سارا نصری 10 آبان ماه 1398 99

چطور دیابت، چشم را از درون می خورد؟

آنچه واقعیت دارد این است که دیابت می تواند خطر ابتلا به مشکلات چشم را افزایش دهد. بالا بودن قند خون به اعصاب و عروق خونی بدن آسیب می زند و وقتی این آسیب در رگ های خونی چشم باشد می تواند منجر به از دست دادن بینایی یا نابینایی شود. آنچه اهمیت دارد این است که افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر هستند و باید آزمایش های معمول چشم را انجام دهند.

رتینوپاتی دیابتی

نور از شبکیه چشم وارد چشم شما شده و درباره آنچه دیده اید پیامی را به مغز مخابره می کند. وقتی گلوکز افزایش می یابد، رگ های خونی درون شبکیه آسیب می بینند که به آن رتینوپاتی دیابتی می گویند. ابتدا ممکن است شما هیچ تغییری احساس نکنید، اما با گذشت زمان این دیواره رگ های خونی ممکن است پاره شده و ایجاد مشکل کند. برای فردی که دچار دیابت پیشرفته است این رگ های خونی شکننده در سراسر شبکیه رشد می کند و این می تواند منجر به مشکلات شدید بینایی و حتی نابینایی شود.

گلوکوم و آب مروارید

در حالی که هر فرد بالای ۴۹ سال در معرض افزایش خطر ابتلا به گلوکوم قرار دارد، افراد دیابتی ۴۰ درصد بیشتر احتمال ابتلا دارند. این احتمال با افزایش مدت ابتلا نسبت مستقیم دارد. گلوکوم ممکن است علائمی مانند هاله روشن یا حلقه های رنگی اطراف نور داشته باشد اما معمولا بی علامت است. اگر این بیماری درمان نشود می تواند باعث افزایش فشار چشم شود که به عصب بینایی صدمه می زند و منجر به از دست دادن بینایی می شود. گلوکوم با قطره هایی که فشار چشم را کم می کند یا لیزر قابل درمان است.

علائم و نشانه های آسیب دیدگی کدامند؟

دیابت می تواند به طریق مختلف به چشم اثر بگذارد. هنگامی که قند خون شما بالاست یا زمانی که انسولین درمانی می کنید ممکن است تاری دید یا سایر مشکلات بینایی را تجربه کنید. اما حتی زمانی که هیچ تغییری احساس نمی کنید، چشمان شما می تواند آسیب ببیند، بنابراین نباید منتظر علائم باشید تا اقدام به چک کردن بینایی تان کنید.

درمان با جراحی لیزر

رتینوپاتی در معاینه چشم قابل تشخیص است. نوع خاصی از آنژیوگرام با استفاده از رنگ برای پیدا کردن نشت خون از عروق استفاده می شود. رتینوپاتی در مراحل اولیه اغلب به کمک جراحی لیزر درمان می شود. این روش می تواند مانع از بین رفتن بینایی شود. همراه با مراقبت های بعدی جراحی احتمال نابینایی را تا ۹۰ درصد کاهش می دهد.

آب مروارید و دیابت

اگر مبتلا به دیابت باشید ۶۰ درصد بیشتر احتمال ابتلا به آب مروارید را دارید. کنترل ضعیف قند خون می تواند این وضعیت را سرعت ببخشد. با آب مروارید لنز چشم حالت ابری پیدا کرده که جلوی نور را می گیرد و همه چیز را مبهم و تار می کند. جراحی آب مروارید می تواند به دید بهتر کمک کند. گاهی اوقات رتینوپاتی دیابتی بعد از جراحی آب مروارید وخیم تر می شود.

داروهای قند خون تاثیری بر حافظه ندارند

داروهایی که در درمان دیابت استفاده می شوند، داروهای کم خطری هستند به خصوص متفورمین که افت قند خون با آن بسیار کم دیده می شود. اما اگر بیماری مکرر دچار حملات هایپوگلاسیمی (افت قند خون شدید) شود و به مدت طولانی این حملات طول بکشد، این افت قند خون از اندازه طبیعی می تواند اثرات منفی بر مغز و از جمله حافظه داشته باشد. در صورتی که قند خون بیمار قابل کنترل باشد این حالت ایجاد نمی شود. در واقع این دارو نیست که بر مغز تاثیر می گذارد بلکه نوسانات قند خون و افت آن است که تاثیرات منفی بر عملکرد مغز دارد.

البته این نکته را باید مدنظر داشت که مصرف داروهای دیابتی از جمله متفورمین احتیاط های بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال این دارو را نمی توان در افرادی که کاهش عملکرد کلیوی، کبدی، قلبی و تنگی نفس دارند، استفاده کرد. بیمارانی که آنژیوگرافی دارند، باید مصرف این دارو را قطع کنند و ۴۸ ساعت بعد از انجام آنژیو نیز از مصرف دارو خودداری کنند. بنابراین متفورمین و دیگر داروهای درمان قند خون باید با نظر پزشک و با تمهیدات خاصی شروع، اضافه یا قطع شود. اگر بیماری دچار عارضه کلیوی، کبدی یا قلبی شده باشد انسولین از داروهای خوراکی بهتر است. در این نوع درمان افت قند خون کوتاه مدت خواهد بود.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب