پلک چیست؟

پلک چیست؟

پلک چیست؟

عمل اصلی پلک ها محافظت از چشم می باشد. پلک ها از یک بافت الاستیک شل و صفحه فیبرو الاستیک محکمی به نام تارس ساخته شده اند. لایه ای از ملتحمه داخل پلک ها را مفروش می کند.

این ملتحمه با ترشحات غدد مخاطی لزج شده و روی ملتحمه چشمی میلغزد ملتحمه در طرف داخل و خارج تبدیل به لیگامانهای داخلی و خارجی پلک می شود که به استخوان های کاسه چشم متصل هستند.
تیغه حدقه ای به صورت فاسیایی است که در قسمت عقب عضله حلقوی چشم قرار گرفته و بین مژه ها و چشم سدی را درست می کند.

عضلات پلک

پلک دارای دو عضله می باشد، یک عضله حلقوی که ساختمان حلقوی دارد و از عصب زوج ۷ عصب می گیرد و کار بستن پلک را انجام می دهد. دیگری عضله بالابرنده پلک، که پلک فوقانی را بالا می برد و از زوج سوم عصب می گیرد. این عضله در کنار فوقانی تارس قرار دارد و حرکت آن تابع حرکات چشم است. وقتی به بالا نگاه می کنیم، پلک فوقانی بالا می رود. عضله صاف کوچکی به نام عضله مولر در کنار فوقانی تارس و زیر عضله بالا برنده پلک قرار دارد و از سمپاتیک عصب میگیرد.

در تیروتوکسیکوز کار زیاد این عضله موجب پایین افتادگی پلک می شود. غدد چربی بزرگی به نام غدد میبومیوم در حاشیه پلک در صفحه تارس قرار دارند که از این غدد، ۲۵ غده در پلک فوقانی و تعداد کمتری در پلک تحتانی قرار دارند وقتی پلک را بر میگردانیم به صورت خطوط زرد رنگی در ملتحمه مشاهده می شوند.

غدد میبومیوم ماده چربی مانندی ترشح می کنند که در سطح لایه اشکی پخش شده و مانع تبخیر اشک می شود. در لبه پلک یک خط خاکستری رنگ وجود دارد، که اگر برشی در امتداد این خط داده شود، پلک را به دو قسمت می کند که در قسمت خلفی تارس و ملتحمه و در قسمت قدامی آن عضله حلقوی چشم، پوست و فولیکول های مو قرار دارند. جریان خود پلک از شرائین اوفتالمیک و لاکریمال تامین می شود.

عفونت و التهاب پلک ها
پلک ها معمولا زیاد دچار التهاب ، عفونت یا راکسیون های آلرژیکی می شوند. آماس پلک معمولا از نوع مزمن است و درمان قطعی و موثر آن مشکل می باشد.

administrator

مقالات مرتبط

4 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *