ماکولا چیست؟

ماکولا چیست؟

ماکولا چیست؟

ماکولا از نظر ساختمانی با بقیه قسمت های شبکیه تفاوت دارد. اندازه آن مانند صفحه بینایی است و به صورت فرو رفتگی مایل به زردی است که به فاصله ۳/۵ میلی متر در خارج و کمی پایین دیسک قرار دارد. در مرکز ماکولافووا قرار دارد که فقط از سلول های مخروطی درست شده است و خیلی نازک و فاقد عروق خونی است. تغذیه ماکولا توسط عروق خونی مشیمیه انجام می گیرد.

خون بقیه قسمت های شبکیه از دو منبع تامین می شود. دو سوم داخلی توسط شاخه های شریانی شبکیه و یک سوم خارجی توسط عروق مشیمیه کخ به شبکیه متصل هستند تغذیه می شود. وظیفه ماکولا دید واضح است، و در صورتی که این قسمت از بین برود و یا مبتلا به بیماری شود بینایی تا حد شمردن انگشتان کاهش می یابد. اوراسراتا بین کنار خارجی شبکیه و جسم مژگانی قرار دارد و در حدود ۸ میلی متر عقب تر از لمب می باشد.

ماكولا مسئول ديد رنگي مركزي با وضوح بالا است كه در نور مناسب امكان پذير است. و در صورت آسیب دیدن ماكولا، به عنوان مثال در دژنراسیون ماكولا، این نوع بینش مختل می شود. ماکولا بالینی در هنگام مشاهده از مردمک، مانند چشم پزشکی یا عکاسی شبکیه مشاهده می شود.

رنگ ماکولا

از آنجا که ماکولا به رنگ زرد است، نور اضافی آبی و ماوراء بنفش را که وارد چشم می شود، جذب می کند و به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی (مشابه عینک آفتابی) برای این ناحیه شبکیه عمل می کند. رنگ زرد از محتوای آن به عنوان لوتئین و زاگزانتین كه كاروتنوئیدهای زانتیوفیل زرد هستند حاصل می شود. زاگزانتین در ماكولا غالب است، در حالی كه لوتئین در جای دیگری از شبكیه وجود دارد.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این کاروتنوئیدها از رنگدانه های منطقه از برخی از انواع دژنراسیون ماکولا محافظت می کنند. فرمولاسیون ۱۰ میلی گرم لوتئین و ۲ میلی گرم زاگزانتین نشان داده شده است كه خطر ابتلا به دژنراسیون ماكولا وابسته به سن را در مراحل پیشرفته كاهش می دهد، اگرچه این كاروتنوئیدها برای جلوگیری از بیماری نشان داده نشده است.

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *