سارا نصری 13 شهریور ماه 1398 860

چگونگی محافظت چشم در برابر گوشی

چشم و گوشی های هوشمند؟ سوالات زیادی در پی خواهند داشت مخصوصا با همه گیر شدن گوشی های هوشمند. چشم به عنوان یکی از آسیب پذیرترین اعضای بدن در مقابل صفحه نمایش های گوشی های هوشمند و گجت ها، مدام در معرض آسیب است اما همیشه راه چاره و البته راه درستی برای استفاده صحیح از گوشی های هوشمند وجود دارد.

امروز در اینجا با یکدیگر راهکارهای محافظت از چشم در مقابل گوشی و گجت ها و همچنین روش های صحیح استفاده از گوشی هوشمند در شرایط مختلف با شما هستیم که همگی می تواند به هر چه بهتر شدن شرایط و جلوگیری از آسیب رساندن به چشمان شما به کمک شما بیایند.

آسیب های چشمی و گوشی های هوشمند داستان بلندی دارند. اجازه دهید با شما بی پرده و صریح صحبت کنیم. بر اساس گفته و نوشته متخصصان و کارشناسان گوشی های هوشمند یک خطر جدی برای چشمان شما به حساب می آیند و این موضوع زمانی جدی تر می شود و می تواند باعث آسیب به بینایی شما شود که به صورت نا صحیح هم از آن استفاده کنید.

اگر شما هم یکی از آن افرادی هستید که روزانه بیش از ۱۵۰ بار به گوشی هوشمند خود خیره می شوید، باید بدانید که چشمان و بینایی شما از جمله اولین و مهمترین تاوان این اعتیاد به گوشی ها هستند. خیره شدن به گوشی، تبلت، نوت بوک و… برای مدت زمانی طولانی باعث خستگی، خشک شدن چشم، خارش و حتی تاری دید می شوند. که گاها به سردرد می انجامد.

در ادامه ۷ نکته که به کمک چشمان شما در مقابل گوشی های هوشمند می آیند میرسیم که با یکدیگر این نکات را که کارشناسان به کاربران گجت ها و گوشی های هوشمند پیشنهاد کرده اند را مرور و بررسی کنیم.

۱- مرتب پلک بزنید

پلک زدن به صورت مرتب و گاهی در فواصل چند ثانیه ای باعث جلوگیری از خشک شدن چشم ها و عواقب خطرناک بعد از خشک شدن چشم می شوند. پس با پلک زدن های مرتب، چشمان خود را مدام مرطوب نگه دارید. اما جلوگیری از خشک شدن چشم ها تنها ویژگی پلک زدن نیست، این حرکت باعث فوکوس های مرتب چشم و کمک به بینایی برای تمرکز بر روی یک مطلب می شود.

نگاه های طولانی بدون پلک زدن، به راحتی باعث خشک شدن چشم ها می شود که حال بنا بر توصیه کارشناسان حداقل هر ۱۵ دقیقه شما باید ۱۰ بار پلک بزنید تا از این موارد مصون باشید.

۲- نورهای خیره کننده را کاهش دهید

اخیرا با پیشرفت تکنولوژی صفحه نمایش ها و همچنین محافظ های صفحه نمایش همچون Corning gorilla glass یا دیگر تجهیزاتی که برای کاهش آسیب ها، استفاده می شوند که همگی آنها سعی در کاهش این نورهای خیره کننده دارند. ولی بسیاری هنوز از این امکانات استفاده نمی کنند و حتی با وجود استفاده از این تجهیزات این نورهای خیره کننده کاملا از بین نمی روند پس چشمان شما مدام هنگام تماشای صفحه نمایش با انعکاس و خود این نورها در تماس است.

پیشنهاد ما ابتدا استفاده از تجهیزات کاهش دهنده نورهای خیره کننده و منعکس شده یا محافظ های صفحه نمایش Anti-glare یا Anti-reflective است که هزینه های بسیار پایینی هم به همراه دارند و سپس کاهش مدت زمان تماشای مداوم اسکرین ها است.

۳- به چشمان خود استراحت دهید

به نظر غیر ممکن می رسد ولی چشمان شما از شما تشکر خواهند کرد. قانونی برای مدت زمان های خیره شدن به صفحه نمایش وجود دارد که با نام قانون ۲۰-۲۰-۲۰ شناخته می شود.

بر اساس این قانون بعد از هر ۲۰ دقیقه کار با چشمان خود تنها ۲۰ ثانیه به آنها استراحت دهید و از فاصله حداقل ۲۰ فوت و تا ۶ متر و این روال را تکرار کنید. بدین ترتیب در فواصل مشخص عضله های چشم شما استراحت لازم و کافی را برای ادامه کار خواهند داشت و فشار از روی آنها برداشته خواهد شد.

۴- روشنایی صفحه نمایش را تنظیم کنید

روشنایی بیش از حد یا بسیار کم در صفحه نمایش شما می تواند باعث اختلال در فوکوس کردن چشمان شما شود. برای تنظیم کردن این مورد، کار بسیار راحتی پیش رو دارید و تنها کافیست به تنظیمات گوشی یا لپتاپ یا تبلت خود رفته و سپس روشنایی را متناسب با نور محیط تنظیم کنید.

اگر از گوشی های هوشمند استفاده می کنید گزینه خودکار برای تطبیق نور محیط و روشنایی گوشی وجود دارد که باید آن را فعال کنید.

۵- تنظیم کردن سایز فونت گوشی و گجت

تنظیم کردن سایز و کانترست به راحتی فشار را از روی چشمان شما برمیدارد. این کار باعث راحت تر شدن خواندن و مطالعه و چک کردن گزینه های مختلف می شود که باز هم می بایست به تنظیمات گوشی خود مراجعه کنید.

۶- صفحه نمایش را تنظیم کنید

شاید تا به حال از این موضوع اطلاع نداشته اید اما شما حال باید بدانید که تمیز کردن و تمیز نگه داشتن صفحه نمایش در نهایت به دید هرچه بهتر چشمان شما می انجامند و کارشناسان دریافته اند که صفحه نمایش های کثیف و تمیز نشده به راحتی به کار هرچه بیشتر چشمان شما می انجامند.

۷- گوشی خود را با فاصله نگه دارید

نگران نباشید، قرار نیست گوشی را از شما جدا کنیم. بسیار از کاربران گوشی های هوشمند تمایل دارند تا گوشی خود را در فاصله های نزدیک به چشمان خود نگه دارند تا با جزئیات بیشتری موضوعی را بخوانند و یا ببینند که اصلا عادت خوبی نیست.

بهترین فاصله ها همانطور که گفته شد حدود ۱۶ تا ۱۸ اینچ که چیزی حدود ۴۰ سانتی متری است. شاید در ابتدا نشدنی و خنده دار به نظر بیاید ولی با چند بار تلاش به راحتی به آن عادت خواهید کرد.

خوشبختانه با انجام یک سری نکات و در نظر گرفتن آنها تا حدود بسیار بالایی می توانید این آسیب های بینایی رایج شده را کاهش دهید.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- چگونه متوجه ضعیفی چشم کودک شویم؟

بینایی بهینه برای فرایند یادگیری کودکان ضرورری است ولی بسیاری از والدین نمی دانند که ضعف بینایی چه علائمی را در کودکان ایجاد می کند. بنابراین مهم است ...ادامه مطلب

- لنز وایت پوپیل

لنز های وایت پوپیل برای ایجاد ظاهری طبیعی در چشمان استفاده می شود. این نوع از لنز های تماسی می توانند کدورت عنبیه و حالت غیر عادی آن را پوشش دهند و جل...ادامه مطلب

- باید موقع خرید لنز ارزان قیمت مراقب باشید!

همه ما دوست داریم تا جایی که می توانیم در زندگی پس انداز کنیم و همواره به دنبال خرید اجناس ارزان و خوب هستیم. اما جنس ارزان، همیشه بهترین نیست و لنز ه...ادامه مطلب

- نشانه های ضعیف شدن چشم

چشم های شما از مهمترین اندام های حسی بدن تان است که علاوه بر ایجاد حس بینایی به بهبود تمرکز مغز کمک می کند. امروزه ضعف بینایی یک مشکل رایج است و به دل...ادامه مطلب

- سن ثابت شدن نمره چشم و راه های ثابت نگهداشتن آن

نمره چشم به توانایی دیدن جزئیات کوچک اشاره دارد. این نمره به صورت یک عدد کسری نشان داده می شود و برای تعیین نسخه عینک شما کارایی دارد. سن ثابت شدن نمر...ادامه مطلب