سارا نصری 16 فروردین ماه 1399 153

یوگا و سلامت چشم

فواید سلامتی یوگا به خوبی تثبیت شده است. اما، بسیاری از مردم درباره فواید یوگا برای سلامتی چشم اطلاعات کمتری دارند. در بین حالت های استاندارد که باعث تقویت سلامتی چشم و حرکات تخصصی به خصوص برای چشم شما می شود، یوگا می تواند به شما در کاهش فشار چشم کمک کند تا از بینایی بهتر و راحتی چشم بهره مند شوید.

یوگا چشم چیست؟

یوگا چشم به تمرین های خاص اشاره دارد که تمام عضلات چشمی و حرکات چشم را پشتیبانی می کند. این تمرینات به بهبود انعطاف پذیری در این عضلات کمک می کند و به شما در بهتر تمرکز کردن، کمک می کند.

تمرینات معمول یوگا چشم شامل موارد زیر است:

عمدا و بارها و بارها به بالا و پایین نگاه می کنیم، سپس چپ و راست

به مدت چند ثانیه چشم خود را ببندید تا رطوبت موجود در چشم های شما افزایش یابد

کف دست خود را گرم کنید و سپس آنها را روی چشمان بسته خود قرار دهید

انتخاب یک شی و بدون چشمک زدن به آن خیره شده است. در طول این تمرین، چشم خود را متمرکز کنید

این تمرینات در صبح، چند بار در طول روز و قبل از خواب شب انجام می شود. از آنجا که آنها فقط چشم را درگیر می کنند، می توانند در هر کجا که هستید وقتی که زمان برای آنها دارید انجام شود. در صورت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا در میز کار خود، هر زمان که نیاز به استراحت دارید، این تمرینات را قبل از خوابیدن، در مسافرت صبح خود انجام دهید.

مزایای یوگا برای چشم ها

حدود ۷۰ درصد از بزرگسالان در یک زمان یا در دیگری از فشار چشم رنج می برند. در بیشتر موارد، علت فشار چشم دیجیتالی صفحه نمایش روشنگر رایانه های ما است، زیرا بسیاری از افراد شغل هایی دارند که نیاز به خیره شدن به صفحه برای ساعت های زیادی در روز دارند.

یک مطالعه شامل کارمندان اداری در هندوستان نشان داد که یوگا روزانه می تواند به طور چشمگیری بر روی تار شدن چشم ها، درد و خشکی که مکرر کاربران کامپیوتر تجربه می کنند، کاهش یابد. در این مطالعه، نیمی از شرکت کنندگان برای یک ساعت در روز، پنج روز در هفته یوگا انجام می دادند، در حالی که نیمی دیگر روال عادی خود را دنبال می کردند.

برنامه یوگا شامل ۱۵ دقیقه آساناهای یوگا (بهمراه)، ۱۰ دقیقه تنفس یوگا تنظیم شده، ۱۰ دقیقه تمرین مفاصل، ۱۰ دقیقه تمرینات یوگا چشم و ۱۵ دقیقه آرامش هدایت شده است.

گروه یوگا بعد از گذشت چند هفته از انجام یوگا، فشار چشم بسیار کمتری را تجربه کردند. گروه کنترل در حقیقت فشار بیشتری نسبت به آنچه در ابتدای مطالعه تجربه کرده بودند، گزارش کردند.

همه موقعیت های یوگا برای همه نیست

در حالی که یوگا فواید سلامتی زیادی دارد، برخی از موارد یوگا می تواند مشکلاتی را برای افرادی که مبتلا به گلوکوم هستند ایجاد کند. تعدادی از موقعیت های معکوس نشان داده شده است که فشار داخل چشم را افزایش می دهد.

در یک مطالعه مشاهده ای که شامل ۱۰ نفر مبتلا به گلوکوم بود، فشار خون در داخل چشم در عرض یک دقیقه پس از فرض هر فرد افزایش یافته است. بعد از دو دقیقه نشستن دوباره به حالت عادی برگشت. فشار طولانی مدت درونی چشم می تواند باعث آسیب عصبی شود.

موقعیت های یوگا معکوس که می توانند خسارت وارد کنند شامل موارد زیر است:

سر رو به پایین

شخم زدن

خم استاندارد رو به جلو قرار می گیرد

منافذی که به پایه های اصلی یا قرار دادن پاهای شما به دیوار احتیاج داشته باشد

از مربی یوگا در مورد نكات اصلاح شده سؤال كنید كه می تواند در جلوگیری از وارونگی به شما كمك كند.

سلامت چشم را با یوگا بهبود بخشید

هر روز تمرینات یوگا از جمله حرکات یوگا را به روال خود اضافه کنید. یوگا چشم را می توان در میز کار و آساناهای خود انجام داد. با صرف کمی از وقت روزانه برای یوگا و آرامش، می توانید میزان ناراحتی چشم، تاری دید و سایر علائم کرنش چشم را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب