سارا نصری 04 فروردین ماه 1399 111

ارتباط بیماری قلبی با چشم

قلب و چشمان شما به همان بدن تعلق دارد. ما می خواهیم به شما در رسیدن به آگاهی بیشتر درباره بیماری های قلبی و فشار خون بالا کمک کنیم، به خصوص که مربوط به بینایی شما باشد!

به عنوان مثال، بیماران مبتلا به فشار خون بالا در معرض خطر رتینوپاتی فشار خون بالا و انسداد ورید شبکیه و حتی گلوکوم هستند. (گلوکوم نوعی بیماری عصب بینایی است، بخشی از چشم که تصاویر را به مغز منتقل می کند و با فشار چشم بالا همراه است.) بیماری قلبی نیز با دژنراسیون ماکولا مرتبط است.

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، عامل اصلی کاهش بینایی و نابینایی قانونی در مردم ۶۰ ساله و بالاتر است. هنگامی که ماکولا حساس به نور چشم از بین می رود، به تدریج بینایی اصلی فرد را از بین می برد. بیشتر اوقات، این بیماری با پیری همراه است، اما اکنون مطالعات نشان می دهد BMI زیاد (شاخص توده بدنی، برای تعریف نسبت های سالم بین وزن و قد استفاده می شود) خطر را افزایش می دهد.

در سال ۲۰۰۳، یک مطالعه منتشر شده نشان داد که بزرگسالان با BMI 25-30 یا بیشتر از دو برابر احتمال پیشرفت در معرض خطر AMD در مقایسه با بزرگسالان با BMI زیر ۲۵ هستند.

دو عامل مرتبط با بیماری های چشمی، وزن بدن یا BMI و سیگار کشیدن است که هر دو عامل، خطر برای انواع مختلف بیماری های قلبی نیز هستند. اگرچه این یک رابطه غیرمستقیم تر است، قطعاً باید مورد توجه قرار گیرد، اگر شما عادات بهتری برای سلامتی قلب دارید، شما همچنین سلامت بهتری در چشم ایجاد می کنید.

ارتباط بیماری قلبی با چشم چگونه مشخص می شود؟

ترتیب عروق خونی در پشت چشم، که به عنوان عروق شبکیه نیز شناخته می شود، از نزدیک با سلامت قلب شما در ارتباط است. این بدان معناست که مواردی که در چشم مشاهده می کنیم می تواند به طور مستقیم با مشکلات سلامتی قلب و عروق بدن شما مرتبط باشد.

بیشتر معاینات چشم شامل بازرسی در خارج و داخل چشم است. برای این کار، چشم پزشک شما از یک ابزار پزشکی چشم استفاده می کند تا مواردی مانند رفلکس های مردمک، لنز چشم شما، شبکیه و عصب بینایی را مورد بررسی قرار دهد.

 

فشار خون بالا

فشار خون بالا، هنگامی اتفاق می افتد که فشار خون در برابر دیواره شریان بسیار زیاد باشد. از نظر چشم، فشار خون بالا می تواند باعث ایجاد رتینوپاتی یا آسیب رساندن به خون اصلی چشم کند. این می تواند منجر به خونریزی در چشم، تاری دید، تورم، لخته شدن خون، آسیب به عصب یا حتی سکته مغزی در شبکیه با از بین رفتن کامل بینایی شود.

پزشکان چشم می توانند وضعیت رگ های خونی چشم ما را بررسی کنند و تشخیص دهند که آیا ما حتی بدون استفاده از دکمه فشار خون می توانیم شواهدی از فشار خون بالا یا حتی دیابت داشته باشیم یا خیر.

دیابت

دیابت همچنین بیماری است که معمولاً از طریق معاینه چشم تشخیص داده می شود. اما از آنجا که دیابت می تواند شروع کندی داشته باشد، افراد ممکن است سرنخ هایی را مشاهده نکنند.

از نظر چشم، قند خون بالا می تواند در رگ های خونی کوچک مشکل ایجاد کند. در صورت بروز این بیماری، بیمار در معرض ایجاد رتینوپاتی دیابتی است که می تواند منجر به کوری و مشکلات قلب و کلیه شود.

آرتروز

نه تنها مشکلات قلبی از طریق معاینه معمول چشم قابل آشکار است. بیماریهای التهابی سیستمیک که باعث ایجاد آرتروز و التهاب در سایر نقاط بدن می شوند نیز قابل شناسایی هستند. بسیاری از این شرایط که باعث ایجاد آرتروز در چشم می شود باعث التهاب شده و می تواند منجر به درد و قرمزی و کاهش بینایی شود.

خشکی چشم که معمولاً با این شرایط همراه است، به خصوص اگر شدید و بدون درمان باشد، می تواند باعث آسیب به قرنیه، سطح شفاف گنبدی چشم شود.

کلام آخر

ارتباط بیماری های قلبی با چشم شاید برای برخی افراد، غیر قابل باور باشد و اینکه بگویند چشم چه ارتباطی با قلب خواهد داشت، اما با توجه به توضیحات بالا توانستیم شما را از این سردرگمی نجات دهیم.

# برچسب ها :

تازه ترین مطالب

- حقایقی جالب در مورد چشم قهوه ای ها

افرادی که چشمان قهوه ای دارند ، خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارند که کمتر کسی از آن ها با خبرند . در این مقاله خصوصیات ، ویژگی ها و راز و رمزهای...ادامه مطلب

- لنزهای داخل چشمی(لنزهای ایمپلنت)

این لنزها در واقع لنزهای قابل کاشت می باشند که با عمل جراحی در داخل چشم کار گذاشته می شوند. در افرادی که نمره چشم آنها بیشتر از 12- دیوپتر (نزدیک بینی...ادامه مطلب

- استفاده سلبریتی ها از لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزها، بخصوص لنزهای رنگی (این لنزها هم بصورت شماره دار و هم بی شماره موجود می باشند) در میان مردم طرفداران زیادی دارد. 95 درصد مخاطب...ادامه مطلب

- علل تاری دید و تحریک چشم

تاری دید و چشم تحریک شده دو مورد رایج است که پزشکان چشم می شنوند. از آنجا که ممکن است چشمان تحریک شده خشک باشد، سوزش چشم و تاری دید اغلب به صورت دستی ...ادامه مطلب

- لنزهای تماسی رنگی Desio

شرکت سازنده Qualimed تولید کننده لنزهای رنگی ایتالیایی است. Qualimed با داشتن تجربه طولانی در صنعت پزشکی بین المللی، طیف گسترده ای از لنزهای تماسی ...ادامه مطلب