سارا نصری 21 فروردین ماه 1399 203

چاقی بر سلامت چشم تاثیر دارد؟

آگاهی های گسترده ای از کشور درباره خطرات گسترده چاقی بسیار زیاد است، با برنامه های تلویزیونی مانند “بزرگترین بازنده” و ابتکارات بهداشتی مانند “میشل اوباما”. برنامه های درخشان توجه به اهمیت تناسب اندام و تغذیه خوب. با وجود این، علیرغم آگاهی عموم مردم از اثرات چاقی بر فشار خون، سکته مغزی و دیابت، بسیاری از آنها آگاه نیستند که چگونه به سلامت چشم و بینایی آسیب می رساند.

افزایش شواهد نشان می دهد، افرادی که از نظر بالینی چاق هستند، خطر ابتلا به بیماری های جدی چشم را افزایش می دهند. به طور گسترده ای شناخته شده است که گسترش دور کمر افراد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و سرطان قرار می دهد.

اما محققان می گویند ارتباط بین چاقی و زوال بینایی “عامل خطری است که هیچ کس در مورد آن صحبت نمی کند”. پروفسور مایکل بلکین و دکتر ظهور هابوت-ویلنر، از انستیتوی چشم در مرکز پزشکی، همبستگی مداوم و محکمی بین چاقی و ایجاد چهار بیماری عمده چشم که ممکن است باعث کوری شود، یافتند:

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD)

آب مروارید

گلوکوم

رتینوپاتی دیابتی

محققان گفتند كه اگرچه شواهد موجود در آنجا وجود دارد كه ارتباطی بین چاقی و این شرایط را نشان می دهد، اما مطالعه آنها بر خطرات بینایی چاقی تأثیر می گذارد كه می تواند به افراد در ایجاد انگیزه در اضافه كردن آن اضافه وزن كمك كند.

چگونه چاقی به بیماری چشم کمک می کند

شاخص توده بدنی (BMI 25) از اضافه وزن در نظر گرفته می شود و بالای ۳۰ نیز چاق محسوب می شود. BMI بالا به چندین بیماری بهداشتی سیستمیک مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی مرتبط است. تحقیقات اخیر نشان می دهد که اکنون تعداد انگشت شماری از بیماری های چشمی می توانند به آن لیست اضافه شوند.

شرایط جدی چشم مانند رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن در افراد مبتلا به چاقی بیشتر دیده می شود، همچنین سندرم پلک فلاپی، انسداد ورید شبکیه، بیماری های چشمی مربوط به تیروئید و کاهش بینایی مرتبط با سکته مغزی می باشد.

ارتباط بین چاقی و این بیماری های چشمی احتمالاً به دلیل افزایش خطر ابتلا به بیماری شریان محیطی است. این اتفاق می افتد وقتی رگ های خونی ریز خون که اکسیژن به قسمت هایی از بدن شما مانند پاها، کلیه ها و چشم ها وارد می کند به خطر بیفتد.

چشمان شما به ویژه در معرض آسیب در برابر چاقی است زیرا رگهای خونی چشم (به نام شریانی) به راحتی مسدود می شوند، زیرا بسیار نازک و کوچک هستند، به اندازه نازک، به اندازه عرض موهای انسان!

آیا مردم میدانند که چاقی چه عوارضی برای بیماری چشمی دارد؟

اکثر مردم نمی دانند که چاقی ممکن است سرعت ابتلا به آب مروارید را نیز افزایش دهد. آب مروارید هنگامی نتیجه می گیرد که لنز متمرکز در چشم تار شود و نیاز به جراحی داشته باشد. علاوه بر سن، پیشرفت آب مروارید با چاقی، تغذیه نامناسب، نقرس، دیابت و سطح قند خون بالا همراه است، اگرچه علت دقیق آن مشخص نیست.

یک سبک زندگی سالم می تواند خطر ابتلا به بیماری چشمی را کاهش دهد

دانستن در مورد خطر از دست دادن بینایی ممکن است به کسانی که دارای BMI بالا هستند، یک انگیزه اضافی برای لاغری برای شما ایجاد کند. خبر خوب این است که چند تغییر در شیوه زندگی می تواند خطرات ناشی از آن را کاهش دهد.

یک شیوه زندگی فعال و یک رژیم غذایی متعادل و مغذی باعث کاهش چاقی و بهبود سلامت کلی بدن و چشم می شود. با ترکیب مواد مغذی مهم مانند ویتامین های C و E، زاكزانتین، امگا ۳، روی و لوتئین، بدن خود را تقویت كنید، زیرا بسیاری از آنها در سبزیجات با برگ های سبز و نارنجی تیره یافت می شود، همانطور كهنشان داده شده است، از شروع پیشرفت و شدت برخی از بیماری های چشم نیز می كاهد.

ما می توانیم به سالم نگه داشتن چشمان شما کمک کنیم

در حالی که یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم شانس شما برای زندگی طولانی بدون عارضه را افزایش می دهد، آنها به تنهایی برای اطمینان از بینایی طولانی مدت سالم کافی نیستند. معاینات منظم چشم با پزشک می تواند به جلوگیری از تشخیص بیماری چشمی کمک کند و بینایی را شفاف و راحت نگه می دارد.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب