سارا نصری 22 آبان ماه 1398 77

۵ علامت زمان جایگزینی لنزهای تماسی

بهداشت مناسب در هنگام استفاده از لنزهای تماسی وجود دارد. حفظ یک جفت لنز تماسی به همان اندازه که اولین بار می خواهید آنها را بگذارید، چالش برانگیز است. لنزهای تماسی دارای تاریخ انقضا هستند. شما باید به طول عمر آن توجه داشته باشید، وگرنه ممکن است مشکلات جدی برای چشمان شما ایجاد کند. این بیماری می تواند از خارش چشم یا سوزش چشم تا موارد جدی مانند بیماری های چشمی، عفونت ها و خشکی چشم ها متغیر باشد.

در ادامه، ۵۲٪ افرادی که از لنزهای سیلیکون هایدروژل جایگزین دو هفته ای استفاده می کنند، آن را فراتر از زمان تعیین شده مصرف می کنند. لنزهای تماسی در معرض مایعات چشمان شما قرار می گیرند، بنابراین به طور طبیعی مواد لنزهای تماسی با گذشت زمان بدتر می شوند. در نتیجه، اگر به طور مرتب لنزهای تماسی خود را تغییر ندهید، چشمان شما مستعد خطر است.

حفظ بهداشت مناسب لنزهای تماسی برای شما بسیار آسان است. در زیر برخی از علائم که نباید از آنها چشم پوشی کنید آورده شده است:

۱- لنزهای تیره

حتماً لنزهای خود را بطور منظم بررسی کنید. اگر اولین بار که آن را خریداری کردید کاملاً واضح نیست، لنزهای شما ممکن است قبلاً دارای باکتری باشد.

۲- احساس ناراحتی و سوزش

اگر در لنزهای تماسی خود چیزی غیر عادی را احساس می کنید، مشکلی رخ داده است. طبیعی است که لنزهای تماسی گرد و غبار را به چشمتان بچسباند، بنابراین هرگز تمیز کردن آن را با محلول فراموش نکنید.

۳- آسیب دیدگی لنزها

لنزها در هنگام آسیب دیدن، به هر شکلی دیده می شوند. این گونه لنزهای به جای آنکه از عبور باکتری ها جلوگیری کنند، میکروب ها را به داخل چشم عبور می دهند.

۴- بدون محافظ در برابر اشعه ماورا بنفش

مارک های قدیمی لنزهای تماسی محافظ UV ندارند. اگر مدت زمان نسبتاً طولانی آن جفت را داشته اید، احتمالاً لنزهای شما از UV محافظت نمی کنند.

۵- رسیدن به تاریخ انقضا نسخه

قبل از تهیه یک جفت لنز تماسی، باید به یک متخصص چشم مراجعه کنید تا نوع مناسب لنزهای تماسی را برای شما تجویز کند.

تاریخ انقضا نسخه های مختلف برای انواع مختلف لنزهای تماسی وجود دارد:

• لنزهای یکبار مصرف روزانه پس از استفاده آن برای یک روز باید دور ریخته شوند.

• هر دو هفته یکبار لنزهای یکبار مصرف تعویض می شوند.

• طول عمر لنز تجویز شده با لنزهای جایگزین مکرر یا تا هر ماه یا هر سه ماه است.

• لنزهای قابل استفاده مجدد باید هر شش ماه یا بیشتر تغییر کنند.

قبل از رسیدن به تاریخ انقضا لنزهای تماسی خود، از قبل یک مورد جدید دریافت کنید. در نهایت، آنچه را که برای شما تجویز شده است دنبال کنید.

در پایان، به انواع مختلف لنزها و محلول های آنها و موادی که در ساخت آنها استفاده شده است توجه داشته باشید. ممکن است نسبت به برخی از این مواد حساسیت داشته باشید یا تحریک شده باشید، بنابراین بهتر است ابتدا با یک متخصص مشورت کنید.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب