مجله الکترونیکی دیالنز 02 شهریور ماه 1400 551

نکات مهم برای خرید عینک کوهنوردی مناسب

گردش و تفریح در طبیعت شاید در نگاه اول به مذاق همگان خوش بیاید و آن را تفریحی سطح پایین و بدون نیاز به هیچ پیش نیاز و تجهیزاتی در نظر بگیرند. اما واقعیت کاملا بر خلاف این است. کوهنوردی و طبیعت گردی درست است که هدف اصلی اش آرامش، پرورش و تقویت ذهن و اراده انسان است، اما در صورتی که با تجهیزات کامل و به شیوه درست انجام نشود، پتانسیل ایجاد خسارت های جانی و مالی بسیار جدی را نیز دارد. "مجله الکترونیکی دیالنز" در این بلاگ تعریف عینک مخصوص کوهنوردی و ویژگیهای یک عینک کوهنوردی مناسب را برای شما به طور کامل شرح می‌دهد.

صعود به قله کوه و تجربه زیبایی و شکوه آن، مستلزم رعایت یک سری اصول است که باعث می‌شود کوهپیمایی و کوهنوردی ایمن‌تر و راحت‌تری داشته باشید و همچنین از شرکت در این برنامه‌ها بی‌نهایت لذت ببرید.

زمانیکه می خواهید برای کوهنوردی و یک صعود هیجان انگیز آماده شوید ، بیشتر ذهن شما به سمت یک جفت بوت بادوام ،کرم های ضدآفتاب با کیفیت و یک کوله پشتی برای نگه داری تجهیزات، معطوف می شود .

اکثرا، همه ی ما، اهمیت یکی از تاثیرگذارترین ابزار کوهنوردی را از یاد می بریم. بله، فرقی نمی کند برای صعود یک روزه و یا چند روزه آماده می شوید، شما به یک عینک کوهنوردی با کیفیت نیاز خواهید داشت.

عینک کوهنوردی از وسایل بسیار مهم در کوهنوردی است. چشم نسبت به اشعه آفتاب بسیار حساس است. شبکیه چشم بدون آنکه احساس کنید در صورت عدم استفاده از عینک، می‌سوزد و باعث ایجاد برف کوری می‌شود.

عدم توجه به خصوصیات عینک و استفاده از عینک‌های آفتابی، می‌تواند تبعاتی از قبیل خیرگی چشم، کاهش وحدت بینایی، کاهش حساسیت به کنتراست و احتمالاً ایجاد کاتاراکت و بیماری سنی شبکیه را به دنبال داشته باشد.

حتی با نگاهی به فیلم‌های ساخته شده در کوهستان هم در خواهیم یافت که شرایط آب و هوا در ارتفاعات، خرید یک عینک مناسب را تا چه اندازه لازم می‌کند.

عینک کوهنوردی چیست

عینک کوهنوردی یک مدل خاص و تخصصی از عینک های آفتابی و عینک های ورزشی است که به شکل های مختلف ، سلامت چشم و بینایی کوهنوردان و ورزشکاران سنگنوردی را تضمین می کند . تفات زیادی بین عینک های آفتابی معمولی و عینک های کوهنوردی وجود دارد که به دلیل استفاده از آن ها در موقعیت های متفاوت است .

در مورد ویژگی های عینک کوهنوردی باید به توانایی آن ها در جلوگیری از باد و نور مستقیم خورشید اشاره کنیم  زمانی که ارتفاع افزایش می یابد ، فشار هوا کم می شود و سرمای محیطی افزایش می یابد . این موضوع باعث می شود که شرایط باد در ارتفاع و کوهستان بیشتر باشد و به همین دلیل پوشانندگی عینک برای چشم ها بسیار مهم است .

انتخاب یک عینک کوهنوردی باکیفیت، یکی از” باید ها” در صعود شماست . در ادامه به ۷ نکته ی کلیدی در انتخاب عینک کوهنوردی مناسب اشاره کرده ایم .

عینک کوهنوردی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

1-عینک کوهنوردی باید فریم و قاب سبکی داشته باشد

بهترین عینک های کوهنوردی، عینک هایی هستند که وزن سبکی دارند . توجه داشته باشید فریم های پلاستیکی به سبب وزن کم، یکی از بهترین انتخاب های پیش روی شما هستند.

هیچ چیزی بدتر از این نیست که در هوایی گرم و طاقت فرسا ، زمانی که انرژی بدن شما به سرعت تخلیه می شود، سنگینی فریم عینک شما نیز تبدیل به یکی ازمشکلات پیش رو شود. پس توجه داشته باشید انتخاب فریم سبک در عینک های کوهنوردی ، تاثیر زیادی در راحتی شما دارد .

2- عینک کوهنوردی باید روی صورت شما راحت باشد

همچنین فریم های پلاستیکی روی صورت شما، بسیار راحت هستند . توجه داشته باشید که راحتی عینک ها روی صورت، یکی از نکات اصلی در خرید می باشد. مطمئنا دلتان نمی خواهد زمانی که در حال لذت بردن از صعود خود هستید، وزن و بدنه ی عینک، تبدیل به یکی از مشکلات شما شود. تصور کنید زمانی که پاهای شما مقداری خسته شده اند، عینک شما نیز روی صورتتان ، شما را آزار می دهد! پس به راحتی آن ها روی صورتتان، دقت کنید .

3- عینک های کوهنوردی باید دوام و میزان مقاومت خوبی داشته باشند.

فریم های پلاستیکی عمر و دوام بیشتری نسبت به دیگر جنس ها در استفاده ی طولانی دارند. اگر برای یک صعود سخت و طولانی آماده می شوید که امکان شکستن و خراب شدن عینک در آن وجود دارد، توجه به جنس و دوام آن یکی از نکات ضروری خرید می باشد.

زمانی که در طبعیت و کوه هستید، شکستن عینک کوهنوردی و در نتیجه، با چشمی نیمه باز زل زدن به خورشید ، یکی از بدترین اتفاقاتی هست که ممکن است گریبان گیر شما شود، پس مطمئن شوید که عینک انتخابی شما دوام خوبی دارد و نسبت به فعالیت شما، مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

4- در خرید عینک کوهنوردی ،لنزهای پلاریزه را انتخاب کنید 

یکی دیگر از نکات مهم در خرید بهترین عینک کوهنوردی ، توجه به لنز آن و خرید لنزهای پلاریزه است . این لنز ها، به خوبی از چشمان شما در برابر خورشید ، برف ، باران و شن و… محفاظت می کنند.

تابش مستقیم نور خورشید می تواند چشم های شما را خسته کند و باعث سردرد شما شود . پس انتخاب لنزهای پلاریزه ( قطبی شده ) یکی از مفیدترین نکات در خرید عینک های کوهنوردی است تا لذت شما را از صعودتان دو چندان کند .

5- در انتخاب عینک کوهنوردی ، سراغ لنزهای ضدخش بروید

 اگر مسیری سخت و دشوار را برای کوهنوردی خود انتخاب کرده اید، سراغ عینک هایی با لنز ضدخش بروید تا از سلامت آن ها تا پایان صعود خود، اطمینان حاصل کنید.

همچنین این لنزها، در برابر ضربه و تکان نیز، مقاومت خوبی دارند . پس اگر می خواهید دنبال عینکی با کیفیت بروید ، The Julbo RACE 2.0 polarized یکی از آنها می باشد . دوام و عمر آن ها نیز مطمئنان از یک هفته صعود شما بیشتر است و حالا حالا ها برای شما کار می کنند!

6- در خرید عینک کوهنوردی ، به شاخص فرابنفش آن دقت کنید

توجه به شاخص و درجه اشعه ماورابنفش عینک ( UV RATING ) ، یکی از نکات ضروری در خرید عینک های کوهنوردی است. لنز های این عینک ها را از ۰ تا ۴ نمره گذاری می کنند. عینک هایی با نمره ی حدودی ۳ تا ۴، بهترین انتخاب برای خرید می باشند . این لنز ها، اشعات بیشتری را دفع می کنند و به خوبی از چشم های شما محافظت می کنند .

7- به انحنای بدنه و شکل صورت خود، دقت کنید.

زمانی که برای خرید عینک کوهنوردی اقدام می کنید، اولین کار، توجه به شکل صورت شما و بدنه ی عینک می باشد . بهترین شکل فریم برای عینک کوهنوردی شما، آن هایی هستند که انحنایی نزدیک به صورت شما دارند و از قوس صورت شما پیروی می کنند . این عینک ها، روی صورت شما بسیار راحت هستند و معمولا از گوشه ها نیز ، از صورت شما محافظت می کنند .

عینک های با فریم کمربندی ( wraparound ) نیز ، از گوشه های صورت، به خوبی در برابر اشعات مضر خورشید محافظت می کنند . این فریم ها راحتی خوبی نیز روی صورت شما دارند و می توانید در تمام مسیر صعود ، آن را روی صورت خود داشته باشید .

عوارض استفاده نکردن از عینک هنگام کوهنوردی

بی‌توجهی به عینک مخصوص کوهنوردی و محافظتی که می تواند از شما به عمل می‌آورد ممکن است تاوان سنگینی داشته باشد. ما تنها به آسیب جدی که به قرنیه چشمانتان وارد می‌شود حرف نمی‌زنیم بلکه از آسیبی که به پوست دور چشمانتان وارد می شود و بیماری‌هایی که ممکن است در گذر زمان عود کند اشاره می کنیم.

تا به حال توجه کرده‌اید چرا افرادی که از اسکی یا ارتفاعات برف و یخ بر می‌گردند؛ گاهی بیشتر از یک فرد در روز تابستانی آفتاب سوختگی دارند؟ در کوهستان و خصوصاً مناطق برفی تابش خورشید بسیار شدید‌تر است و هم چنین انعکاس نور می‌تواند صدمه بیشتری به چشمانتان وارد کند. اشعه‌های UV به غیر از معضلات پوستی، می‌توانند آسیب‌های زیادی به شبکیه چشم بزنند و دیده شده که اشعه‌های فرا‌بنفش ممکن است حتی موجب از دست دادن بینایی فرد شوند. چون وقتی سلول‌های چشم در زمان طولانی در معرض اشعه‌های آفتاب قرار می‌گیرند، به شدت تحریک شده و این مسأله بینایی را به خطر می‌اندازد. نکته قابل توجه بحث این است که این آسیب ماندگار بوده و ترمیم نمی‌شود.

لازم به ذکر است که بدانید افزایش قرار گرفتن در معرض این اشعه‌ها می‌تواند باعث آسیب‌های موقت و دائمی بسیاری از جمله: فوتوکراتیت (برف کوری)، اریتروپسی، آب مروارید، سوختگی قرنیه و معضلات بی‌شمار دیگری شود. به همین دلیل است که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم محافظت از چشم در کوهستان را به شدت جدی بگیرید!

 نتیجه گیری

همانگونه که ذکر شد عینک مخصوص کوهنوردی یکی از لوازم ضروری برای سفرهای کوهنوردی است که دارای خصوصیات شاخصی به لحاظ فرم ، دوام ، لنز و غیره می باشد. بطور خلاصه می توان گفت که یک عینک مناسب بایستی قاب سبک با فرم منحنی داشته باشد تا احساس راحتی و سبکی را روی صورت ایجاد نماید. همچنین لنز عینک باید از انواع ضد خش با شاخص فرابنفش بالا باشد.توجه به این نکات در هنگام خرید یه شما برای انتخاب یک عینک مناسب کمک می کند.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- دلیل خشکی چشم، هنگام استفاده از لنزهای چشم

اگر شما هم مانند بسیاری از مردم به طور منظم از لنزهای چشم استفاده می کنند ممکن است خشکی چشم را تجربه کنید، پس بهتر است دلایل این مشکل را درک کرده و بد...ادامه مطلب

- آیا با چشم آستیگمات میشه لنز رنگی زد؟

خیلی از دوستان می پرسن که آیا با چشم آستیگمات امکان استفاده از لنز رنگی هست یا نه ؟ اگر آستیگمات چشم بیشتر از 0.75 باشد نمی توان از لنز آستیگمات اس...ادامه مطلب

- گشادی مردمک چشم ناشی از چه عواملی است؟

اگر در آینه به چشم‌هایتان نگاه کنید، متوجه تنگ و گشاد شدن مردمک چشم‌هایتان می‌شوید. گشادی مردمک چشم واکنشی طبیعی به کم یا زیادشدن نور ا...ادامه مطلب

- انواع بیماری های ژنتیکی چشم

عوامل ژنتیکی نقش مهمی را در بروز بعضی اختلالات بینایی و بیماری های ژنتیکی چشم در مقاطع سنی مختلف ایفا می‌کنند مانند شب کوری، کور ر...ادامه مطلب

- علائم پارگی شبکیه چیست و راه های درمان آن کدامند

جداشدگی شبکیه یکی از بیماریهای جدی چشم است. شبکیه بافتی در پشت چشم است. در این بیماری شبکیه از بافتهایی که آن را حمایت میکنند دور میشود. تغییرات ناگها...ادامه مطلب