای گلوکوم و همچنین داروهای ضد التهابی و آنتی بیوتیکی کاربرد داشته باشد.

کلام آخر

لنزهای تماسی می توانند در بسیاری از روش های “غیر سنتی” به دلایل زیبایی، درمانی و حتی استفاده از دارو، فقط برای تصحیح بینایی استفاده شوند. اما بسیاری از افراد از لنزهای تماسی رنگی جهت زیبایی علاوه بر درمانی هم استفاده می کنند. لنزهای درمانی همچنین می توانند بیماری های انکساری را هم درمان کنند و دید بسیار واضحی به شما ارائه دهند.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب