مجله الکترونیکی دیالنز 15 مرداد ماه 1400 5

۱۰ حقیقت جالب و شنیدنی در مورد لنز چشمی!

لنز چشمی توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای درمان عیوب انکساری چشم و یا زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاری که این قطعه کوچک پلاستیکی انجام می‌دهد برای بسیاری از افراد در حد معجزه است و زندگی آن‌ها را به کلی دگرگون می‌کند. اگر دوست دارید در مورد لنز‌های چشمی بیشتر بدانید،با "مجله الکترونیکی دیالنز" همراه شوید.

۱. اولین لنز تماسی توسط لئوناردو داوینچی در سال ۱۵۰۸ طراحی شد! البته، ایده او برای پوشاندن چشم با یک نیم کره شیشه‌ای پر از آب کاملاً غیر عملی بود. در سال ۱۶۳۶، رنه دکارت، فیلسوف فرانسوی با طرح دوباره این ایده، یک تیوب شیشه‌ای را برای قرار دادن مستقیم روی قرنیه پیشنهاد کرد. اما از آنجا که چنین چیزی مانع از چشمک زدن می‌شد، هرگز به مرحله تولید نرسید! در نهایت، تولید اولین لنز تماسی (ساخته شده از شیشه دمیده) که توسط آدولف فیک، چشم پزشک آلمانی ساخته شد، در سال ۱۸۸۸ اتفاق افتاد.

۲. اولین لنز تماسی قرنیه‌ای که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، در سال ۱۹۴۹ تولید شد.

۳. حدود ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان از لنز‌های چشمی استفاده می‌کنند و لنز‌های نرم طرفداران بیشتری دارند.

۴- دو سوم استفاده کنندگان لنز‌های چشمی زن هستند و میانگین سنی افراد دارای لنز در سراسر دنیا ۳۱ سال است.

۵- بنا به آمار‌های ارائه شده از سوی کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، ۴۰ تا ۹۰ درصد از تمام افرادی که لنز چشمی دارند، از دستورالعمل‌های ارائه شده توسط بینایی‌سنج خود پیروی نمی‌کنند!

۶. لنز‌های چشمی ایمنی بسیار بالایی دارند و از هر ۵۰۰ نفر تنها ۱ نفر به عفونت جدی چشم مبتلا می‌شود!

۷. لنز‌های چشمی به هیچ وجه نمی‌توانند به پشت کره چشم رفته و در آنجا گیر کنند. در واقع، ساختار چشم انسان چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.

۸- اعتماد به نفس افرادی که از لنز چشمی استفاده می‌کنند، بیشتر از کسانی است که برای اصلاح بینایی از عینک استفاده می‌کنند. این موضوع به خصوص در مورد نوجوانان مصداق بیشتری دارد.

۹. لنز‌های تماسی انواع مختلفی دارند؛ از لنز‌های روزانه گرفته تا لنز‌های سخت، لنز‌های نرم و لنز‌های رنگی.

۱۰. لنز‌های چشمی جدید به شکلی طراحی می‌شوند که به هیچ وجه امکان افتادن آن‌ها از چشم و گم شدن‌شان وجود ندارد. افتادن لنز از چشم یکی از دلایلی بود که در ایام گذشته باعث می‌شد مردم کمتر به سراغ آن بروند، اما این روز‌ها با مدرن شدن طراحی لنزها، حتی افراد پرتحرک و ورزشکار‌ها هم می‌توانند از این وسیله به راحتی و با اطمینان خاطر استفاده کنند.

استفاده از لنز چشم و مراقبت از آنها:

مراقبت از لنزهای تماسی - تمیز کردن، ضد عفونی کردن و نگهداری آن ها - بسیار آسان تر از آن چیزی است که قبلاً بود.چند سال پیش، شما به چند بطری محصولات پاک کننده و شاید قرص های حاوی آنزیم برای مراقبت مناسب نیاز داشتید.

امروزه بسیاری از مردم می توانند از محلول های "چندمنظوره" استفاده کنند - به این معنی که یک محصول هم تمیز کننده است و هم ضد عفونی کننده ، و برای نگهداری مورد استفاده قرار می گیرد.

افرادی که نسبت به مواد نگهدارنده حساس هستند ممکن است به موادی که نگهدارنده ندارند پاسخ خوبی بدهند، مانند آنهایی که حاوی آب اکسیژنه می باشند.این یک کار عالی برای تمیز کردن لنزهای تماسی است. 

 

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- 10 توصیه برای آرایش کردن با داشتن لنز چشم

اگر شما جزو افرادی هستید که روزانه از لنز های طبی یا رنگی استفاده میکنید و در عین حال عاشق آرایش کردن نیز هستید ، آیا می دانید چه اصولی را باید رعایت ...ادامه مطلب

- معرفی بیماری چشم صورتی (ورم ملتحمه) و راه های درمان آن

آیا با بیماری چشم صورتی آشنایی دارید؟ ورم ملتحمه چشم یکی از رایج‌ترین بیماری‌های چشمی است. این بیماری در اثر احتقان عروق خونی موجود در چشم ا...ادامه مطلب

- معرفی خوراکی ها و راه های مفید برای سلامت چشم

بینایی احتمالاً مهم‌ترین حس از حواس پنجگانه است. سلامت چشم رابطه تنگاتنگی با سلامت عمومی بدن دارد، در این میان چند ماده مغذی برای حفظ سلامت چشم ب...ادامه مطلب

- کدوم قطره اویزور رو بگیریم؟ آبی یا سبز!

همانطور که میدانید چشم انسان یکی از حساس ترین نقاط بدن است که نیاز به مراقبت بیشتری دارد و حساسیت بیشتری را باید نسبت به آن داشته باشید تا در سلامت آن...ادامه مطلب

- آلرژی یا حساسیت چشمی و روش های درمان آن

احساسی بدی است وقتی که حس کنیم انگار چیزی داخل چشم‌هایمان رفته است ولی در حقیقت چیزی آنجا نیست. اگر چشم‌ها قرمز و تحریک شده هستند ولی در عین...ادامه مطلب