سارا نصری 09 شهریور ماه 1398 109

۱۰ افسانه غافلگیرکننده لنزهای تماسی

اگر به شما گفته شده است که نمی توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید، وقت آن است که مجدد سوال کنید چگونه می توانیم از لنز های تماسی استفاده کنیم؟! زیرا ممکن است شما بهترین کاندید برای استفاده از لنزهای تماسی از آن چه که تصور می کنید باشید.

۱- من می توانم از لنزهای تماسی استفاده کنم؟

بله! شما می توانید! با پیشرفت تکنولوژی در لنزهای تماسی در سال های اخیر، تقریبا کلیه افراد می توانند از لنزهای تماسی استفاده کنند. به عنوان مثال، بسیاری از لنزهای دو کانونی برای مبتلایان به پیرچشمی وجود دارد. همچنین لنزهای تماسی نرم، سفت و سخت که مخصوص بیماری آستیگمات و لنزهای تماسی اختصاصی که حتی پیشرفته ترین بیماری ها را درمان می کنند.

۲- لنز تماسی امکان دارد به پشت چشم من حرکت کند؟

خیر! قسمت نازکی به نام ملتحمه، سفیدی چشم را می پوشاند و به قسمت داخلی پلکهای شما متصل می شود و باعث جلوگیری از هر گونه جسم خارجی به درون چشم شما می شود.

۳- لنزهای تماسی، ناراحت کننده هستند؟

خیر! پس از یک دوره استفاده مداوم، اکثر افراد حتی متوجه نمیشوند که از لنز تماسی استفاده می کنید. برای افرادی که ناراحتی در لنز تماسی را تجربه می کنند، پس از مشخص شدن علت، چندین داروی درمان ناراحتی در دسترس می باشد.

۴- لنزهای تماسی می توانند دائما به چشم من بچسبند؟

در حالی که درست است که یک لنز تماسی در صورت خشک شدن می تواند به سطح چشم شما بچسبد، برای از بین بردن این چسبندگی میتوانید از قطره استریل چشمی یا محلول لنز تماسی چند منظوره استفاده کنید تا مجددا لنز حرکت کند.

۵- مراقبت از لنزهای تماسی سخت است؟

خیر! برای مراقبت از لنز چشم، فقط کافی است لنزهای تماسی را با محلول مخصوص لنز شستشو و ضد عفونی کنید و این کار بسیار آسان و راحت است. همچنین می توانید از لنزهای یکبار مصرف روزانه استفاده کنید. زیرا این لنزها را پس از هربار استفاده می توانید به بیرون بیندازید.

۶- استفاده از لنزهای تماسی باعث بیماری چشمی می شود؟

درست است که سایش لنزهای تماسی می تواند خطر ابتلا به برخی مشکلات چشم را افزایش دهد، اما اگر دستورالعمل پزشک چشم خود را در مورد نحوه مراقبت از لنزهای خود، مدت زمان استفاده از آنها و اینکه چند بار باید آنها را جایگزین کنید، جدی بگیرید، استفاده از لنزهای تماسی بسیار بی خطر است.

۷- من هرگز نمی توانم لنزهای تماسی در چشم خود قرار دهم

مطمئنا ممکن است، در ابتدا کار سختی به نظر برسد، اما متخصص مراقبت از چشم شما اطمینان خواهد داد که قبل از استفاده، نحوه قرار دادن لنز و خارج نمودن آن را یاد بگیرید. اکثر افراد در رسیدگی به لنزهای تماسی خیلی سریع تر از آنچه که تصور می کنند، مهارت پیدا می کنند.

۸- لنزها می توانند از چشم من خارج شوند؟

سالها پیش، لنزهای تماسی سخت به سبک قدیمی ممکن بود در حین ورزش یا سایر فعالیت ها از چشم خارج شود، اما لنزهای امروزی، از تماس با نفوذ پذیری اکسیژن سفت و سخت، داخل چشم باقی می مانند، بنابراین برای لنزهای تماسی بسیار نادر است که به طور غیر منتظره از چشم فرد خارج شود.

۹- لنزهای تماسی بسیار گران قیمت است!

خیر! لنزهای تماسی گاهی اوقات می توانند نسبت به یک جفت عینک، ارزان قیمت باشند. حتی لنزهای یکبار مصرف روزانه، زمانی گران ترین لنز به شمار می آمدند، اما در حال حاضر جزو پر طرفدارترین لنزهای تماسی محسوب می شوند.

۱۰- من برای استفاده از لنزهای تماسی خیلی پیر هستم!

چه کسی می گوید؟! با آمدن لنزهای تماسی چند کانونی و لنزهای تماسی جدید برای خشکی چشم، افزایش سن دیگر مانعی برای استفاده از لنزهای تماسی موفقیت آمیز نخواهد بود. از پزشک چشم خود بخواهید که آیا شما کاندیدای خوبی برای لنزهای تماسی هستید، جواب ممکن است شما را غافلگیر کند.

در پایان مکالمه می خواهم به شما بگویم، استفاده از لنزهای تماسی برای تمامی افراد امکان پذیر است اما در نظر داشته باشید که در هنگام استفاده از لنزهای تماسی نکات بهداشتی و اصول نگهداری از لنز را حتما رعایت کنید تا در مواقع استفاده از لنز احساس خوبی داشته باشید و از لنزهای داخل چشمتان بی نهایت لذت ببرید.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- اختلال های چشمی که ممکنست خطرناک باشد!

اختلال چشم عموما نشانه ای از بیماری های خطرناک دیگر است. در این مقاله با ۱۰ اختلال چشم آشنا خواهید شد که هر یک بر بیماری خطرناکی دلالت دارد. شاید ا...ادامه مطلب

- خشکی چشم ، علل و درمان آن

خشکی چشم چیست؟ خشکی چشم یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است . این بیماری ناشی از تغییر در کیفیت و یا کمیت اشک چشم م...ادامه مطلب

- چگونه بینایی چشم را به طور طبیعی تقویت کنیم؟

چشم حساس ترین عضو بدن است و در عین حساسیت زیاد در معرض تهدیدات محیطی فراوانی است . این در حالی است که بیش از 70 درصد اطلاعات زندگی ما از طریق چشم دریا...ادامه مطلب

- شخصیت شناسی بر اساس رنگ چشم

معمولا انسان ها برای بدست آوردن شناخت بیشتر از دوستان و اطرافیان خود و یا شناخت سطحی از کسانی که برای اولین بار با آن ها رو برو می شوند ، به گزینه های...ادامه مطلب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب